IS onder druk 4 NI Fallujah ligt onder vuur. Alweer. De stad aan de Eufraat, ooit symbool van anti-Amerikaans verzet, zit klem tussen het Iraakse leger en IS. IRAK HARDE STRIJD BEGONNEN Raqqa LIBANON JORDANIË SAOEDI-ARABIE illy Pete, noemen de Amerikanen het. Wit fosfor, ver werkt in brand bommen, 'daalde neer op de stad als een regen van vuur'. De arme mensen van Fallujah had den geen idee. In de straten lagen lichamen waarvan het vlees tot op het bot was ge smolten. Dit was in november 2004, toen het Ame rikaanse leger probeerde met Operatie Phantom Fury de stad op de knieën te dwingen. Luitenant-kolonel Gareth Brandl, een van de commandanten, wist precies naar wie hij op zoek was: „De vijand heeft een gezicht. Hij heet de Duivel. Hij is in Fal lujah. En we gaan hem vernietigen." Zes weken lang werd er voor elke straat en voor elk huis gevochten. Sinds 1968, toen de VS in Vietnam vochten in de stra ten van Due, was dit nergens meer ver toond. Het was de bloedigste slag in de hele Irak-oorlog. Er stierven meer dan 100 Ame rikanen en Britten, ruim 2.000 Iraakse op standelingen en een onbekend aantal bur gers, onder wie de fosfordoden (de Ameri kanen blijven ontkennen dat ze Willy Pete hebben gebruikt). Dit was de Tweede Slag om Fallujah. Er was ook een Eerste (een paar maanden eer der), en nu hebben we dus de Derde. Maar eerst even terug naar 2003, toen er nog niet zoveel aan de hand was in de stad. In het voorjaar, net na de Amerikaanse inva sie, nam uw verslaggever op weg van Bag dad naar Ramadi de afslag Fallujah. Het was een gewone Iraakse stad: zon, zand, stof, geurende kebap langs de straat, veel ge toeter, moskeeën en wuivende dadelpal men. Aan de westkant nam de Eufraat een lome bocht naar links. De hoofdstraat was breed, maar wie een zijstraat insloeg, be landde al snel in een wirwar van smalle straatjes en kleine huisjes. Fallujah had het redelijk voor elkaar. Toen Saddam Hoessein nog aan de macht was, had hij er een garni zoensstad van gemaakt, een soennitisch bol werk. Er woonden 300.000 mensen, van wie zeker een kwart banden had met het le ger. Saddam voelde zich er zo veilig dat hij er een van zijn 22 paleizen liet bouwen. Ook zijn zoons Uday en Qusay vierden er regelmatig vakantie, op hun eigen kunstma tige eiland in hun eigen kunstmatige meer. Toen Saddam werd verdreven, verander de er van alles in Irak. De inwoners van Fal lujah probeerden te houden wat ze hadden. Ze waren niet voor de Amerikanen, maar ook niet tegen. Dat hielden ze even vol, een jaar ongeveer. Het ging mis toen de Amerikanen het vuur openden op een groep demonstran ten. Dat was een fout. De mensen wilden ei genlijk alleen maar een schoolgebouw te rug dat door de soldaten was omgebouwd tot een basis. Toen bleek hoe explosief de situatie was. Op 31 maart 2004, voordat iemand met zijn ogen kon knipperen, trokken woedende Ira kezen vier Amerikaanse huurlingen van de firma Blackwater uit hun auto en hingen hun verkoolde lijken aan een brug over de Eufraat. De beelden gingen de hele wereld over. Fallujah werd een symbool van het an ti-Amerikaanse verzet. Dat moest gebroken worden. Een maand later trokken de Ameri kanen de stad binnen voor de Eerste Slag. Die duurde twee maanden, en kostte hon derden levens. Na deze 'pacificering' van Fallujah volgde een tweede fout. De Ameri kanen lieten het gezag aan de (sjiitische) Iraakse autoriteiten, maar die waren daar nog helemaal niet op berekend. Daar kwam nog bij dat de Amerikanen (een derde fout) inmiddels hadden beslo ten om de soennieten die lid waren van Saddams Baath-partij uit openbare functies te zetten. Dat betekende einde carrière voor ambtenaren, agenten en soldaten. En daar waren er in Fallujah nogal wat van. In de herfst trokken al-Qaeda-strijders de stad binnen. Het was hun eerste grote zege in Irak, en lang niet iedereen in Fallujah vond dat erg. In die dagen kreeg de stad de bijnaam 'het Detroit van de autobommenin- dustrie'. Hier werden de zelfmoordcom mando's voorbereid op hun bloedige aansla gen in het nabijgelegen Bagdad. Het was in die tijd dat een Amerikaanse legerwoord- voerder verzuchtte dat 'Fallujah een van de steden in Irak is die het gewoon niet snap pen'. In november van dat jaar volgde Operatie Phantom Fury, en ging luitenant-kolonel Brandl op zoek naar de Duivel. Twee derde van de bevolking sloeg op de vlucht, meer dan de helft van de huizen werd vernietigd, net als 60 scholen en 65 moskeeën. Er vie len duizenden doden. En jaren later, in het begin van 2014, net toen het leven weer een beetje op orde was, namen de zwarte vlaggen van Islamitische Staat ook de afslag Fallujah. De inwoners die zijn overgebleven, naar verluidt zo'n 50.000, zijn sinds deze week beland in de Derde Slag om de stad. dinsdag 31 mei 2016 Koerden Syrisch leger Luchtaanvallen coalitie Kobani Tall Abyad Damascu: Rutba Rebellen Regeringstroepen Koerden Mark van Assen Rotterdam/Fallujah Tijdens de 'Tweede Slag om Fallujah', in 2004, sloeg twee derde van de bevol king op de vlucht, werd meer dan de helft van de huizen vernietigd, net als 60 scho len en 65 moskeeën. Er vielen duizenden doden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4