Zeelui en jongeren willen van hun thuistatoeage af 5 Kerkgang verlengt leven ZO DOEN WIJ DAT Verlichting bepaalt hoe en watje eet Bij vrouwen die eenmaal per week naar een kerk gaan ligt het sterftecijfer 26 procent la ger. Dat stelt de Harvard School of Public Health in Boston in Amerika na de analyse van een twintig jaar durend data-onderzoek on der circa 75.000 vrouwelijke verpleegkundigen. De mees ten waren katholiek of pro testant. Waarom de sterftecijfers on der de kerkgangers aanzien lijk lager liggen? Vooral omdat deze vrouwen dankzij sociale steun binnen de kerk minder rookten en minder vaak symptomen van de pressies hadden, zo vermoe den de Amerikaanse onder zoekers. Inmiddels is ook be kend dat het goed is om voor iets groters te leven dan je zelf. Arnoud Kluiters Feit Als ik kon verdienen met gamen, dan zou dat fantastisch zijn en toe een leuk extraatje kan ver dienen." Soms is het fijn om een masker op te zetten Kayleigh: „Soms moet je jezelf ster ker voordoen dan je eigenlijk bent. Als ik pijn heb of me verdrietig voel, dan moet ik desondanks de leuke prinses zijn." Volker: „Ja, maar dan ben je een ac trice. Ik vind het nooit nodig om een masker op te zetten. Als ik een verve lende situatie heb meegemaakt, dan zou ik dat direct zeggen tegen mijn baas. Als ik er dan niet helemaal bij ben, weet iemand waarom dat zo is. Kayleigh vindt het soms nodig om haar gevoelens te verbergen, zij is een opkropper. Ik doe me nooit anders voor dan dat ik me voel. Ik ben altijd dezelfde persoon: thuis en op school." Kayleigh: „Ik vind niet dat als ik me slecht voel, dat ook een ander zijn dag moet bepalen. Ik doe dan liever alsof alles goed gaat. En dan zal ik thuis wel zeggen wat ik op mijn lever heb, tegen degenen bij wie ik me volkomen op mijn gemak voel." Volker: „Ik krijg dus alles op mijn dak." Verlaat elkaar nooit met ruzie Volker: „Alles opkroppen is niet goed voor je, dat zei ik al. Net als ruzie ma ken en boos uit elkaar gaan. Mijn va der is vijfjaar geleden overleden. Ik heb nooit afscheid van hem kunnen nemen, omdat het zo plotseling was. Ik heb niet meer kunnen zeggen dat ik van hem hield. Stel je voor dat we nog ruzie hadden gehad en dat ik boos was weggegaan.Dat had ik mezelf echt nooit vergeven. Daarom laat ik Kayleigh nooit boos vertrek ken. Laatst wilde ze dat nog doen, maar toen ben ik bij haar in de auto gaan zitten om het uit te praten. Weggaan van iemand, terwijl het niet goed zit.Dat moet je nooit doen." Kayleigh: „Daarin snap ik jou heel goed, terwijl ik daar op zo'n moment gewoon niet over nadenk. Maar ik weet dat jij daar veel waarde aan hecht." Volker: „Altijd als ik naar school ver trek, zeg ik hoeveel ik van Kayleigh hou." In de huidlaserkliniek van het ziekenhuis verwijdert Wim Venema al jaren pro fessionele, hygiënisch ge plaatste tatoeages. „Helaas is hiervan geen sprake bij de zelfstandig gezette afbeel dingen en teksten." Jongeren die voor de goed kope stick 'n poke gaan, laten hun huid thuis door creatieve vrienden bewer ken. Vaak gaat het om woorden of niet-inge- kleurde tekeningen. Er is weinig aandacht voor, maar Venema vindt een waar schuwing op zijn plaats. „Grote kans dat deze tatoe ages niet steriel worden geplaatst. Ik hoor verhalen van die spontaan gezette ta- De kans op infectiesgevaar is bij aanraking met bloed groot toeages als aandenken aan een mooi moment. Een ver hitte naald kan redelijk ste riel zijn. Maar in een onhy giënische omgeving is de kans op infectiegevaar groot bij aanraking met bloed. Tel daarbij op dat zo'n vervuilde naald af en aan in de inkt wordt gedoopt. Ik denk dat mensen met infecties bij de huisarts belanden. En hepa titis B zie je pas later terug." „Gaat het om zelfgemaakte tatoeages, dan zie ik met name gepensioneerde zee lieden en militairen die hiervan af willen. Opval lend is dat daar de laatste tijd jongeren bijkomen die hun wortels hebben liggen in de undergroundwereld, zij zoeken hun grenzen op. Stick 'npoke scheelt hen honderden euro's. Maar ik heb vooral het idee dat ze zich tegen de maatschappij willen afzetten én de risico's niet vrezen." RESTAURANT KIEZEN Stick 'n poke dinsdag 31 mei 2016 PZ Een derde van de vrouwen die minstens één keer per week een religieuze bijeen komst bezoekt, leeft langer dan vrouwen die zelden tot nooit naar de kerk gaan. Airbnb heeft bezwaar gemaakt tegen de naam van de succes volle babysit-app airBsit. Dat doopt zich nu om tot Bsit. Volker Lefevere Een potlood, naald, plak band en een potje inkt. De hygiëne is vaak ver te zoeken als mensen zich zelf of vrienden tatoeëren, constateert de geschrok ken dermatoloog Wim Ve- nema van het Wilhelmina Ziekenhuis in Assen. Hij ziet in 'stick 'n poke' een stijgende trend. Wat zijn bij stick 'n poke de gevaren? Thuis tatoeages zetten, brengt risico's mee. Verandert het publiek op uw bezoekuur? Verlichting in een restaurant bepaalt hoeveel en hoe gezond je eet. Wie in een donkere eetgelegenheid neerstrijkt, kiest minder gezond. Dat komt doordat veel licht een gast aler ter maakt. Zo blijkt uit een studie van Cornell University in Ithaca, New York. „We letten beter op bij een feller ver lichte ruimte, waar door we meer ver standige beslissin gen nemen," zegt projectleider Di- payan Biswas. De onderzoekers ondervroegen 160 klanten in vier res taurants. De helft zat onder flinke lampen. Zij waren 16 tot 24 procent meer geneigd te kiezen voor ge zonde opties als vis, groente of wit vlees boven gefri tuurd eten of een dessert. In de schemer bleken mensen 39 procent meer calorieën te bestellen. Uit eerder onderzoek blijkt wel dat bij slecht licht mensen langzamer en minder eten. - Peter de Jaeger Arnoud Kluiters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49