Asbest Thermphos wordt opgeruimd Grondaankoop roept vragen op Van stoppen met roken word je blij M M M 2 ZEELAND Geluid ROKER IN VERDOMHOEKJE j MARJA ALBERS VERLAAT STICH TING WELZIJN MIDDELBURG NIEUWDORP Op het terrein van de voormalige fosforfabriek Thermphos in Nieuwdorp moet een aantal loszittende asbestpla- ten aan de gevel van het oven huis worden opgeruimd. Het dagelijks provinciebestuur heeft Van Citters Beheer (VCB), de BV die is opgericht om het terrein te saneren, toestemming gegeven het asbest te verwijde ren. Vorig jaar werd het terrein van Thermphos ruim drie maanden afgesloten wegens de vondst van asbest in het ovenhuis. Toen na onderzoek bleek dat er geen asbest vrijkwam, werd het terrein vrijgegeven en kon de sanering weer ter hand wor den genomen. Onder strikte voorschriften mag nu asbest van de gevel van het ovenhuis wor den gehaald. VCB heeft van de Zeeuwse mi lieudienst RUD en de provincie ook toestemming gekregen de proef voor de speciaal gebouwde filterpersinstallatie aan te pas sen. Daarmee wordt fosfor opge ruimd. De inregelperiode van een maand blijkt te kort, omdat de machine sporadisch draait. Voor het inregelen is daarom nu 500 uur uitgetrokken. Almanak Muziekwinkel Bax-shop hield afgelopen weekeinde weer de open dagen en dan wordt altijd uitgepakt. Bekende Nederland se artiesten vervoegen zich maar al te graag in Goes om ac te de presence te geven. Zon dag stond rapper Ali B op het programma en die Kloetingse broer en zus wilden er graag bij zijn. Ze hadden een plekje voor aan bemachtigd, wat hun vader toch wel enige zorgen baarde met betrekking tot het geluids volume. „Was het niet te hard?" vroeg hij na afloop. Het antwoord van zijn zoon kon niet duidelijker: „Wat zeg je?" Ik ging als vrijwilliger met een reis mee. Als ik een shaggie draaide, werd er geërgerd gekeken. Paul Ooyen We kwamen hier aan en ik zag geen asbakken op het terras. Dan voel ik me als roker niet welkom. —Christina van Wijk Er komen twee woningen op een deel van de grond aan de Dom- burgse Mezgerweg. Niet meer en niet minder, aldus Veers wethou der Jaap Melse. Veere koopt voor ruim 2,7 miljoen euro grond rond om de molen, langs de Mezger weg, Roosjesweg en het Zandweg- je voor de herinrichting van het Singelgebied. Bewoners van de Mezgerweg en omliggende stra ten uitten onlangs hun zorgen. Zij willen weten wat de gemeente daar van plan is en hoe de ontslui ting van nieuwe huizen gaat ge beuren. Zij willen 'niet opnieuw voor een onaangename verras sing' komen te staan zoals bij het 'aanleggen van een overloop-par keerterrein door de gemeente'. De planologische procedure voor de bouw van die twee woningen be- Het terrein aan de Singel is 'lastig'. Het ligt ingeklemd tussen twee straten gint na de aankoop van de grond. Het college besloot gisteren een herzien bestemmingsplan te laten maken voor het terrein aan de Sin gel waar nu de supermarkt zit. Die verhuist naar de Traverse. Opknapbeurt voor kerktoren Commentaar De overheid vindt altijd weer een overtreffende trap om te wij zen op de gevaren van roken. Vorige maand ging de Eerste Kamer akkoord met de gewijzigde Tabaks- en rookwaren- wet. Die volgt Europese richtlijnen. Op pakjes sigaretten komen nieuwe afschrikwekkende plaatjes. Rokers krijgen sinds het begin van de jaren tachtig heel duidelijk de wind van voren. Steeds onder het motto: laat je niet kisten door tabak. De niet aflatende strijd tegen deze slechte gewoonte heeft suc ces. Het aantal zware rokers is de laatste vijftien jaar gehalveerd. Dus zint de hele antirooklobby op nieuwe maatregelen. Te denken valt aan nog meer plaatsen met een rookverbod, nieuwe reclamecampag nes en eventueel een flinke verdere verhoging van de belasting. Nie mand twijfelt aan het nut. Roken is zó slecht voor de gezondheid dat het nog steeds de moei te loont jongeren ervan te weerhouden, rokers te sterken in hun in tentie om te stoppen en gestopte rokers te steunen. Het is echter niet verstandig om van rokers paria's te maken. Een veilig afstandje bewaren zodat je zelf niet hoeft mee te roken is prima. Maar als we rokers alleen maar verbannen naar achterkamertjes of naar de ver domhoekjes van terrassen, geven we een verkeerd signaal. In plaats van het benadrukken van de gevaren mag er wel eens een uitnodigende campagne komen. Iets in de zin van: kom hier, dan roken we samen niet. Na alle grove middelen is het tijd voor de zachte hand. Als van een hulpverlener die iemand kalm het goede pad op duwt. Niet via de botte confrontatie met medische ellende, maar met het lonkend perspectief van een opgelucht leven. Van stop pen met roken word je blij. UNa alle grove middelen tegen het roken is het nu tijd voor de zachte hand SGP voor stichting Kristal Strandwachten nu Lifeguards woensdag 1 juni 2016 Mensen radicaliseren als ze worden buitengesloten, stelt Marja Albers, die ver trekt als directeur van Stich ting Welzijn Middelburg. „Er bij mogen horen is een basis behoefte van elk mens." Tip? redactie@pzc.nl Annemarie Zevenbergen Domburg —Jaap Melse, wethouder GAPINGE De kerktoren van Gapinge krijgt een grote opknap beurt. De glas-in-loodra- men worden vervangen; houtwerk, voegen en met selwerk worden aangepakt en de toren krijgt een schil derbeurt. De gemeente wil de opdracht voor deze klus aan bouwbedrijf Meliskerke gunnen voor ruim 77.000 euro. Het werk wordt uitgevoerd in overleg met de PKN-ge- meente Gapinge/ Veere. VLISSINGEN Raadslid Lilian Janse (SGP) vraagt B en W of Vlissingse jongeren van reformatori sche huize met psycho-so- ciale problemen met hun WMO-budget ook bij stich ting Kristal terecht kunnen. Jongeren van 16 tot 23 jaar vinden bij het opvanghuis van Kristal in Kruiningen, meer dan bij Juvent, een 'veilige, reformatorische en gezonde leefomgeving' die hen weerbaarder en stabie ler maakt, betoogt Janse. DISHOEK Zeventien strandwachten van de Stichting Strandex- ploitatie Veere (SSV) zijn of ficieel gekwalificeerd Life guard Beach. Alle examenkandidaten slaagden voor dit landelijk erkende diploma. De oplei ding gaat dieper in op on der meer het redden, stabili seren en vervoeren van drenkelingen; communica tie; toezicht houden op het strand en het te water gaan met een reddingsboot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 30