u OM: Vijf jaar voor overvallers 3 M Sluis krijgt WMO-prijs Ooit hoorde je erbij als je rookte. De stemming is omgeslagen. „Degenen die gestopt zijn, worden fanatiek." Jeugd rookt vaker niet Mensen op het terras die hardop opmerkingen maken: 'Het stinkt hier'. Maar niet naar je toe komen. —Sandra Koekkoek Op den duur is het gezelliger buiten het café dan binnen, ledereen wordt naar buiten gejaagd. Lindsy Koekkoek gevallen. Eli zal het haar niet ver wijten. „Juist degenen die gestopt zijn, worden fanatiek. Ik niet. Ze slaan helemaal door met dat ont moedigingsbeleid." Christina, fel: „Je moet je steeds meer verant woorden omdat je wel rookt. Laatst, een filmpje op YouTube. Ie mand stond in haar eigen tuin te roken, toen de buurman begon te schreeuwen dat ze moest ophou den omdat zijn kind in huis sliep. Begon hij met een boomstam de ruiten in te slaan! Ik dacht: dit gaat helemaal de verkeerde kant op. Als je niet eens meer in je eigen tuin kunt roken!" Paul en Addy Ooyen uit Dor drecht voelen de sociale druk ook toenemen. Paul: „Soms voel ik me wel bezwaard. Ik ging als vrijwilli ger mee met een gehandicapten- reis. Als enige roker. Als ik een shaggie draaide, werd er geërgerd gekeken. Dat voel je wel." Addy: „Ze zeiden: jeetje, rook jij nog steeds? Wij hebben zelf een vrij staand huis, maar hoorden laatst van flatbewoners die ruzie krijgen omdat ze op het balkon staan te ro ken. Ik vind: buiten en op een ter ras mag je roken. Binnen hebben ze groot gelijk." Paul: „Weet je wat ik zo raar vind? Als ik langs een school fiets in de pauze, en die kinderen staan allemaal te roken. Dan denk ik: zij zijn toch genoeg gewaarschuwd. Als ik het toen geweten had, was ik er niet aan begonnen." Sandra: „Wij zijn al naar buiten ver bannen. Als ze het niet prettig vin den, gaan ze toch binnen zitten?" Eli en Christina van Wijk zitten op een terras in Goes te genieten van een rokertje. Het Utrechtse stel heeft meermalen geprobeerd te stoppen met roken. Eli is het nu, Goes Sandra Koekkoek werkt in een verzorgingshuis. Niemand die haar hoeft te vertellen dat ro ken ongezond is - dat weet ze heus zelf ook wel. „Roken of niet roken, dat is een persoonlij ke afweging", zegt Sandra, die er net een opgestoken heeft. In het ene verzorgingshuis is een 'rook- kot', bij het andere moeten de ro kers naar buiten om aan hun trek ken te komen. „Persoonlijk vind ik dat geen gezicht, personeel dat bui ten staat te roken. Dat is toch geen reclame?" Aan alles is te merken dat roken in het verdomhoekje komt, vinden Sandra en haar dochter Lindsy. Dat rokers naar buiten moeten is nog tot daar aan toe, maar moeten ze dan echt in weer en wind roken, zonder afdakje, zitplaats of sigaret- tenpaal waar de peuken netjes in gedoofd en weggegooid kunnen worden? Op het terras gedragen de niet-rokers zich als overwinnaars, die luidkeels hun afschuw van de stinkstokjes mogen ventileren, vindt het tweetal. Sandra: „Laatst zaten we op een terras te roken. Een tafeltje verderop lieten ze goed merken wat ze daar van vonden. „Het stinkt hier!" Niet-rokers moeten op een terras gewoon hun mond houden over ro kers, vinden moeder en dochter. Het ontmoedigingsbeleid werkt, blijkt uit onderzoek. Omdat roken op steeds min der plekken mag en dus steeds minder zichtbaar is in de maatschappij, laten jonge ren op de middelbare school de sigaret (langer) links lig gen. Bij de jongvolwassenen wordt weer flink gepaft, maar dan vooral bij sociale gelegen heden (niet dagelijks). Komen de kinderen, dan stoppen ze vaak om het goede voorbeeld te geven. Maar: het totaal aan tal rokers is tussen 2014 en 2015 amper gedaald. na de vierde keer, al zes maanden gelukt. „Ik heb wel eens vijfjaar niet gerookt", zegt Eli. Zijn vrouw Christina drukte in januari haar laatste peukje uit, maar is drie we ken geleden weer voor de sigaret Drie Vlissingers moeten elk vijf jaar cel krijgen omdat ze decem ber vorig jaar casino Funtastic in Burgh-Haamstede zouden heb ben overvallen, aldus officier van justitie Wilfred Suijkerbuijk. De avond van de 21e november drongen drie mannen het casino binnen en dreigden met twee vuurwapens en één moker. Perso neel en bezoekers vreesden voor hun leven toen ze persoonlijk werden bedreigd. Suijkerbuijk ci teerde een medewerker en een be zoekster. Allebei dachten ze dat niet levend thuis zouden komen. Ruim een half uur later werden de Vlissingers aangehouden op de A15 bij Europoort. Kort voor de daadwerkelijke aanhouding, toen ze probeerden te ontsnap pen aan de politie, werd uit hun auto onder andere een tas met bijna zestienduizend euro ge gooid. Maar ook andere delen van de buit en kledingstukken. De verdachten hebben tot de rechtszaak vooral gezwegen. Twee van hen, R.V. (32) en J.K (29), gaven dinsdag tegenover de rechters toe dat ze betrokken wa ren bij de overval en dat ze een moker en een nepvuurwapen hadden gebruikt. Maar K. stelde ook met nadruk dat de derde ver dachte, M.M. (28), niets met de overval heeft te maken. M. beves tigde dat ook en zei dat hij de twee laat die avond had opgepikt in Goedereede. Suijkerbuijk zei dat hij wel ver- Drie mannen drongen het casino binnen en dreigden met één moker en twee vuurwapens wacht had dat M. zou ontkennen. Want direct bewijs dat deze Vlis- singer betrokken was bij de over val heeft hij niet. Maar alles bij el kaar vindt hij het gedrag van de Vlissinger zo verdacht dat hij wel de derde overvaller moet zijn. „De andere twee kunnen niet ont kennen omdat we sluitende be wijzen tegen hen hebben." De raadsmannen Alfons Bals en Martijn van der Want vinden vijf jaar overdreven veel. Mark Dunsbergen, de advocaat van de chauffeur, pleitte voor vrijspraak. Hij stelde dat er geen enkel over tuigend bewijs is dat zijn cliënt heeft deelgenomen aan de over val. 'Op een foto staat een overval ler met een blanke of licht getin te huid terwijl mijn cliënt een donkere huid heeft." Uitspraak 14 juni. SLUIS De gemeente Sluis krijgt van de Coöperatie van onderne mers in de Kleinschalige Zorg (CZK) de'WMO-beker'. Gemeenten hebben sinds ander half jaar de verantwoordelijkheid voor de uitvoering van zorgtaken via de WMO. Volgens de coöpera tie, waarbij 45 Zeeuwse zorgorga nisaties zijn aangesloten, gaat het in Sluis erg goed. Die gemeente heeft deskundige ambtenaren in dienst die goed bereikbaar zijn, problemen slagvaardig oplossen en de vaart erin houden. Ook op fi nancieel vlak is Sluis transparant, vindt de CZK. De beker wordt op 9 juni uitge reikt. woensdag 1 juni 2016 'Nog even en je mag aan de schandpaal' Ondine van der Vleuten Emile Calon MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31