Politie: Typhoon staande gehouden om huidskleur Qkööwêdëalnl) gysiori 8 NI Gillette Gillette Niet dat de Noord-Koreaanse dic tator Kim Jong-un nu meteen zal worden gearresteerd op grond van harde feiten, maar toch. Dankzij onderzoek, geleid door hoogleraar Remco Breuker van het Leiden Asia Centre is zonne klaar dat Noord-Korea zijn slaven werk ook naar Europa brengt, bij voorbeeld naar Polen en Malta. Of Rusland en Qatar, waar Noord-Koreanen meehelpen aan de bouw van bijvoorbeeld sta dions voor het WK voetbal van 2022. Het Leiden Asia Centre had een fraaie primeur in gedachten over deze kwestie maar werd vo rige week ingehaald door een do cumentaire van het onlinemaga- zine VICE. Dat begon journalis tiek spitwerk na de dood van een Noord-Koreaanse lasser in 2014, op een werf nabij Gdansk. De man verbrandde levend, mede omdat hij geen beschermende kleding zou hebben gedragen. Gisteren kwam de Leidse univer siteit daarom met een voorpubli catie van het eigen rapport. Het was bekend dat er Noord-Ko reaanse dwangarbeiders in Tsje chië werkten. Ook in Polen. Een erfenis uit het communistische Oostblok. Maar cijfers krijgen is moeilijk als het om Noord-Korea gaat. „Het enige waar we zeker van zijn, zijn de visa en werkver gunningen voor de EU. Zo heb ben we het aangepakt", aldus Breuker. Het onderzoeksteam - waarin arbeidsdeskundigen en mensen rechtenexperts samenwerkten - stelde vast dat het Noord-Kore aanse regiem jaarlijks bijna 500 man naar de EU stuurt. Tussen Arbeiders moeten niet alleen onder dwang werken, maar worden ook uitgebuit en geïntimideerd 2008 en 2015 in totaal 2.783. Het zijn volstrekt legale arbeids- en werkvergunningen voor zwaar werk in de Poolse bouw, op Pool se scheepswerven en in de Pool se landbouw. Via hun contacten stelden de onderzoekers vast dat Noord-Ko reaanse arbeiders niet alleen wor den geronseld en onder dwang werken maar ook dat ze systema tisch worden uitgebuit en geïnti mideerd om vooral niet te vluch ten. Werkdagen van twaalf uur zijn de regel, paspoorten worden ingenomen. Hoogleraar Breuker: „Alles wordt voor ze geregeld zo dat ze zo min mogelijk contacten met anderen hebben. Op het werk eten ze niet in een kantine. We weten dat arbeiders die wor den uitgezonden allemaal ge trouwd zijn en kinderen thuis achterlaten. Dus ze gaan zonder gezin. Dat verklaart waarom zo weinig mensen durven te vluch ten." De VN wijdde vorig jaar een dik rapport aan dit soort zaken. Wereldwijd zouden 50.000 Noord-Koreaanse burgers te werk zijn gesteld. Een fractie van hun salaris mogen ze behouden. De rest levert het regiem miljar den aan deviezen op. Breuker: „Punt is dat zelfs dat VN-onder- zoek nauwelijks vervolg krijgt omdat het Noord-Koreaanse be wind niet meewerkt. Je krijgt geen toegang en ze ontkennen al les." Er is geen samenwerking ge weest met de Poolse autoriteiten maar de Leidse onderzoekers heb ben via niet nader toegelichte we gen wel inzage gekregen in Pool se overheidsrapporten. „Daaruit blijkt dat de Noord-Koreanen ge middeld veel lager worden be taald dan Polen. En wij hebben grote twijfel over de salarisstro ken die allemaal zijn afgetekend door dezelfde persoon. Dat geld verdwijnt vaak naar managers van het bedrijf dat de arbeiders uitleent en niet naar arbeiders zelf." Breuker hoopt dat de Leidse studie ten minste bijdraagt aan betere arbeidsvoorwaarden voor alle Noord-Koreanen die in de EU werken. „Dat ze het geld voor hun gezin kunnen gebruiken." De Poolse ambassade kon gistera vond geen commentaar geven. ZWOLLE Rapper Typhoon is gis teren staande gehouden door de politie, naar later werd toegege ven vanwege zijn huidskleur in combinatie met het type auto waarin hij reed. De artiest klaagde over 'etnisch profileren' in een bericht op In- stagram nadat hij aan de kant was gezet in zijn auto. Politie woordvoerder Ruud Visser zegt dat de gebeurtenis slecht afstraalt op zijn hele organisatie. Aan het eind van hun dienst hebben de betrokken agenten een briefing gehad met hun lei dinggevende. „Huidskleur is daar bij als één van de redenen ge- DAGAANBIEDINGEN VAN 31 MEI Nu slechts €18,95 46% Nu slechts €13,95 99,95 Nu slechts 24,95 75% €49,95 70% €35,- Nu slechts €14,95 49,95 70% Nu slechts €14,95 Nu slechts €39,95 noemd voor de staandehouding van Typhoon, terwijl dat juist ab soluut niet is wat de politie wil", vertelt Visser. „Wij gaan hier niet over liegen: dit had niet mo gen gebeuren." De agenten die Typ hoon aanhielden, de den dat op basis van de politieterm 'opmer kelijk bezit'. „Denk aan zaken als een lage leeftijd in combinatie met een dure auto, zeker niet aan de huidskleur", legt Visser uit. Om iemand als ver dachte te kunnen aanmerken, moeten agenten een redelijk ver moeden van schuld aan een straf baar feit hebben. Visser zegt dat de casus uitgebreid binnen de po litie besproken zal worden om herhaling te voorkomen. Overigens zagen de dienders meteen toen ze het voertuig nader den dat ze met de in Zwolle goed beken de rapper te maken hadden en niet met een verdachte. „Ze be seften meteen dat ze de verkeerde hadden." Daarna volgde volgens Visser dan ook een informeel gesprek, en geen onderzoek naar strafbare feiten. dinsdag 31 mei 2016 Slaven van Kim uitgebuit in de EU Noord-Korea exporteert zijn on derbetaalde dwangarbeiders ook naar de Europese Unie, blijkt uit Nederlands onder zoek. Bob van Huët Leiden Noord-Koreaanse werkne mers in Polen, beeld vice Originele Gillette Fusion 8-Pack scheermesjes Voor een perfect glad scheerresultaat Voordelig scheren met top mesjes 5 blades en 1 precisie trimmer 8-pack; genoeg voor heel lang scheren Adviesprijs Korting U bespaart: 37,95 50% €19,- korting korting Originele Gillette Mach 3 8-pack scheermesjes Bespaar veel geld maar scheer toch met Gillette Altijd handig om extra mesjes in huis te hebben Voorzien van 3 vlijmscherpe blades 8-pack; genoeg voor heel lang scheren Adviesprijs Korting U bespaart: €25,95 46% €12,- Blux Beautybox met 11 verschillende producten Verschillende make-up, parfum, huidverzorgingproducten en meer De beste en voordeligste manier om cosmetica producten te leren kennen! Met zorg samengesteld in samenwerking met Mari van derVen Adviesprijs Korting U I 75% €75,- korting korting I Figuurcorrigerend shirt voor mannen Stimuleert de bloedsomloop en breekt overtollig vet af Corrigeert, ondersteunt en traint de buikspieren Direct een plattere buik Ontzettend comfortabel; rekbare en hypo-allergene stof Adviesprijs Korting U bespaart: Quintezz vouwbare LED-lamp met thermometer en wekker-functie Ideaal als bureaulamp, leeslamp, nachtlamp of noodverlichting Strak en compact design Ingebouwde batterij, draadloos gebruik tot 8 uur Voorzien van digitale kalender met thermometer en alarm (wekker) Adviesprijs Korting U I 70% €35,- korting korting Krachtige Draadloze MultiTool Zagen, schuren, polijsten, slijpen, beitelen en nog veel meer Onmisbaar in ieder huis v Geleverd incl. vele accessoires en opberg koffer Garantie: 5 jaar Adviesprijs Korting U bespaart: €139,95 71% 100,- BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.K00PJEDEAL.NL Nieuw: Achteraf betalen! RPberPoy (7fKEUR NIET TEVRE0EN? GEL0 TERUG!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8