Geworteld in Zeeland Op zoek naar nabestaanden Denise King zegt af voor Zeeland Jazz 2 ZEELAND Doorverbinden Het ziekenhuis in Goes wil dat de directeur in Zeeland woont. Dat eist niet elke instantie. TOPFUNCTIES DILEMMA Ik ga om 6 uur 's ochtends weg en kom als een van de eersten binnen Commentaar Topmanagers en -bestuurders wonen niet allemaal dicht bij hun bedrijf of instelling. Dat is in Zeeland niet anders. Soms wringt dit duidelijk. Dan weet iedereen dat zo'n bestuurder ei genlijk ook in zijn vrije tijd moet voelen hoe Zeeland in elkaar zit. Dit geldt voor vrijwel alle instellingen met publieke functies. Maar moet de leiding van de Zeeuwse vestiging van een internationaal be drijf met veel buitenlands personeel en met een gespreide productie, zoals scheepsbouwer Damen, per se hier wonen? Veel bedrijven noemen 'maatschappelijk verantwoord onderne men' als een van hun kernwaarden. Wil je dat fraaie uitgangspunt waarmaken, dan moet je als onderneming op de een of andere ma nier goede banden hebben met de omgeving. Dan nemen de leiding gevenden op alle fronten deel aan het maatschappelijk leven. Dan werk je niet als een vreemde achter prikkeldraad en verdwijn je niet na elke werkdag weer uit de provincie. Zeeland doet nog wel eens een beroep op vakmanschap dat van ver moet komen. Want het is onvermijdelijk dat de beste kandidaat niet altijd wordt gevonden in de kleine Zeeuwse kring. De bereid heid om te verhuizen is dan een belangrijk criterium. Maar het kan niet altijd doorslaggevend zijn. Wat als de partner van die ideale kan didaat hier met de beste wil van de wereld geen passende baan kan vinden? Wat als haar kinderen net gewend zijn aan een nieuwe school? Moet je dan toch aandringen? Dat is niet verstandig. Voor de samenhang van Zeeland is het prettig als topmensen hier geworteld zijn of dat snel raken. Maar leven in Zeeland is niet het zelfde als begrijpen wat Zeeuwen willen of nodig hebben. Uiteinde lijk is inlevingsvermogen belangrijker dan de woonplaats. Inlevingsvermogen is uiteindelijk belangrijker dan de woonplaats Waar zijn de nabestaanden van sergeant Jan Nieuwdorp uit Ril land? Dat is de vraag van luite nant-kolonel buiten dienst Jacq. Z. Brijl. Hij wil de in de Tweede We reldoorlog overleden militair pos tuum een onderscheiding bezor gen. Jan Nieuwdorp, geboren op 21 no vember 2907 in Rilland-Bath, was sergeant eerste klas van de genie bij het Koninklijk Nederlandsch-In- disch Leger (Knil). Volgens Brijl was hij gestationeerd in de omge ving van Bandung. „In maart 2942, nadat ons koloniale leger voor het Japanse leger had moeten capitule ren, kwam hij terecht in verschil lende krijgsgevangenkampen op Ja va. Op 22 oktober 2943 vertrok hij naar Japan. Daar belandde hij in een interneringskamp. Hij werd ge dwongen te werken in de mijnen. Onder verschrikkelijke en onmen selijke omstandigheden." Op 9 augustus 1945 (vlak voor de capitulatie van Japan) overleed Nieuwdorp aan de gevolgen van uitputting, ondervoeding en ziek tes. Brijl wil nu de familieleden van de Rillander, of nazaten daar van, opsporen. Dan pas kan hij, na mens de minister van Defensie, Nieuwdorp alsnog onderscheiden met het mobilisatie-oorlogskruis. „Zijn dossier is in de oorlog deels zoekgeraakt. Wat ik nog wel ont dekte tijdens mijn speurtocht was dat hij onder mijn vader gediend heeft. Die was luitenant-kolonel bij de genie, afdeling zoeklichten." Kunt u Brijl helpen? Bel dan 070-3970999. ALMANAK Ze snapte er he-le-maal niets van, die 28-jarige Vlissingse. „Kun je mij even doorverbin den met de internetredactie", vroeg haar collega uit Terneu- zen. Natuurlijk, geen probleem. Maar welk knopje ze ook in drukte, het toestel weigerde dienst. Een kwartier later belde hij weer, met dezelfde vraag. En opnieuw bakte de Vlissing se er niets van, totdat het kwart je viel. „Hè, het lukt wéér niet! Oh wacht! Ik zit op de knopjes van het toestel van mijn buur vrouw te drukken!" Meet 2 Learn bij Scalda Haringparty in C-food Culinaire wandeling VOLLEYBAL OP HET STRAND TOERNOOI VOOR BASISSCHOLEN Het Admiraal De Ruyter Zie kenhuis wil dat de nieuwe top vrouw Lisette te Velde in Zee land komt wonen. Dat lijkt lo gisch, maar tot dusver gold die regel niet. Hoe zit dat bij andere Zeeuwse instellingen? De provin cie wil graag meer banen voor hoger opgeleiden creëren, maar worden de huidige topfuncties eigenlijk wel vervuld door men sen die hier wonen? Bij het ADRZ dus wel. De voor zitter van het ziekenhuisbestuur, Claudia Brandenburg, woont weliswaar in West-Brabant, maar net over de grens met Zee land. Dichtbij genoeg om er snel te zijn. Bovendien kent ze de Zeeuwse volksaard goed genoeg; haar ouders wonen in Zeeland. Wat voor de directie geldt, geldt zeker voor de artsen. Die moeten in spoedsituaties binnen een kwartier in het ziekenhuis kunnen zijn. Bij ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen is dat niet anders. En al is het geen eis dat de directeur in Zeeland woont, toch vindt directeur René Smit het niet meer dan logisch. Hij woont in een appartement in Terneuzen. Zijn gezin volgt nog. Directeur Rick Mentjox van Emergis woont in Utrecht, maar heeft een huisje op Goeree en reist dus niet elke dag heen en weer. Zijn collega Paul de Schip per woont wel in Zeeland. GGD-directeur Ronald de Meij redt het net om vanuit Heerjans- dam binnen een uur naar Goes te rijden. „Dat is nodig om in cri sissituaties snel op het kantoor in Goes te kunnen zijn", zegt woordvoerder Arjan van Schaik. „Binnen Zeeland kan iemand ook een uur onderweg zijn. In Zeeland wonen is dus niet altijd een goed criterium." Directeur Perry Moree van ZB Opnieuw heeft een topper moe ten afzeggen voor Zeelandjazz. Na de Braziliaanse muzikant Sér- gio Mendes moet ook de Ameri kaanse zangeres Denise King ver stek laten gaan. Zij heeft een acu te aandoening aan haar stem. King zou zondagmidddag 12 juni optreden in Porgy en Bess in Terneuzen samen met het trio van Ivan Paduart. Hij heeft een vervangende zangeres gevonden in Malou Beauvoir. Zij is volgens de festivalorganisatie 'van het zelfde grote kaliber' als King. Eerder was al bekend dat Sér- gio Mendes zondag 19 juni in Middelburg wordt vervangen door New Cool Collective samen met Mark Reilly, de oprichter en zanger van Matt Bianco. Zeelandjazz is ontstaan door de samenvoeging van Schelde- jazz in Terneuzen en het Interna tionaal Jazzfestival Middelburg. Van 9 tot en met 12 juni zijn er concerten in Terneuzen, van 17 tot en met 19 juni in Middelburg. Donderdag 16 juni vaart een jazz- boot van Terneuzen naar Middel burg, met aan boord een uitvoe ring van de Zeeland Suite en een optreden van Jeroen Zijlstra. dinsdag 31 mei 2016 cl Willem Adriaansens Rilland Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Bij Dok41 in Vlissingen vindt vrijdag het allereerste Meet 2 Learn evenement van Scalda plaats. Het wordt ge organiseerd om werk-leer-bedrijven van het vmbo en mbo én het be drijfsleven bij elkaar te brengen. Tijdens de bijeen komst worden de leerlin gen, studenten en begelei ders door verschillende on dernemers voorgelicht. Meet 2 Learn duurt van 13.00 tot 17.00 uur. BROUWERSHAVEN De stichting Kunst en Cul tuur houdt vrijdag 24 juni voor de tweede keer de New Haringparty. De eerste was in de Ouwe Smisse in Zonnemaire, nummer twee is in visrestaurant C-food aan de markt in Brouwers haven. De New Haringparty is voor een breed publiek en duurt van 17 tot 20 uur. Toegang 28,50 euro, inclu sief livemuziek, haring en drankjes. Reserveren: info@c-food.nl of 691262 GOES In Goes vindt zondag 5 juni een culinaire wandeling plaats. Bezoekers worden langs vijf restaurants in Goes geleid, waar zij bij allen een gerecht met een bijpassend glas wijn ontvan gen. Restaurant Jan, Amuz, Le Beau, De Kluizenaer en Bodega de Kookclub doen mee aan het evenement. De wandeling is van 12.00 en 17.00 uur. Deelname kost 50 euro. Aanmelden via www.wijnspijs.nl. Stichting Promotie Beach- volleybal Zeeland houdt mor gen het Zeeuws Basisscho len Beachvolleybal Kam pioenschap op het strand bij Vrouwenpolder van 13.30-16.30 uur. Wonen waar je werkt? Jeffrey Kutterink Ernst Jan Rozendaal Vlissingen Perry Moree, ZB Planbureau Rolf Bosboom Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57