Everton geeft De Boer snel uitsluitsel 27 Eén week Dick Advocaat bij het Nederlands elftal Eén week is Dick Advocaat terug bij Oranje. Hij kan de staf met zijn karakter en ervaring in vier rollen aanvullen. Wat zijn de eerste indrukken? Vooralsnog observeert Dick Advo caat vooral. Armen over elkaar. Kijken. Indrukken opdoen. „Ik vind observeren heel belangrijk", zegt hij. „Helemaal nu. Het is het einde van een lang seizoen. PSV en Ajax zijn naar China geweest. Het is bijna vakantie, maar in de ze twee weken wordt wél be paald hoe je in september begint aan de WK-kwalificatie." Zodra hij actief coacht, bijvoor beeld bij die ene training waarin elke assistent een eigen team leidt tijdens een mini-toernooi, schalt zijn stem over het veld. 'Bazoer, ze lopen weg uit je rug!' 'Bruma, niet half erin gaan man.' De stem van Advocaat is hees en dwingend. Advocaat was voor het EK van 2004 de bondscoach die - zij het met heel veel moeite - het losge slagen schip dat onder Louis van Gaal het WK van 2002 miste weer op koers kreeg. Hij heeft dus ervaring met wat er nu moet gebeuren. „Er is net als toen veel pessimis me over Oranje. Dat moet weg", zegt hij. „In 2002 schreef ook ie dereen dat de meeste betrokke nen weg moesten. En de spelers waren allemaal te oud." Van Gaal had Advocaat destijds zelf aange raden als zijn opvolger bij de KNVB. Hij achtte de 'Kleine Ge neraal' karakterologisch geschik ter dan hijzelf om nog het uiter ste uit de oude garde te persen. Advocaat: „Had Louis gelijk in. Ja, wat lachen jullie nou? We kwalifi ceerden ons toch! En dat gaat nu ook gebeuren." „Patrick. Hé Patrick!" Patrick van Aanholt kijkt op en ziet het grijn zende hoofd van Advocaat, zijn oude trainer bij Sunderland. Die wijst hem op de tegenstander die hij in een partijtje staat te verde digen. „Promes, makkie voor je." Toen Blind laatst uitlegde waar om hij Advocaat had gevraagd voor zijn staf, ging het over erva ring en vakmanschap en dat soort trainerstaai. Maar Blind zei ook eerlijk: „Dick is een sfeer maker. Marco en ik zijn van natu re wat meer gereserveerd in de omgang met een spelersgroep." Memphis stopt een meter te vroeg voor het pionnetje. De tweede keer ook. En de derde. En uiteindelijk de hele oefening lang. In de staf zegt niemand iets. Het is altijd oppassen met dit soort observaties. De jonge Van der Vaart zagen we het ook doen op trainingskampen bij Ajax en die speelde later meer dan hon derd interlands. Maar Arjen Rob ben zegt niet voor niets: „Negen tig procent van de professionali teit moet uit spelers zelf komen. Ook als je seizoen klote is ge weest." Maar: laat die andere tien procent dan van de staf komen, juist op dit soort momenten. Die bepalen mede de geloofwaardig heid van Blind als bondscoach. En de boeman die Advocaat óók kan zijn, mag dan opstaan. Of is dat lastig in een rol van assistent? De staf blijft ook na de wanver toning tegen Ierland bij het eerde re standpunt: twee weken krijgt iedereen de kans op de trein te springen. En dan selecteert het zich vanzelf. „Het is heus wel een gretige groep", vindt Advo caat. „Er zitten een paar lachebek ken in, een paar vreemde vogels. Dat vind ik wel leuk. Het is altijd een beetje een spel dat je speelt. Als ze niet presteren, gaan ze er gewoon uit. Dat moeten ze wel weten." Frank de Boer nam na 5,5 jaar trai nerschap bij Ajax drie weken gele den afscheid van de club. Hij had nog een contract tot de zomer van 2027, maar vond het na al die jaren mooi geweest. De Boer pakte vier kampioenschappen, maar behaal de de laatste twee seizoenen geen prijs. De Boer overweegt zeer om een jaar geen club te trainen en op adem te komen, maar als er een 'project met perspectief voorbij komt wil hij wel toehappen. Ever ton past in dat beeld, De Boer ziet een toekomst bij 'The Toffees' wel zitten. De tweede club uit Liverpool nam na het teleurstellende afgelo pen seizoen afscheid van Roberto Martinez, maar wil aankomend seizoen weer meedraaien in de subtop van Engeland. De nieuwe steenrijke Iraanse mede-eigenaar Farhad Moshiri moet daar onder meer voor zorgen. Hij beloofde al grote investeringen te willen doen. Dat hij niet de enige eige naar van de club is, maken zaken tegelijkertijd ook complex. De club overweegt om de orga nisatiestructuur aan te pakken en over te stappen naar het 'Neder landse' model met een trainer en een technisch directeur. Voor de laatste functie is Mare Overmars nadrukkelijk in beeld. Hij heeft momenteel bij Ajax een soortgelij ke functie. Naast de De Boer en Koeman zijn ook de Chileen Manuel Pellegrini (afgelopen seizoen bij Manchester City), Unai Emery (met Sevilla winnaar Europa Lea gue) en David Moyes in beeld. Moyes was voordat hij bij Man chester United mislukte, jaren lang succesvol bij Everton. dinsdag 31 mei 2016 FOTO PRO SHOTS Maarten Wijffels Lagos Luxe assistent Ervaringsdeskundige Gangmaker a Dick Advocaat had, verdeeld over twee periodes (1992-1994 en 2002-2004), 55 duels de lei ding bij Oranje Van 1984-1987 en 1990-1992 was hij assistent van Rinus Michels. Boeman 'Pessimisme over Oranje, dat moet weg' Everton hakt naar verwachting deze week een knoop door wie de nieuwe trainer van de club uit de Engelse Premier League wordt. Ronald Koeman en Frank de Boer behoren nog tot de vijf kandidaten die de club uit Liver pool op het oog heeft. Daniël Dwarswaard Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 27