Nieuwe tent geeft Vestrock facelift Zeeland levert meeste afgedankte elektronica in 8 ZE De brandweer van Baarland rukt sinds kort uit met slimme Zeeuwse TS. Kleiner, maar met dezelfde slagkracht. to ■PSPiPl Vestrock BRANDWEERPILOT VEILIGHEIDSREGIO SO O QlSliSc eQjISr] Het project wordt door andere veiligheidsregio's met grote interesse gevolgd Vrijdag begint festival Vest rock in Hulst. In deze ru briek blikken we dagelijks vooruit met een thema. Van daag: het nieuwe podium. Wie over de Stationsweg of Van der Maelstedeweg in Hulst rijdt, ziet 'm gelijk staan. De tent op het Vestrockterrein. Met zijn felle blauwe en gele kleuren valt 'ie ge lijk op. De festivaltent is nieuw op Vestrock en vervangt de Silent Sta ge, waar festivalgangers altijd met een koptelefoon op het hoofd dansten op de hardste beats. „Toch kregen we vaak te horen dat de liefhebbers van dancemu- ziek liever 'voluit' wilden gaan, dan dat ze de muziek via de kopte lefoon horen", zegt Marcel Ver haar, een van de organisatoren van het festival. Dat 'voluit gaan' moet in de gro te tent wel goed komen. Hij geeft het festival, dat dit jaar zeven kaar sen uitblaast, een facelift. Want ook de Vestrock University was tot vorig jaar in de Silent Stage. De sprekers die daar normaliter hun publiek van alles leerden over bijvoorbeeld wilde dieren (Freek Vonk) of seks (pornoster Bobbi Eden) vinden dit jaar onderdak in De Kapel. Dat is een houten kerk je waar na de University akoesti sche muziek te beluisteren is. Lief hebbers van die muziek moeten vrijdag en/of zaterdag niet in de tent zijn. Daar is het stampen, beu ken en (vooral) zweten geblazen. De hiphopformaties Broederlief de, De Likt en SBMG kun je onder veel noemers scharen, maar niet onder die van kalme achtergrond muziek. Om over King Kong Com pany, John Coffey en Compact Disk Dummies nog maar te zwij gen. Behalve dat de tent onderdak biedt aan die artiesten, is hij ook erg handig als het regent of on weert, bekent Verhaar. Als de voor spellingen kloppen, zal dat ko mend weekend wel meevallen. Een gelukje voor de organisatie, die jaarlijks een patent op zonne schijn lijkt te hebben. Maar ook als de temperatuur flink oploopt, zijn er genoeg redenen om het nieuwe podium van Vestrock een bezoekje te brengen. Er kan 3.000 man naar binnen. VLISSINGEN Zeeland is voor de zesde keer op de rij de provincie waar - per inwoner - de meeste af gedankte elektrische apparaten en energiezuinige verlichting (e-was- te) wordt ingeleverd bij gemeente lijke milieustraten. Dat heeft de stichting Wecycle gisteren be kendgemaakt. Zeeuwen leveren gemiddeld per persoon 7,2 kilo gram kapotte elektronica in. In heel Nederland is dat 4,2 kilo. Wecycle maakt elk jaar bekend welke provincie bovenaan staat in de hoop dat meer mensen hun elektrische apparaten naar de mi lieustraat brengen. Inwoners van Zeeuws-Vlaanderen brengen ove rigens de meeste elektronica. Zo wel in de gemeenten Sluis, Ter- neuzen als in Hulst gaat het om 8,4 kilo per inwoner. Schou- wen-Duiveland en Tholen zijn goede tweede met 7,2 kilo per in woner. De stichting Wecycle verwij dert schadelijke stoffen en zorgt voor optimaal hergebruik. In to taal zamelde de stichting vorig jaar no miljoen kilo in. Daarvan is 66 miljoen kilo afkomstig van par ticulieren, 44 miljoen kilo wordt ingeleverd door winkels. Wecycle werkt samen met 85 procent van de Nederlandse ge meenten, winkels, kringloopbe- drijven, installateurs en kinder boerderijen. Toegegeven, het project be gon stroef. De Veiligheids regio Zeeland (VRZ) wil de een volwaardige brandweer wagen laten ontwikkelen waar mee desnoods met vier brand weermannen veilig en verant woord kan worden uitgerukt. De standaard-tankautospuit heeft een bemanning van zes. Cruciaal is dat het werk van de pompbediende geautomatiseerd wordt en dat de bevelvoerder meewerkend voorman is tijdens een inzet. Dat laatste is een kwestie van het aanpassen van de werkwijze en oefenen. Maar het overbodig maken van de pompbediende is afhankelijk van een betrouwbaar systeem. Bij een standaard-brand weerwagen regelt de pompbe diende handmatig de waterdruk en hij zorgt voor het inschakelen van het mechanisme dat schuim- vormend middel toevoegt aan het water. Scepsis De eerste testen in 2013 het voertuig verliepen niet naar ver wachting. Dat zorgde voor veel scepsis binnen de brandweer. Zou de Zeeuwse TS een betrouw baar alternatief voor de stan daard-brandweerauto worden? Om het goed te laten werken is vertrouwen in de brandweerwa gen en in de werkwijze essen tieel. Drie jaar later zijn de kin derziektes overwonnen. In Kou- dekerke werden de eerste ervarin gen opgedaan met de 1.0- versie. De daarmee opgedane ervarin gen leidde tot aanpassingen en in middels heeft de VRZ de beschik king over twee Zeeuwse TS'en 2.0. Interesse Eén is operationeel in Baar land, de andere wordt gebruikt om andere posten kennis te laten maken met het voertuig en voor testen in het land. Het project wordt door de inspectie van Vei ligheid en Justitie en door andere veiligheidsregio's met grote inte resse gevolgd. Volgens de VRZ toonde de inspecteur zich 'meer dan aangenaam verrast' over de prestaties van de Zeeuwse TS. Want niet alleen in Zeeland is - vooral overdag - de inzet van vol doende brandweervrijwilligers een probleem. De rekensom is eenvoudig. De kans dat een wa gen op tijd vertrekt is groter als vier mensen voldoende zijn, dan als zes vrijwilligers nodig zijn. Bij branden van enige omvang zullen er altijd meerdere auto's worden opgeroepen. De beman ning van een Zeeuwse TS kan er dan van uitgaan dat assistentie onderweg is als zij aan de slag gaan. Deze zomer wordt het defini tieve programma van eisen voor de Zeeuwse TS opgesteld. Daarna kan de VRZ de bouw van 24 klei nere, maar krachtige brandweer auto's aanbesteden. rT - - dinsdag 31 mei 2016 Er kan ongeveer 3.000 man in de nieuwe tent van Vestrock, dat vrijdag begint, fotocamileschelstraete Bob Maes Een iPad met 'n zwaailicht Theo Giele Baarland tjegler r) WATER. SVM A filSVM B Aan/uit VERGRENDELING! Met een druk op de knop wor den druk en schuim ingesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36