Acties tegen IS op drie fronten 5 Mosul Fallujah Bagdad Het zat er al een tijdje aan te komen, maar de slag om Fallujah lijkt nu echt begonnen. In een gecombineer de aanval van meerdere kanten pro beert het Iraakse leger samen met an titerreureenheden, politie, sjiitische milities én luchtsteun van de inter nationale coalitie de stad te herove ren op Islamitische Staat (IS) Rond de stad, zo'n 70 kilometer westelijk van Bagdad, zijn gisteren verschillende dorpen ingenomen. Deze 'beslissende aanval', aldus de Iraakse bevelhebber, moet een einde maken aan een bezetting die al bijna 2,5 jaar duurt. Er zouden zich zo'n 1.200 IS-strij ders verschanst hebben in de stad. Hoewel het merendeel van de 300.000 bewoners Fallujah heeft ver laten, zitten er nog zo'n 50.000 men sen tussen hamer en aambeeld. De vrees bestaat dat IS hen als mense lijk schild gaat gebruiken. Ze mogen de stad niet uit. Tegelijkertijd komen er meldingen van executies van men sen die weigeren mee te vechten te gen de aanvallen van buiten. Ook elders in het land gaat de strijd door. In Bagdad pleegde IS gis teren drie zelfmoordaanslagen tegen sjiieten. De grootste kostte elf men sen het leven. In het noorden van Irak krijgen Koerdische strijdkrach ten de stad Mosul steeds duidelijker in het vizier. Deze tweede stad van het land, zeer belangrijk vanwege de olie, is al bijna twee jaar in handen van IS. Waar bij de strijd om Fallu jah het Iraakse leger de regie in han den heeft, zijn het hier de Koerdi sche peshmerga's die voorop gaan in de strijd. Ook daar worden één voor één de omliggende dorpen veroverd. Volgens Koerdische media is dit de voorbode van een groot offensief om de stad te heroveren. De peshmerga's krijgen steun van het Iraakse leger en de luchtmacht van de internationale coalitie onder leiding van de VS. Ook zou er een handjevol Amerikaanse en Canadese militairen zijn gesignaleerd dat logis tieke steun verleent. Een derde grote operatie tegen IS vindt plaats in het noorden van Sy rië. Daar zijn Syrische Koerden met een coalitie van andere Arabische strijders en opnieuw de luchtmacht van de internationale coalitie een of fensief begonnen in de richting van Raqqa. Deze stad met 220.000 inwo ners is in 2014 door IS uitgeroepen als hoofdstad van zijn kalifaat. Ondanks de vuurkracht en de gro te inzet van manschappen verwach ten weinig waarnemers dat de strijd IS heeft de tijd gehad om zijn verdediging op orde te krijgen snel gestreden zal zijn. IS heeft de af gelopen jaren de tijd gehad om zijn verdedigingswerken op orde te krij gen. Zo zijn er lange tunnels gegra ven die gebruikt kunnen worden om ongezien achter de vijandelijke li nies te geraken en daar aanvallen uit te voeren of aanslagen te plegen. De opmars richting Mosul verloopt om die reden ook langzamer dan de Koerden voor ogen hadden. En iedereen houdt zijn hart vast wat er gebeurt als de aanvallen uit draaien op langdurige stadsoorlogen. De ervaringen van de Amerikanen in Fallujah (zie het tweede verhaal op deze pagina's) bieden weinig re den tot optimisme. dinsdag 31 mei 2016 Koerden Peshmerga's Iraakse troepen Kirkuk Luchtaanvallen coalitie 50.000 bewoners en 200 IS-strijders opgesloten in de stad Tikrit Samarra Politie provincie Anbar Luchtsteun coalitie Contra-terreur- eenheden Iraaks leger Sjiitische milities IS slaat toe met autobommen op klap Irak heeft de aanval ingezet op het IS-bolwerk Fallujah. Ook in Mosul en Raqqa liggen de islamitische ex tremisten onder vuur. Serieuze stappen in de strijd tegen IS, maar de weg is nog lang. •4 Vluchtelingen uit Fallujah. fotoafp T Sjiitische strijders (boven) en pro-rege ringstroepen (onder) bij Fallujah. FOTO REUTERS/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5