P ^1 1 Vv a i li Nog steeds fietsers op gevaarlijkste weg L f'4 J*L'a K l» d, i7;f V it* ui ItJlL 4 ZEELAND 78-jarige jager vangt in opdracht dieren die overlast veroorzaken Theo Megens helpt gemeente Reimerswaal een handje. „Pas als ik dood ben, stop ik met jagen." Sommige beesten brengt hij naar asiel of kinderboerderij, andere eindigen op zijn bord s i W Y/l Ik ben een echte moorde naar." Theo Megens (78) uit Hansweert trekt die conclu sie met een lach van oor tot oor. Hij heeft al zo veel konijnen, fazanten en ander wild naar de hemel geholpen, dat hij de tel is kwijtgeraakt. Maar het plezier is er na ruim vijftig jaar jagen nog steeds, ook al werkt het lichaam niet echt meer mee. „Ik heb sui ker, mijn hart werkt nog maar voor 33 procent, er is iets met mijn schildklier en mijn nieren werken niet meer zoals het hoort", somt Megens op. Maar van rustig aan doen of stoppen wil hij niets weten. „Pas als ik dood ben, stop ik." Tot die tijd trekt Megens er re gelmatig op uit. In opdracht van de gemeente Reimerswaal vangt hij dieren die overlast veroorza ken. Dat varieert van eenden uit de eendenvijver in Yerseke die de tuinen van omwonenden vernie len tot konijnen die gangen gra ven onder het voetbalveld in Hansweert. Sommige beesten brengt Megens na het vangen naar een kinderboerderij of asiel, andere dieren eindigen op zijn bord. „Er gaat niets boven een ko nijn dat nog net niet volwassen is, gebakken in roomboter", zegt Megens, terwijl hij in zijn han den wrijft. De Hansweertenaar ontwikkel de zijn liefde voor de plezierjacht al op jonge leeftijd. Hij groeide op in de bossen van Noord-Bra bant, in een gezin met tien kinde ren. „Mijn vader was houthakker en met zijn loon konden we maar moeilijk rondkomen. Wij aten daarom altijd wild: hazen en fa zanten die we zelf gevangen had den in het bos. We waren alle maal stropers. Dat was toen nog heel normaal." De jonge Megens ging uiteinde lijk de strijd aan met de stroperij. Eerst als boswachter, daarna als jachtopzichter en uiteindelijk als veldpolitieman. In t978 verruilde hij Zundert voor Hansweert, waar hij samen met een collega de Zeeuwse veldpolitie begon. De Brabander waande zich in een waar eldorado. „Zeeland is een wildrijk gebied, ook nu nog. Vo rig jaar hebben we in de gemeen te Reimerswaal 115 hazen gescho ten. Dat aantal schieten ze in heel Brabant nog niet." Op het gebied van wild heeft Megens in Zeeland altijd zijn hart kunnen ophalen. Daarom is hij zich ook na zijn pensionering altijd blijven inzetten voor de ge meente Reimerswaal. Er is maar één ding waaraan de Brabander na 38 jaar nog steeds niet gewend is. „De mentaliteit van de Zeeuwen en Brabanders verschilt enorm. Als ik 's nachts veldwerk ging doen in Brabant, nam ik altijd warme soep mee en dat deelde ik ook uit aan anderen. Een ander deed hetzelfde met worstenbroodjes en zo werd het bijna een feestje. Zeeuwse colle ga's vraten ook gretig mijn tas leeg, maar die namen dan zelf nooit wat mee. Dat kennen we in Brabant niet." t m. - t De bedoeling was dat de spa hal verwege 2016 de grond in zou gaan. „Helaas, dat gebeurt niet", zei gedeputeerde Harry van der Maas (SGP, mobiliteit) gisteren. „Wanneer dan wel? Ik moet dat antwoord schuldig blijven." De provincie is er nog niet in ge slaagd alle grond te verwerven voor het fietspad dat moet wor den aangelegd naast de weg die vo rig jaar door de ANWB werd be stempeld als de gevaarlijkste van Zeeland. De afgelopen jaren von den er veel ongelukken plaats, waaronder twee dodelijke. Enkele maanden geleden trok de provincie 300.000 euro uit voor extra maatregelen als drem pels, een betere bermverharding, nieuwe belijning en waarschu wingsborden. De snelheid werd te ruggebracht van 80 naar 60 kilo meter per uur. „Ondertussen gaan er nog steeds fietsers over die weg", gaf Van der Maas aan. „Dat is gewoon gevaarlijk. Die kwetsbare groep moet van die weg af. Daarvoor wil len we een vrijliggend fietspad aanleggen. We moeten er uitko men met elkaar. Steeds zeggen we: 'Nu geven we er een klap op en gaan we over tot de aanleg', en dan blijven we dat maar voor ons uitschuiven." De provincie moet nog grond van drie perceeleigenaren langs de Molendijk zien te verwerven. Dat wil maar niet lukken. Volgens de gedeputeerde hangt het niet op geld. „De grond is getaxeerd en we bieden een eerlijke, schappelij ke prijs." Desondanks is een aantal eigena ren niet op de bieding ingegaan. Van der Maas legde uit dat ook meespeelt of er landbouwverkeer Wanneer de spa de grond ingaat? Ik moet dat antwoord schuldig blijven over het fietspad mag. „'Dat gaan jullie toch niet toelaten?', krijgen we te horen. Het liefst zo weinig mogelijk, maar misschien dat er hier en daar wel een oversteek moet komen. We willen dat alle mensen in de omgeving meeden ken, want we doen het voor die omgeving." Van der Maas sloot niet uit dat de provincie moet overgaan tot onteigening. „Al is dat persoonlijk iets wat ik wil zien te voorko men." In dat geval zal de aanleg van het fietspad helemaal op de lange baan worden geschoven. Een onteigeningsprocedure gaat naar schatting anderhalf tot twee jaar duren. woensdag 1 juni 2016 Bij Theo is elk konijn 't haasje Ellen Jobse Hansweert Theo Megens speurt met zijn trouwe viervoeter Riska de omgeving af. foto marcelle davidse De aanleg van een fietspad langs de Molendijk bij Oud-Vos- semeer, de gevaarlijkste weg van Zeeland, moet opnieuw wor den uitgesteld. Ernst Jan Rozendaal Oud-Vossemeer Harry van der Maas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32