Dumoulin skipt Polen en gaat via Frankrijk naar Rio 25 Natuurlijk is de opleiding ook belangrijk. En het is geen toeval dat Gesink, Mollema, Kruijswijk, Dumoulin en Ten Dam bij dezelf de opleidingsploeg hebben gere den: die van Rabobank. Die ploeg probeerde jarenlang de beste klim mers en tijdrijders uit de nationa le en internationale talentenvijver te vissen, en vooral de afgelopen tien jaar met succes. Jonge, talent volle renners kregen bij het oplei dingsteam van Rabo al vroeg de kans om, intensief begeleid, een internationaal programma met veel klimkoersen te rijden. Daar door konden ze zich sneller en be ter ontwikkelen dan leeftijds genoten. Bloedpaspoort De opmars van de Nederlandse klassementsrenners is ook niet los te zien van de invoering van het bloedpaspoort, in 2008. Daardoor werden de voordelige marges van dopinggebruik verkleind. Het ver gemakkelijkte de stap van de be loften naar de profs: jonge renners kregen voet aan de grond, waar ze in de jaren ervoor vaak werden weggeblazen door een peloton dat op kerosine reed. Daarnaast lijken strengere controles gunstig te zijn voor Nederlandse renners; de praktijk van het recente verleden heeft uitgewezen dat doping in an dere landen vaak makkelijker ver krijgbaar is - vandaar dat óók Ne derlandse gebruikers voor midde len als epo, testosteron en bloed- zakken vaak uitweken naar het buitenland. Zien presteren doet presteren. Wielrennen is ook een mentaal spel. Als je een ploegmaat, trai ningsmakker of leeftijdsgenoot tussen de beste klimmers omhoog ziet rijden, dan groeit het besef dat je het zelf ook kunt. Nico Ver hoeven, ploegleider bij Lotto-Jum bo, had het er deze week over dat Kruijswijk 'de mythe aan het slo pen was'. Hij doelde ermee op de mythe dat Nederlanders geen gro te rondes kunnen winnen, dat de schaduw van Joop Zoetemelk steeds langer wordt. Natuurlijk, het is nog steeds niet gebeurd, maar de afgelopen Giro van Kruijs wijk heeft hemzelf én zijn genera tiegenoten nog maar eens doen be seffen dat niets onmogelijk is. En wellicht ook dat het hele seizoen niet per se om de Tour de France moet draaien. Perspectieven Met Gesink, Mollema, Kruijswijk, Dumoulin, Kelderman en Poels zijn er de komende jaren perspec tieven genoeg. De macht van de getallen werkt in Nederlands voor deel. En daarom lijkt het slechts een kwestie van tijd voordat er een Nederlander op het podium van een grote ronde rijdt. Winnen is wellicht nog een ander verhaal: daarvoor moet alles op de juiste plek vallen. Oók dat laatste puz zelstukje. Maar als je een puzzel met z'n zessen legt is de kans gro ter dat het een keer lukt. NOG EEN GROTE RONDE Eerst even dit. Met de kont van Tom Dumoulin is alles weer tip top in orde. De ontsteking op zijn zitvlak is verdwenen; hij kan weer op een fietszadel zitten zon der te vergaan van de pijn. Maar die ene puist op de ver keerde plek heeft niettemin zijn hele programma in de war ge schopt. Door zijn gedwongen op gave in de Giro moest Dumoulin op zoek naar een andere aanloop richting de Spelen. En die aan loop heet niet de Ronde van Polen, zoals gepland - maar de Tour de France. Ook leuk. Voorbereiding Dumoulin: „Normaal gesproken had ik de Tour niet gereden. Dat was niet te combineren geweest met de Giro en de Spelen. Dat was te veel. Doordat ik maar een halve Giro heb gereden valt er nu een gat in mijn programma. De Tour past daar in. Ik denk dat het de perfecte voorbereiding is voor Rio. Zeker omdat er meer dan twee weken tussen de laatste dag van de Tour en de Olympische Spelen zitten. Natuurlijk ligt het eraan hoe je uit de Tour komt, maar vorig jaar kwam ik ziek, zwak en verrot uit de Ronde van Spanje en was ik twee weken later in de wegwedstrijd van het WK héél erg goed. En daarnaast vind ik het voor mijn carrière ook belangrijk dat ik elk jaar een grote ronde rijd.." Vóór de Giro zei Dumoulin dat hij verwachtte niet mee te kun nen doen voor het klassement omdat hij niet op hoogtestage was geweest. Daar kwam hij tij dens de Giro deels van terug. „Toen ik het roze om de schou ders had en zag dat ik kon aanval len in de eerste echte bergetappe begon ik erin te geloven. Tot die ontsteking dan. Ik kwam niet meer vooruit." Uithalen In de aanloop naar de Tour de France vertrekt Dumoulin wél op hoogtestage - hij zit de ko mende weken bovenop de Sierra Nevada. Maar dat wil niet zeggen dat hij bij Giant-Alpecin ineens ook de kopman is voor het klasse ment. Dat is en blijft de Franse klimmer Warren Barguil. Wat de rol van Dumoulin in de Tour wordt, is onduidelijk. Hetzelfde geldt voor zijn vorm. Met een bre de grijns: „Ik neem het zoals het komt. Ik moet op mijn fiets blij ven zitten. Het zou al mooi zijn als ik er een paar dagen uit kan pikken om uit te halen. Ik blijf er bij dat er dit seizoen één wed strijd meer dan alle andere telt. De olympische tijdrit in Rio." dinsdag 31 mei 2016 —Tom Dumoulin Vuelta (6de in 2015) Wilco Kelderman Giro (7de in 2014) Steven Kruijswijk proeft de privi leges van de roze trui als hij uit de zon wordt gehouden door een Italiaanse schone, foto cor vos De kogel is door de kerk: Tom Dumoulin rijdt komende zomer de Tour de France. De renner van Giant-Alpecin past de ron de in zijn programma nadat hij met een zitvlakblessure uitviel in de Giro d'ltalia. Thijs Zonneveld Rotterdam/Maastricht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 25