Einde aan tijgertje aaien in omstreden Thaise tempel 10 NI |v ■'V, Langzaam maar zeker lukt het mede werkers van de Thaise dierenbe scherming eindelijk werk te maken van de 'ontruiming' van de wereld beroemde boeddhistische 'tijgertem pel'. Ondanks verzet en sabotage van de monniken konden gisteren 34 dieren worden weggehaald. Maandag werden maar zes tijgers gevangen nadat de monniken die ren expres hadden overvoed waar door de verdoving slecht werkte. An dere tijgers werden vrijgelaten in een afgesloten zandafgraving, wat de dierenbeschermers ook weer extra werk gaf. In totaal zijn nu veer tig dieren overgebracht naar opvang centra elders in Thailand. Nog 87 tij gers zitten in de tempel. Na jaren touwtrekken tussen ener zijds de monniken en de Thaise au toriteiten en anderzijds internationa le dierenbeschermingsorganisaties lijkt het echt klaar met een van Thai- lands meest omstreden toeristische attracties. De Wat Pa Luangta Maha Bua Yannasampanno-tempel - zoals de officiële naam luidt - wordt al ja ren gelinkt aan illegale dierenhan del- en -misbruik. Tijgers en tijger producten zijn gouden handel in Azië. Tijgers zijn vooral door het toe doen van stropers een zeldzaamheid geworden op het continent. Een eeuw geleden liepen er nog zo'n 100.000 dieren vrij rond, nu wordt hun aantal geschat op 3.200. Vele duizenden tijgers worden in gevangenschap gehouden op specia le fokboerderijen in vooral China en Thailand, bestemd voor illegale han del. In menig Aziatische land ge looft men dat lichaamsdelen van de tijger een geneeskrachtige werking hebben of de potentie bevorderen. Het regende de laatste jaren video- bewijzen van dubieuze handeltjes in de tempel. Pogingen hier een ein de aan te maken liepen jaren op niets uit omdat de Thaise autoritei- ten de monniken de hand boven het hoofd hielden. In de tempel werd dan ook grof geld verdiend. Voor 139 dollar (125 euro) cash entreegeld - formeel een 'donatie' - mochten bezoe kers tijgertjes met de fles voeden of er stukjes mee wandelen. Voor stoere poses met volwassen die ren konden de monniken tot r8o dollar extra rekenen. De lucra tieve business zou jaarlijks ruim 6 miljoen dollar hebben opgele verd. Er kwamen er in de loop der ja ren ook steeds meer getuigenis sen van ex-medewerkers en van undercoverdierenactivisten over mishandeling. De meeste tijgers zouden zijn opgesloten in kleine hokken, geslagen worden, onder voed zijn en vaak worden gedro geerd als ze moesten 'optreden'. Een laatste poging van de mon niken hun handeltje te redden was om het klooster formeel tot dierentuin te laten verklaren. Maandag dacht de abt van het tij gerklooster weer uitstel te krij gen door het klooster dicht te houden. Maar nu stond de politie er met een gerechtelijk bevel. Monniken riskeren nu vier jaar cel. De monniken ontkennen el ke beschuldiging van slechte be handeling van de tijgers en vertel len dat het zestien jaar geleden al lemaal begon door een goede daad: het opvangen van acht ver weesde tijgertjes. woensdag 1 juni 2016 - Toeristen poseren met de tijgers van de Thaise tempel. Dat kostte ze minstens 125 euro. Het einde is in zicht voor de be roemde 'tijgertempel' in Thailand. Al 40 van 137 tijgers zijn afge voerd naar opvangcentra. On danks sabotage van monniken. Bob van Huët Bangkok Voor 139 dollar (125 euro) moch ten bezoekers tijgertjes met de fles voeden of ermee wandelen. Stoere poses met volwassen tij gers kostten tot 180 dollar extra.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10