Lammers zoekt fietsen voor vluchtelingen 4 ZEELAND B [incident loopt slecht af Twee gebroken ribben, bijtwonden over haar hele lijf, een gat in haar buikvlies. Yorkshire terriër Tinky is er niet meer, de pitbull mankeert niets. Wat als het hondje dat hij doodbeet een peuter was geweest? Onwetend van het drama dat zich kort daarvoor afspeelde op dezelf de plek, vierden leerlingen van ba sisschool het Kompas uit Oost-Souburg op donderdagoch tend 26 mei de opening van de na- tuurspeeltuin. Achter de Dieze- straat, naast het Koopmansvoet pad, daar waar twee dagen eerder een 'pitbull-achtige' het hondje van Eilish Sleypen doodbeet. „Wat als het een peuter was ge weest?", vraagt ze zich af. Twee maanden geleden vertrok Eilish (22) uit haar ouderlijke wo ning in Oost-Souburg om in Mid delburg te gaan samenwonen. Tin ky, het hondje dat ze op 13-jarige leeftijd kreeg, bleef achter. Woens dagmorgen 25 mei ziet ze een be richt van haar vader: 'app me even als je wakker bent'. Direct weet ze: er is iets met Tinky gebeurd. Even later hoort ze dat haar hondje zwaargewond is door een aanval van een pitbull-achtige hond en op dat moment geope reerd wordt. Vader Ruud was er bij toen het gebeurde. Tinky droeg een tuigje met riem, de an dere hond liep los en vloog op Tin ky af nog vóór Ruud kon ingrij pen. Met gevaar voor eigen leven duiken de eigenaar van de pitbull en Ruud bovenop de hond, maar die wil niet loslaten. Als ze hem eindelijk in bedwang hebben, blijkt hoeveel schade de hond in korte tijd heeft weten aan te rich ten. Bijtwonden tot 15 centimeter lang, een lap vlees die los ligt, al les bont en blauw. Na de operatie, diezelfde dag, lijkt Tinky op te krabbelen maar de volgende dag scheurt de grootste wond open en komt een smerige ontsteking te voorschijn. Niet veel later is Tinky dood. Het verhaal van Tinky staat niet op zichzelf, weet dierenarts Bram Focker van De Ark. In de vestigin gen in Terneuzen, Middelburg en Vlissingen wordt elke week wel een hond behandeld voor bijtwon den. „Gelukkig maar eens in de paar jaar zo ernstig als bij Tinky", zegt Focker. „Maar er zijn toch drie incidenten per week, waar van gemiddeld een op de drie door loslopende honden. Bij mooi weer kunnen ze achter elkaar bin nenkomen. Dan kun je er zomaar vier hebben op een dag." Bijtwonden zijn zeer gevaarlijk, benadrukt de arts. Een honden bek zit vol bacteriën. Infectie ligt op de loer. „Alleen in de allerlicht ste gevallen beperken we ons tot schoonmaken, antibioticakuur en pijnstillers. Anders moeten we chi rurgisch ingrijpen en drains plaat sen om wondvocht af te voeren. De kosten lopen uiteen van mini maal 50 tot een paar honderd eu ro. In het geval van Tinky tot 750 euro, omdat hij 's nachts in het weekeinde geopereerd moest wor den." Woordvoerder Alwin Don van de politie Zeeland-West-Brabant geeft aan dat de zaak nader onder zocht wordt, gezien de ernst er van. Aanvankelijk zou er niet veel mee gedaan worden, omdat de hond niet opgehitst was en Tinky leek op te knappen en de eigenaar bereid was om de kosten te beta len. „Nu gaan we toch kijken of de hond al vaker gebeten heeft", laat Don weten. „Als dat het geval is, nemen we contact op met de ge meente over een eventueel muil- korfgebod." Of een hond aangelijnd moet zijn of niet, hangt van de plaatselij ke gemeentelijke verordening af. Het is niet duidelijk of het gebied bij het Koopmansvoetpad aange wezen is als gebied waar honden los mogen lopen. Eilish: „Straks is een kind het slachtoffer." Nederland is een fietsland. Vluchtelingen die hier komen wo nen, willen daarom graag fietsen. Patrick Lammers uit Middelburg wil ze daarbij helpen en zamelt oude fietsen in voor het azc. Lammers - mede-eigenaar van Cafetaria Lammers - zette zondag een oproep op zijn persoonlijke Facebookpagina. De reacties stroomden direct binnen en een dag later heeft hij al vijftien fiet sen gekregen, en ophaalafspraken voor de komende dagen. „Het ver baast me wel ja, dat het zo mas saal wordt opgepakt." Lammers kwam in april in het Middelburgse azc om er wat kle ding en schoenen te brengen. De ontvangst was zo hartelijk, de dankbaarheid zo groot, dat hij er meteen vrienden maakte. Sinds dien probeert hij de bewoners van het azc te helpen. Met fietsen bijvoorbeeld. Maar dat niet alleen. „Vraag 2: als we dan toch een berg fietsen verza meld hebben, zou je het dan leuk vinden om een rondje te doen sa men met een aantal bewoners van het azc? Gewoon als mens, even tot elkaar komen en een gesprek te voeren over de dagelijkse din gen. Het valt niet mee om hele da gen daar te zitten." Ook daarvoor hebben zich al vier vrijwilligers gemeld, zegt hij. „Bij het azc vin den ze het geweldig. De coördina tor zei al: wat jij in je eentje zo snel voor elkaar krijgt, dat lukt ons niet." In het azc komt een fietswerk- plaats en de bewoners gaan de tweewielers zelf onderhouden, weet Lammers. Hij gaat voorlopig verder met zijn actie. Kijk voor meer informatie daarover op face- book.com/patrick.lammersii dinsdag 31 mei 2016 Pitbull beet Tinky dood Eilish Sleypen uit Middelburg (22) met Tinky, waarmee ze samen opgroeide. Yorkshire terriër Tinky werd zonder aanleiding aangevallen door een pitbull. Dierenartsen krijgen elke week wel een bijtinci dent binnen. Dierenarts Bram Focker: „Eenderde daarvan wordt veroorzaakt door loslopende honden." Ondine van der Vleuten Oost-Souburg Maurits Sep Middelburg Patrick Lammers. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32