66 8 Mensen met MS bang voor scheiding Je elke dag prettig voelen, kun je jezelf aanleren Dat blijkt uit onderzoek van biotechnobedrijf Genzyme Sanofi, dat geneesmiddelen ont wikkelt voor onder meer MS. Het concern interviewde 1075 vol wassenen met de ziekte en 580 mantelzorgers. Patiënten gaven aan zich vaak onbegrepen te voelen, ook als men sen in hun directe om geving op de hoogte zijn. MS is een chroni sche aandoening van het centrale zenuwstel sel en leidt tot verlam mingsverschijnselen. Eén op de 1000 mensen krijgt ermee te maken, vooral vrouwen. Onbegrip Omstanders begrijpen vaak niet hoe MS kan hinderen bij dagelijkse bezigheden. De reacties kunnen leiden tot de pressie gevoelens, angst en schuldgevoel. Men sen met MS worden te rughoudend over hun ziekte, uit vrees als kla ger te worden gezien. Deze angsten, stem mingswisselingen, moeheid en een aange tast zelfbeeld zetten een relatie onder druk. Arnoud Ktuiters Thea Dekker (57) uit Oostkapelle had een gouden job als directiesecretaresse. Totdat in 2015 het bedrijf werd overgenomen. Van jongs af aan weet ik wat werken is. Elf jaar was ik toen mijn ouders een hotel-restau rant in Domburg begonnen. Ook mijn twee zusjes en ik hadden zo onze taken: poetsen, bedden opma ken, bedienen in het restaurant, hel pen in de keuken. Eenmaal van school koos ik voor een kantoorbaan bij de PZEM, het huidige Delta. Ik trouwde, kreeg een zoon en stopte met werken. Binnen de kortste keren kwamen de wanden op me af en jui chend ging ik weer aan het werk, eerst in de horeca op Walcheren, toen bij Port Zélande. Veertien jaar geleden stapte ik over naar een bedrijf dat onder andere boorplatforms en drillships keurt. Het bedrijf groeide en ik groeide mee; in korte tijd ontwikkelde ik me van technisch assistent tot directie secretaresse. De bedrijfsvoering was volledig in het Engels, wat voor mij, met alleen middelbare school, in het begin wel even wennen was. Maar ik genoot van alle contacten met men sen over de hele wereld en floreerde in die stoere branche. Uitslapen Het was een gouden tijd, totdat het bedrijf vorig jaar werd overgenomen. De nieuwe eigenaar zette een af- slankoperatie in gang. Van de ene op de andere dag stond ik, na dertien jaar trouwe dienst, op de keien. Lam van woede en verdriet zat ik thuis. Een angstbeeld doemde voor me op, van dagen die aan elkaar hin gen van lang uitslapen, de bank warmhouden en nog maar weer eens koffie zetten. Uitgerangeerd. Afge dankt. Dat nooit, dacht ik. Nadat de hevigste emoties waren uitgeraasd, greep ik mezelf bij de lurven en be sloot ik deze crisis als een kans te zien. Waarom zou ik al die onverwachte vrijheid niet besteden aan sieraden maken, een oude hobby van me waar ik al zo lang nauwelijks tijd voor had gehad? Ik had de dozen met Swa- rovski-kralen nog niet afgestoft of mijn creativiteit ging weer stromen. Het was het begin van Sieradenate- lier 91, waarin ik in opdracht sieraden maak. Van het één kwam het ander en inmiddels zijn mijn ontwerpen ook te leen via Kledingbibliotheek Middelburg. Heb je een bijzondere gelegenheid zoals een feest of een Ik greep mezelf bij de lurven en ging de crisis zien als een kans sollicitatiegesprek maar geen geld voor een mooie jurk of een net kos tuum? Voor een klein bedrag leen je het bij de kledingbibliotheek, even tueel met een sieraad van mijn hand. Ik ben trots op hoe ik weer ben opge veerd en blijf zoeken naar een vaste baan. Helaas is mijn leeftijd nogal eens een spelbreker. Maar opgeven? Echt niet! Ooit komt er een werkge ver op mijn pad die mijn ervaring op waarde weet te schatten. Daar ben ik rotsvast van overtuigd." 5 TIPS dinsdag 31 mei 2016 PZ Ruim de helft van mensen met de auto- immuunziekte multi ple sclerose (MS) voelt zich eenzaam en geïsoleerd. Een kwart van de patiënten vreest dat hun partner hen zal verlaten. 'Ik veerde weer op en dat maakt me trots' Paula Koster —Thea Dekker Gelukkig zijn is een manier die je kunt cultiveren, stelde de Ameri kaanse schrijver, uitgever en onder nemer Elbert Hubbard in zijn leven. Hij verstond de kunst mensen snel te inspireren. 5 korte tips. 1 Geniet elke dag van minstens twintig minuten stilte. Uit de drukte van alledag stappen, reduceert stress en geeft de hersenen de kans om in een kalme staat te komen die tot veel meer creativiteit leidt. 2 Omhels vijf keer per dag (of meer) ie mand. Onderzoek toont aan dat als je een ander omarmt je jouw gezondheid en die van de ander be vordert. Je verdringt er depressie en gevoe lens van angst en eenzaamheid mee. Gezond zijn is niet alleen een kwestie van geen ziekte ervaren. Het heeft net zo goed te maken met geeste lijk welzijn en gebruik kunnen maken van een sociaal netwerk. Om helzen is ook de trend: Bij aankomst of ver trek geef je één zoen en omhels je elkaar. 3 Lach zo vaak als je kunt. Humor versterkt het afweersysteem, geeft energie, kan pijn vermin deren en beschermt tegen stress. Vooral het hersenwerk, dat nodig is ter coördi natie, zorgt ervoor dat sombere gedachten worden verdreven. 4 Lees een boek. Studies melden dat 6 minuten lezen per dag de gevoe lens van druk, druk, druk kunnen reduceren met 68 procent. Over het algemeen ervaren mensen meer contact, verbondenheid en be trokkenheid door litera tuur, muziek en kunst. 5 Gebruik je lijf. Beweeg ermee. Actief blijven maakt dat je je beter voelt en schoont je gedachten. Zeker als je ronddraait in nega tieve. ^Thea Dekker maakt nu sieraden in op dracht. FOTO RUBEN OREEL Thea Dekker Was directiesecretaresse Is nu sieradenmaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52