i In 2007 stond ze nog op zolder 20 SHOW CULTUUBd VINCENT LUISTERT RADIO Hello Adele! De zangeres trapt vanavond haar concertreeks af in de Ziggo Dome, maar genoot al twee dagen met haar gezin van Amsterdam. Column 'Ik hoor de nijvere, inventieve, innoverende mens' DeLange koopt villa in Achteraf had ik haar nog veel plezier willen wensen Echt een programma voor mij, BNR Eyeopeners. Nuttige innovaties voor werk en vrije tijd, met Meindert Schut. Een slimme stoeptegel die kinderen waarschuwt bij het oversteken, een muzika le placemat, dat werk. Goede onderwerpen, waarmee mijn fantasie onmiddellijk aan de haal gaat. Ik hoor de stoeptegel al schreeu wen: „Pas op, het is roohood, sukkeltje dat je er bent, ben je blind of zo?" Gisteren hoorde ik bij Eyeopeners Lex de Boer over landbouw, hoe kan hij ook an ders heten. Hij vertelde over een nieuwe boerendrone die gebruikmaakt van ruimte technologie. Vroeger hielden boeren hun ge wassen met satellieten in de gaten, maar dat is zo ontzettend passé, dat kan veel handi ger. De drone observeert zeer geavanceerd de gewassen, maakt foto's op verschillende golflengtes en weet daardoor ongelofelijk veel. De landbouwer, daar komt het op neer, hoeft eigenlijk nauwelijks meer iets te doen. De drone kan namelijk de gewasinfor matie inlezen in landbouwmachines. Sproeimachines bijvoorbeeld hebben hon derden afzonderlijk aanstuurbare sproeikop pen, die met die drone-info zeer efficiënt kunnen wor den aange stuurd. O, wat een geruststellen de radio. Ik hoor de nijve re, inventieve, innoverende mens. Goed om te weten dat dankzij de boe rendrone ziek tes en plagen in de gewassen nu veel eerder kunnen worden opgespoord. Ze kunnen daardoor ook veel nauwkeuriger worden be streden, wat weer heel goed is voor het mi lieu. Ik bloei helemaal op van dit soort radio. Ik krijg tijdens de reclame even de tijd om de boerendronekennis op te slaan. Meindert Schut dient het volgende onder werp op. Jacques Bernard is een van de spre kers tijdens de Unmanned Aircraft Cargo Conference. Want als wij ons straks ver plaatsen in zelfrijdende auto's, dan moeten onze spullen toch ook onbemand vervlogen kunnen worden? Bernard praat Engels met een zwaar Frans accent, een sciencefiction- wetenschapper in het heden van het nieu we nu. Ik zie de computergestuurde, met he lium gevulde onbemande luchtschepen al vliegen. Tot slot heeft Schut nog verslaggeefster Elfanie toe Laer voor ons in petto: die mag kijken in een testappartement waarin de oudere van de toekomst van minuut tot mi nuut in de gaten gehouden kan worden met sensoren. Eyeopeners is slow radio, je oren gaan er van open. Het is weer eens wat anders dan Zwarte Piet. Heb je altijd al een we reldster tegen het lijf willen lopen? Het kan momenteel in Amsterdam, waar Adele (28) in de aanloop naar vier uitverkochte concerten er gewoon winkelt op de Spiegelgracht, waar ze speelgoed kocht voor haar 3-jari- ge zoontje Angelo. Je zult maar plotseling nietsver moedend vlak achter Adele lopen. Dat overkwam Carmen Flagiello, terwijl ze in haar telefoon ver diept over de Prinsengracht wan delde. De Amsterdamse had het al leen niet meteen in de gaten. „Ik hoorde een vrouw met een mooi Brits accent voor me. Ze was gezel lig met haar zoontje aan het bab belen en ik dacht nog: ze klinkt een beetje als Adele." Pas toen Adele fotograaf Ferry de Kok aan de overkant van het water spotte en daarop reageerde, ging er een lampje branden. Fla giello: „Heel achteloos zei ze: 'oh, kijk, een paparazzo'. Haar body guard ging direct naar hem toe. Toen dacht ik: die vrouw klinkt niet alleen als Adele, ze is het." Ze sprak de zangeres niet aan. „Ach terafhad ik haar nog veel plezier willen wensen. Maar op dat mo ment dacht ik: ik laat haar met rust, ze wordt vast al zo vaak las tiggevallen." Adele is er uiteraard niet op uit om tijdens het winkelen herkend te worden. De vrouw die deze week meer dan 60.000 fans op be zoek krijgt, heeft er alles aan ge daan om incognito door de stad te kunnen lopen. In het zwart gesto ken en met een enorme hoed op, verkent ze de door haar geliefde hoofdstad. De stad waar ze een extra huis had willen kopen, om dat ze vooral 'De 9 Straatjes' zo leuk vond. Maar dat was jaren gele den, toen Adele nog vrijgezel was. Haar professionele vermom ming is er ook om fotografen te misleiden. Paparazzo Ferry de Kok moest op de Prinsengracht twee keer kijken of het wel echt Adele was die zo gemoedelijk met zoon Angelo in de kinderwagen aan de wandel was. Hij herkende eerst alleen haar bodyguard. Dat de superster zelf gespot wordt, vindt ze niet eens zo erg. Moeder Adele is vooral bescher mend als het gaat om kleine Ange lo. Van media eist ze dat hij onher kenbaar wordt gemaakt op beel den. Om dat af te dwingen stapte ze zelfs al naar de Britse rechter, waar ze met succes bepleitte dat haar zoon 'geen publiek bezit is en dat ook nooit mag worden'. In Amsterdam valt de aandacht wel mee en Adele en Angelo kun nen ongestoord hun slag slaan. De doorzichtige tas aan de kinderwa gen zit propvol speelgoed van speelgoedwinkel Tinkerbell aan de Spiegelgracht. Angelo blijkt ver wend met, zoals winkeleigenaar Gerrit Braaksma het noemt, 'duur zaam speelgoed in een wat duur der segment'. Hij treedt om priva- cyredenen niet in details over haar bezoek, maar Braaksma wil wel kwijt dat Adele niet de eerste wereldster is die bij de Amster damse winkel langskomt. Waar vader Simon al die tijd uit hangt? Die kiest liever zijn eigen shops uit. Gistermiddag ging hij winkel in, winkel uit in de Kalver- straat. Lekker anoniem, zo zonder bekende partner. Het gezin is in elk geval nog tot en met maandag in Amsterdam. Dan geeft de zangeres haar laatste van vier concerten in Nederland. Als Adele vanavond het podium bestijgt, is het vijf jaar geleden dat ze voor het laatst in ons land zong. „Je kon haar vanaf de stoep aanraken", herinnert Paradiso-pro- grammeur Ben Kamsma zich. „Ze bracht de hele middag door in de zon op het trapje naast ons ge bouw. Een meter of vijf van de openbare weg." Het was 8 april 2011. Het album 21 was net uit en had een transfor matie teweeggebracht: Adele was niet langer een grote muzikale be lofte, maar een absolute wereld ster. Het album stond in elk Euro pees land op de eerste plek. „We hadden code rood afgege ven voor de show in Paradiso", zegt Van de Vlasakker. „De vraag naar kaartjes was zo ongekend groot dat zelfs personeel niet naar het optreden mocht. De beveili ging moest extra scherp opletten dat er niemand zonder ticket zou binnendringen." Het was het derde concert in Pa radiso voor Adele. Op 15 juli 2007 debuteerde de toen net 19-jarige zangeres op Nederlandse bodem: in Paradiso's bovenzaal, als voor programma van Britse singer- songwriter Jack Penate. En treeprijs: 6 euro. De zolder (250 toeschouwers) was niet uitver kocht. woensdag 1 juni 2016 Drone Reageren: vincent@persgroep.nl MUZIEK Zangeres Ilse DeLange gaat met haar vriend Bart wonen in een villa in Hui zen. Het optrek je van 311 vier kante meter, in clusief ver warmd buiten zwembad, kost te 1,6 miljoen eu ro. THEATER De musical Sky in Theater Am sterdam stopt voortijdig we gens tegenval lende kaartver koop. Dat maak ten producenten Marco Borsato, John Ewbank en Robin de Levita bekend. De pre mière was op 3 april. Het doek valt op 30 juni. O Chantal Blommers Amsterdam Adele. fotosimon emmett —Carmen Flagiello

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20