Bezwaar tegen weg naar parkeerkelder Ouderenmishandeling drie keer gemeld op Schouwen SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Schouwen-Duiveland heeft er in één klap 23 Nobelprijswinnaars bij 23 veteranen van de VN-vredesmacht in Libanon hebben alsnog een insigne gekregen voor hun inzet tussen de linies. Hij was wel 'wat verbaasd', zegt oud-sergeant Arno van de Sande in alle eerlijkheid. „De gemeente Schou wen-Duiveland heeft nooit blijk gege ven van een bijzondere band met haar veteranen." Toenmalig korporaal Ad Buijk haalt z'n schouders op. „Niet dat je daar wakker van ligt hoor. Maar ik vind dit wel grappig." Buijk diende als 21-jarige in 1979 ruim vijf maanden in Libanon. Van de Sande (destijds 23 jaar) waakte in 1981 een halfjaar tussen de linies van de door Israël gesteunde majoor Haddad van het Zuid-Libanese leger en de Pa lestijns gezinde groeperingen. Beide Schouwenaren maakten in het Neder landse VN-hoofdkwartier op de berg Al-Yatun bij de plaats Haris deel uit van de verbindingsdienst. Ze hebben voornamelijk goede herinneringen aan die periode. Ook al liepen ze op pa trouilles kans te worden verwond (of erger) door een mijn of schietgrage scherpschutters en waren de Dutchbat- ters onafgebroken het doelwit van pes terijen over en weer tussen de strijden de partijen. „Het zit hoe dan ook toch allemaal in je rugzakje", zegt Van de Sande. „Meestal schoten ze de grana ten over het kamp heen. Maar één keer heb ik bij een post van de Fiji's, waar ik toevallig was, direct onder vuur gele gen. Achteraf besef je dat je daar goed bent weggekomen. De mannen van Haddad vonden het leuk om af en toe een kogel door de toilethokjes te schie ten. Dan kwam je daar af, hoorde je het typische gefluit achter je en zag je een gaatje in die wand zitten. Puur om ons even te laten weten dat als ze kwaad zouden willen.." De goede herinneringen voeren met name terug tot de contacten met de plaatselijke bevolking. Buijk: „Wan neer we de berg afliepen stopten we halverwege altijd even voor een kopje thee. Gewoon, bij mensen thuis. Zo'n borrelglaasje zeg maar, met de helft suiker. Ze waren allemaal hartstikke gastvrij en vriendelijk." Van de Sande pakt er een fotomapje bij met kiekjes van toen. „Ken je hem?" Buijk schudt nee. „Later hoorde ik dat hij bij de PLO zat... Ach ja, je wist het daar toch nooit zeker. Maar dat maakte voor ons in principe ook niet uit. Wij waren er om de verschillende groeperingen uit el kaar te houden, zonder dat we ons mochten mengen in dat conflict. De plaatselijke bevolking voelde zich vei- Leuk om af en toe een kogel door het toilet te schieten lig met ons in de buurt. Dat lieten ze goed merken. En ze verdienden natuur lijk ook aan die Nederlanders! Ik ben in 2009 nog een keer teruggeweest. Ha- ris was toen praktisch uitgestorven. Dat doet wel zeer. Het viel me heel erg tegen." Burgemeester Gerard Rabelink nam het initiatief om de 23 oud-Libanon- gangers uit zijn gemeente het draagin- signe van de Nobelprijs voor de Vrede uit te reiken. Dat eerbetoon viel de VN-vredesmacht in 1988 ten deel en gaat terug voor alle (13) missies sinds 1948. De Nederlandse regering besloot vorig jaar pas daadwerkelijk tot uitrei king van de insignes over te gaan. Acht Schouwse veteranen waren gisteren op de uitnodiging voor de feestelijke bijeenkomst in het gemeentehuis inge gaan. De overigen krijgen het insigne thuisgestuurd. We stopten halverwege altijd voor een kopje thee Burgh-HaamstedeEen aantal be woners van de Hogezoom maakt bezwaar tegen de ontsluiting van de parkeergarage onder wooncomplex van zorgcentrum Duinen van Haamstede. „We waren verbaasd", zegt be woner Ton Wegman. „In het oor spronkelijke plan komt de uit gang van de garage uit op de Kloosterweg. Dat leek ons ook het meest logisch." Maar in de nieuwe tekening verlaten automobilisten de gara ge via de verkeerslus van de Plat- boslaan en komen zo uit op de Hogezoom. Geen goed idee, vinden Weg man en zijn buurtgenoten. Want dan neemt de verkeersdruk op de Platboslaan onevenredig toe en het wordt het ook drukker op de Hogezoom, waarvan de ge meente, provincie en waterschap juist willen dat die verkeersluw blijft. Tenslotte wordt het toch al ge vaarlijke kruispunt van Hoge zoom en Platboslaan er niet veili ger op, staat te lezen in hun zienswijze. „We zijn positief over de renovatie van het oude Duinoord. Het gaat ons alleen om een verantwoorde en veilige geleiding van het verkeer", aldus Wegman. Veilig Thuis Zeeland heeft vorig jaar uit Schouwen-Duiveland drie meldingen van ouderenmishande ling ontvangen. Uit de hele provin cie kwamen 21 meldingen. Dat zei werkbegeleider Suzanne van der Graaf van Veilig Thuis gis teren tijdens een informatieavond van de GGD Zeeland. Veilig Thuis is een meldpunt voor kindermis handeling en ander huiselijk ge weld. Het bureau doet onderzoek, verwijst door en geeft advies. Het valt sinds juli vorig jaar onder de GGD. Tot en met eind april van dit jaar kreeg het bureau uit Schouwen 25 adviesaanvragen en 24 meldingen. Die leidden tot Drie gevallen van mishandeling ouderen in 2015 op Schouwen acht onderzoeken, waarbij drie cri sissituaties aan het licht kwamen. Bij de overige zestien meldingen kon zonder onderzoek worden doorverwezen naar hulpverle ning. Uit heel Zeeland kwamen in dezelfde periode 368 adviesaanvra gen en 359 meldingen. Dan gaat het bijvoorbeeld over een verwarde en vermagerde man van 74 die alleen op een camping woont. Zijn vrouw ligt in het zie kenhuis. De man kan zichzelf niet onderhouden. Veilig Thuis regelt verzorging. Soms gaat het om af persing. Een bank laat Veilig Thuis weten dat een oudere klant tegen zijn gewoonte in grote be dragen opneemt. Onderzoek toont aan dat iemand in zijn omge ving in geldnood verkeert. dinsdag 31 mei 2016 Blauwe baret blijft binden Marcel Modde ZIERIKZEE —Arno van de Sande —Ad Buijck Ton van den Nouweland Zierikzee —Suzanne van der Graaf Ad Buijck (I) en Arno van de Sande poseren bij een van de oude legervoertuigen die speciaal voor de huldiging van de 8 Libanon-vete ranen de oprit naar het gemeentehuis in Zierikzee aankleedden, marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 59