Cruises Azië 3 Kinderen spelen te weinig buiten en ouders zijn voorzichtiger Wekelijks belanden ruim 700 scholieren op de eerste hulp na een ongeluk op school. Vooral tijdens de gym gaat het fout. Met name op basisscholen lopen leerlingen nogal eens een gebro ken pols of vinger op tijdens de gymles. Uit de nieuwste cijfers van VeiligheidNL blijkt dat in 2014 8.200 kinderen (41 per schooldag) op de eerste hulp be landden na een ongeval. Ze vie len vaak van een gymtoestel af of kwamen verkeerd terecht als ze ergens af sprongen. Op mid delbare scholen moesten 7.400 leerlingen (37 per dag) naar de spoedeisende hulp door gym- ongelukken, vooral door ballen die verkeerd aankwamen of duwtjes van klasgenoten. Motoriek De motoriek van kinderen is slechter. Ze spelen tegenwoor dig minder buiten en zitten meer achter de computer of tele visie. Als kinderen vallen, kun nen ze zich niet goed opvangen, constateert onderzoeker Hedy Goossens. „De kinderen worden daardoor bang om te vallen. Angst brengt verkramping met zich mee, wat de kans op een breuk kan vergroten." Bovendien zijn ouders tegen woordig voorzichtiger. „Hier door kunnen kinderen minder de risico's van spelen ontdekken en wat ze bijvoorbeeld kunnen doen om een val op te vangen", aldus Goossens. Kleuterjuf Femke Goeden- dorp herkent zich in het verhaal. Ze wilde haar klas over een bankje laten lopen. Goed voor de balans van de kleintjes. Maar een leerling weigerde en zei stel lig: „Dat mag ik niet, dat is ge vaarlijk." Ze bedoelt maar. Ze ziet dat veel kinderen motorisch een stuk minder vaardig zijn dan de kleuters van vroeger. Uit wetenschappelijk onder zoek, waarin kinderen van 1980 en 2006 worden vergeleken, blijkt ook dat de motoriek ach teruit is gegaan. Met als gevolg is dat kinderen nu moeilijker kunnen inschatten wat ze wel en niet kunnen. „De kinderen die snel en han dig zijn, zitten vaak al op een sport", zegt kleuterjuf Goeden- dorp. Maar de rest is 'onhandig'. Er gebeuren bijvoorbeeld regel matig botsingen op het school plein. „Dan rent een kind ergens hard op af en ziet het niet dat het op tijd moet stoppen. Dat in zicht missen ze." Botsingen Dat is terug te zien in de cijfers van het aantal ongevallen op scholen. Door 'lichamelijk con tact', waaronder de botsingen, moesten in 2014 5.200 leerlingen van basis- en middelbare scho len naar het ziekenhuis, zo blijkt uit de nieuwste cijfers van VeiligheidNL. Tijdens de gymles sen gebeuren de meeste ongeluk ken. En dat aantal lijkt toe te ne men. „We zoeken dat nader uit, want daar moeten we iets mee", stelt onderzoeker Hedy Goos sens. Wekelijks belanden ruim 700 scholieren op de eerste hulp met verwondingen. Vijf procent wordt in het ziekenhuis opgeno men. Buiten de gymlessen gaat het op het schoolplein nogal eens fout. Kinderen vallen van speeltoestellen of struikelen. Ook in het schoolgebouw gebeu ren ongelukken, zoals valpartij en. Vallessen VeiligheidNL pleit voor valles sen. Als kinderen leren hoe ze het beste kunnen vallen - onder meer niet met de handen opvan gen, maar een rolbeweging ma ken - worden ze minder bang. Onderzoeker Joske Nauta van VU Medisch Centrum consta teerde dat vooral kinderen die weinig bewegen, baat hebben bij vallessen. Ze raken soms nog steeds gewond, maar breken minder snel iets. „Dat onder schrijft de theorie dat kinderen die meer bewegen motorisch be ter zijn", aldus Nauta. Basisschoolleerlingen krijgen te weinig gymles en ook nog te weinig van vakdocenten. „Dit is niet zo gek. Kinderen zijn min der bewegingsvaardig, dat moe ten ze leren", stelt Cees Klaas- sen, directeur van de Koninklij ke Vereniging voor Lichamelijke Opvoeding (KVLO). Nu zien gymdocenten in het voortgezet onderwijs welke kin deren goede gymlessen hebben gehad en welke niet. „Zo'n ach terstand is niet meteen ingelo pen." Volgens Veiligheid NL kun nen ouders een steentje bijdra gen. „Laat kinderen ontdekken wat ze kunnen, blijf in de buurt staan voor als het misgaat", advi seert onderzoeker Goossens. Als kinderen beter weten wat ze kunnen, zijn ze minder bang om te vallen. Singapore Indonesië Azië, Singapore Hong Kong 2199 Cruises Azie 16 dagen v.a. Ga naar Kras.nl/costacruises of bel 0900-9697 234911 ANVff Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds KRAS dinsdag 31 mei 2016 Veel kleine ongelukken op school door slechte motoriek Hen van uaaien Amsterdam Uit de nieuwste cijfers van VeligheidNL blijkt dat in 2014 8.200 basisschoolleerlingen (41 per schooldag) op de eerste hulp belandden na een ongeval op school. 4 Vooral tijdens de gymles gebeuren vaak ongelukken. FOTO: WERRY CRONE/HH Droomcruises Azië per ms Volendam van de rederij Holland America Line. Vaar vanuit Singapore naar o.a. Indonesië, Thailand, Cambodja, Vietnam en Hong Kong. Bij Kras inclusief vliegreis, transfers, hotelovernachtingen, excursie(s) en diverse gratis extra's aan boord. I Cruise van Singapore naar o.a. Jakarta, Sema- rang, Soerabaja, Komodo, Lombok en Bali. 1 hotelnacht en stadstour in Singapore Bezoek de Borobudur en Bromo-vulkaan Vertrek: 8 november Zie: Kras.nl/37380 Cruise van Singapore naar o.a. Koh Samui, Bangkok, Cambodja, Vietnam en Hong Kong. 1 hotelnacht en stadstour in Singapore 1 hotelnacht en 2 excursies Hong Kong Vertrek: 20 nov. en 1 jan. Zie: Kras.nl/37230 16 dagen 19 dagen v.a. vlucht, transfers en vele gratis extra s

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3