Betrapt in kantine NOAD '67 na het vernielen van spaarpot Landbouwsector is nog altijd familiezaak ZEELAND 11 Kunstwerk van Walter De Buck heeft na jaren een bestemming gekregen Het metershoge beeld 'Ballerina van de zeeman' was bedoeld voor op een rotonde in Gent. Nu komt het aan de nieuwe zeesluis in Terneuzen te staan. dinsdag 31 mei 2016 Waiter De Buck bij zijn creatie 'Ballerina van de zeeman'. Het beeld zal een plek gaan krijgen bij de nieuwe zee sluis in Terneuzen. foto future movement, koen andries beeld. Ik heb hem verzekerd dat we het zouden oplossen, dat het goed zou komen." Er moest, kortom, een an dere locatie gevonden wor den voor de Ballerina. „Maar ja, het is een monumentaal beeld, elf meter hoog. Dat ga je ook zomaar niet op een ander plein in Gent neerzet ten", zegt Denise Belmans van de vzw Gent Haven beeld. De Gentse burge meester Daniël Termont rea liseerde zich dat ook. Hij trok de zoektocht vlot naar een nieuwe locatie, die recht zou doen aan het werk en de nagedachtenis aan Walter De Buck. Met die an dere havenstad aan gene van de grens, Terneuzen, wa ren al nauwe contacten. Dat in combinatie met de nieuw te bouwen zeesluis in de stad van de Vliegende Hol lander deden Termont be sluiten het Terneuzense ge meentebestuur eens te pol sen. Daarnaast benaderde hij ministeries, gemeenten in de Kanaalzone, havens en provincies voor een bijdra ge. Er is nog 70.000 euro no dig om het beeld af te ma ken. De financiering lijkt in middels zo goed als rond te zijn. „Ons werd gevraagd of het beeld iets voor Terneu zen is", zegt wethouder Frank Deij. „Wij vonden het een goed idee. Het past ook in de samenwerking die we hebben met Gent. Wij wil len graag dat het beeld er is op het moment dat de bouw van de sluis begint (najaar 2017, red.). Dan zou het de functie van be schermheilige kunnen krij gen, zoals we die ook bij de Zuiderburen In de rubriek Zuider buren werpen we we kelijks een blik over de Belgische grens en zoeken we bijzon dere mensen met bij zondere verhalen. tunnelboren hebben ge had." Over de exacte plaats volgt nog overleg. Maar dat het beeld naar Terneuzen komt, lijkt bijna zeker. Met instemming van De Bucks weduwe. Denise Belmans: „Zij vindt Terneuzen een goede plaats, ook omdat het een connectie heeft met Walter. Zijn beelden waren hier op de boulevard te zien." De Belgische pers repte over instabiliteit als reden dat de Ballerina nooit in Gent geplaatst is. „Ik denk dat de pers dat niet goed be grepen heeft", zegt Vande- pitte. „Het staat op een voor lopige draagconstructie. Die kan eenvoudig worden ver vangen door een definitieve, afhankelijk van waar het beeld komt te staan." Peter van den Assem Walter De Buck (1934-2014) was een Gents feno meen. Hij was liedjesschrij ver en -vertolker. Wie ooit de Gentse Feesten bezocht zal zijn lied 't Vliegerke op z'n minst kunnen mee-neu- riën. De Gentse Feesten, die mede door hem nieuw le ven ingeblazen werden. Dat de Fieste daarna tot ver over de Belgische landsgrenzen bekend werden, behoeft hier geen betoog. Maar Walter De Buck was vooral beeldhouwer. In 2002 werd hem gevraagd iets te vervaardigen ter vervanging van het beeld dat Germain Janssens voor de Gentse ha ven had gemaakt. Het werd 'Ballerina van de zeeman', een elf meter hoog beeld dat op een rotonde bij de haven zou komen te staan. Zou... „In 2014 hoorden we dat er definitief een nieuwe ver kaveling zou komen en dat die weg grotendeels zou ver dwijnen", zegt Mare Vande- pitte van de vzw (stichting) Gent Havenbeeld en per soonlijke vriend van De Buck. „Dat was een grote te genslag, want het was een mooie locatie in Gent. Het legde daar de link met de ha venarbeider, de zeeman en de stad. De Ballerina was Walters laatste grote werk. Ik ben drie, vier dagen voor zijn dood nog aan zijn bed gaan babbelen over het Mare Vandepitte, Denise Belmans en Frank Deij (vlnr) bij het ontwerp van de nieuwe zeesluis, fotocamileschelstraete Emile Calon MIDDELBURG In de nacht van 10 november 2015 werd de 28-jarige J.K. aange troffen in de kantine van de voet balvereniging NOAD '67 bij Sint Philipsland. Samen met een vriend had hij die nacht een steen door de ruit gegooid en ze waren bezig om alles te verzame len aan buit. Ze hadden het spaar potje al vernield en de kas ge plunderd. K. moest gisteren voor de recht bank verschijnen voor een serie inbraken. Want tegenover de poli tie, aldus officier van justitie Gunnar van der Hofstede, 'heeft hij schoon schip gemaakt'. Uit de lijst van de inwoner van Sint Maartensdijk blijkt dat hij vaker een sportkantine is binnenge drongen. Onder andere die van de voetbalvereniging van W Kruiningen. Maar ook schuurtjes en woningen hadden zijn belang stelling. Vooral in het oostelijk deel van Zuid-Beveland en het westelijk deel van Brabant. Hij zat drie maanden in voorar rest en mocht daarna 'naar bui ten'. Hij greep die gelegenheid aan zelf hulp te zoeken bij een psychiatrisch ziekenhuis. Hij heeft stoornissen en was zwaar verslaafd. Om aan geld te komen voor die verslaving ging hij ste len, vertelde hij de rechters. Officier van justitie Van der Hofstede wees er ook op dat de man verminderd toerekeningsvat baar was toen hij de misdrijven pleegde. Hij eiste een celstraf van 360 dagen waarvan 176 voorwaar delijk zodat de man, als de recht bank de eis overneemt, niet te rug moet naar de gevangenis. Ook vindt hij dat de man opgeno men moet worden in een psychia trisch ziekenhuis en dat hij een alcohol- en drugsverbod moet krijgen. Uitspraak 13 juni. Rolf Bosboom Middelburg Landbouw is vooral in Zeeuws- Vlaanderen een familiezaak. Bijna negentig procent van alle perso nen die werkzaam zijn in de sec tor, is familie van het bedrijfs- hoofd. Zeeuws-Vlaanderen is daarmee landelijk de regio waar de meeste gezinsleden meewerken in het boerenbedrijf, zo blijkt uit recent bijgewerkte cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Ook in de noordelijke provin cies en in Overijssel ligt dat aan deel hoog, meer dan de tachtig procent. Het deel van Zeeland bo ven de Westerschelde staat in de middenmoot. Daar is de land bouwsector voor bijna 77 procent een familieaangelegenheid. In Nederland waren vorig jaar bijna 186.000 mensen regelmatig werkzaam in de landbouw. Dat aantal daalt gestaag. In 2005 ging het nog om ruim 235.000 werkne mers. In Zeeland zijn 7840 mensen werkzaam in de landbouw. Dat aantal is sinds 2011 vrijwel stabiel gebleven. Van de 7840 arbeids krachten in de provincie is in 6384 gevallen sprake van een fami lieband. Ballerina komt in Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39