O <0 i I k l~. 15 De charme van de rietsnijders in de Weerribben heeft niet alleen mij te pakken, maar ook de samenstellers van het prachtboek over dit ambacht. Het gen van de vrijheid krijgen de mannen hier met de moedermelk mee Toegegeven; in Zeeland wonen ook prachtige kerels, evenals in Rotterdam en dan sla ik er waarschijnlijk wel een paar over... Maar wat hier in Kalenberg in de Weerribben en de Wieden rondloopt, aan rietsnijders wel te verstaan, dat zag fotograaf Susan Oosterlaar ook toen ze acht jaar geleden in Kalenberg ging wonen. Gretig, met haar fototoestel in de aanslag, dook ze de rietvelden in en legde al die prachtige koppen vast. Koppen die moeite loos kunnen concurreren met de mannenhoofden op de schilderijen van Rembrandt en Frans Hals. Mannen aan het werk in het gouden riet, dat ooit het beste ter wereld werd genoemd. riet te snijden, en hun gepassioneerde verhalen over wat dat werk in het riet voor hen betekent, moeten die foto's wél worden voorzien van de woorden die het verhaal vertellen van dit bij zondere door mensenhanden geschapen gebied. Ook Aletta Jongschaap, architect en geboren en getogen in Kalenberg, werd gretig, hoefde geen se conde te aarzelen toen Susan haar vroeg het tekstgedeelte voor haar rekening te nemen en zo ontstond het boek RIET. Hierin heeft Aletta de ge schiedenis van het moerasgebied secuur vastgelegd, waarmee ze de magnifieke foto's van Susan Oosterlaar ondersteunt. De rietcultuur is nog betrekkelijk jong. Toen aan het eind van de negentiende en het begin van de twintig ste eeuw de turf opraakte, zijn de bewoners van het ge bied overgestapt op het riet. Was de turf onder de voeten van de bewoners jarenlang de voornaamste bron van bestaan, nu bleek werken met en in het riet een geweldige manier om je brood te verdienen! Aletta beschrijft niet alleen het in de dertiende eeuw ontstaan van het dorp Kalenberg, ze gaat ook in op de diepe emoties die de rietsnijders voelen bij hun werk. Zij weet waarover zij spreekt: als enige vrouw en zogenoemde 'zaterdagsnijder' is zij ook de mens, die alles waar ze mee bezig is uit haar handen laat vallen, wanneer het riet gesneden, gebundeld en gekamd moet worden. Dat kammen heet ook wel sloeken. Ik heb het sinds 1968 voor de tweede keer van dicht bij mogen meemaken hoe het klinkt wanneer je huis met nieuw riet wordt gedekt. Ik praat zelf een soort Ove- riesels koeterwaals neptaaltje, als ik wil meepraten met de jongens op het dak. Maar wanneer ze samen praten in de diep oer-oude Saksische taal waarin ze met elkaar communiceren, dan is het voor mij of ze Russisch spre ken. Alle zeventig rietsnijders vertellen in dit boek in kort bestek over hun werk. En voor allemaal, zowel de zater dagsnijders als de voltijdsnijders, is de grootste gemene deler waarop ze voor dit werk kiezen: vrijheid! Dat is het gen, dat de mannen hier met de moedermelk meekrij gen. Boele Jacob Postma, groot kenner van het werk en de streek, helaas gestorven voor het boek klaar was (1936 - 2013), aan wie RIET is opgedragen, zei hierover: „Ik heb nog geen dag gehad dat ik dit werk met tegen zin deed. Met je bootje de natuur in, van niets en niemand afhankelijk zijn. Ik ben er mee grootgebracht, met al die ruimte om me heen, mij krijgen ze die natuur niet uit, met geen stok!" 3 VRAGEN AAN... Irene Sahner Roekeloze schoonheid GEHOORD... IN EEN RESTAURANT woensdag 1 juni 2016 Rietcultuur Maar naast ai die heerlijke mannen, bezig het <5 Cito-toets anno 2016; groep 4! fat 1st Bij 1 tot en met 9 is de vraag: Wat is een ander woord voor Het gaat dan om het woord dat dik gedrukt is Wat is een ander woord voor strelen? A aaien B kussen C likken D zuchten -Juf van schakelklas groep 4 en 5 op een openbare basisschool De kinderen van groep 4 kre gen wel een heel bijzondere vraag bij hun toets Woorden schat. i Schrikken? „Het was de eerste dag dat we aan de I toetsen begonnen en ik moest deze voorlezen aan de kinderen van groep 4. Het eer ste wat ik dacht was: dit kan écht niet! Maar het stond er wel!" 2 ledereen lachen? „Ik vond het natuurlijk wel een rare vraag, en ook mijn collega's moesten erom lachen. Maar het is ook echt de associatie die volwassenen erbij hebben. Kinderen, zeker die van 7 of 8, hebben hier echt nog geen beeld bij." 3 Wel goed geantwoord? „Sommigen hadden er nog nooit van gehoord. En als je erover nadenkt, kan je ook niet snel een situatie vinden waarin je strelen ge bruikt. Aaien wel, dat weten kinderen van het aaien van huisdieren. Maar strelen..." De 24-jarige Sarah Seawright verovert met haar knappe 'poli tiefoto' de harten van internet ters. Heel braaf is de Ameri kaanse niet. Ze staat deze week terecht voor roekeloos rijgedrag. Ook leuke ideeën? Mail ons! alledag@persgroep.nl Ouders zitten met hun kinderen aan een tafeltje buiten op het terras van een redelijk hip restaurant. De kinderen mogen zelf hun bestelling plaatsen, wat ze bij zonder spannend vinden. De oudste, een jon getje, vraagt om een cola light en een hamburger 'zonder iets' en zijn zusje lust wel een Fristi en een tosti kaas. Ze blijft peinzend naar de ober kijken terwijl die driftig de bestellingen op een iPhone aan het typen is. Ze vindt daar duidelijk iets van en wil dat bij haar ouders toet sen. Ze draait zich om naar haar vader en semi-fluistert in zijn oor: „Is het niet heel erg onvriende lijk om te appen als je met iemand aan het praten bent?" - Renske Baars Harry Brekelmans heeft een bijzonder volkje gespot op een zweefvliegtuig in Eind hoven. Hij kwam het tegen toen hij geland was. De bijen waren op het kielvlak van een ander toestel gaan zitten en moesten door een imker verwijderd worden. Het Russische gezin Panteleenko nam 23 jaar geleden een bruine babybeer in huis. Stepan weegt inmiddels meer dan 130 kilo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15