Steven Kruijswijk was er bijna. Maar bijna telt niet. Was het een unieke kans op een Nederlandse eindzege in een grote ronde? Of is het een kwestie van tijd voordat het wel een keer lukt? 24 WIELRENNEN Kort Hommage Blind haakt af bij Oranje Daley Blind (foto) mist ook de oefenwed strijden van het Nederlands elftal tegen Polen en Oostenrijk. De verdediger van Manchester United heeft te veel last van een kuitblessure. Hij ontbrak vrijdag ook al in de vriendschappelijke ontmoeting met Ierland (1-1). Nederland oefent morgen in Gdansk tegen Polen en gaat zaterdag in Wenen op bezoek bij Oostenrijk. Bertens op kleinere baan De tenniswedstrijd van Kiki Bertens in de vierde ronde van Roland Garros die giste ren verregende, wordt vandaag op een ande re baan met minder toeschouwers gespeeld. De partij tegen de Amerikaanse Madison Keys stond ingepland op het grote court Suzanne-Lenglen en is verschoven naar baan één. Het is de derde partij van de dag. Pensioen pn ipiussqo 'De tranen in jullie ogen hebben me geholpen om met mijn enorme verlies om te gaan' Spieth Elf judoka's naar Spelen De Nederlandse judoploeg gaat met een elf tal naar de Olympische Spelen. Tien judo ka's hebben voldaan aan de internationale eisen. Sanne Verhagen (foto) heeft een wild card gekregen en maakt haar debuut op de Spelen. De andere debutanten zijn Anicka van Emden, Kim Polling, Tessie Savelkouls, Frank de Wit, Noël van 't End en Roy Meyer. Henk Grol, Jeroen Mooren en Dex Elmont hebben wel al olympische ervaring. Quote van de dag In de jaren 2000-2009 was het nog min der: verder dan drie top-tienklassering (Michael Boogerd in de Tour van 2001 en twee keer Gesink in de Vuelta) kwa men Nederlandse renners niet. Hoe an ders is dat na 2010. In de periode 2010-2016 zijn er vijftien top-tien- klasseringen te turven. Aanvankelijk waren dat vooral veel ereplaatsen in de tweede helft van de top-tien, maar in de afgelopen twee grote rondes (de Vuelta van vorig jaar en de afgelopen Giro) verloren Nederlandse renners de leiderstrui in het zicht van de haven. Ruimte voor verbetering Die vijftien top-tienplekken zijn op één uitzondering na (Laurens ten Dam) behaald door renners die nog niet aan het einde van hun carrière zijn. Gesink en Mollema zijn 29, Kruijs wijk 28, Kelderman en Dumoulin pas 25. De meeste ronderenners zijn fysiek op hun sterkst tussen hun 28ste en hun 32ste; dat betekent dat de Nederlandse ronderenners in theorie nog de nodige ruimte voor verbetering hebben. Er is een aantal redenen dat de huidi ge generatie klassementsrenners zo goed is. De eerste: genen. Zoals Lotto-jumbo-trainer Louis Delahaije al tijd zegt: „Potentiële Tour-winnaars kun je niet opleiden. Die worden gebo ren." Met andere woorden: het is voor een deel stom toeval dat er nu zoveel Nederlandse ronderenners zijn. Eindelijk, eindelijk. Bijna 36 jaar duurde het, maar het was het wachten meer dan waard. Steven Kruijs wijk zou de eerste Nederlander na Joop Zoetemelk worden die één van de drie grote rondes won. De miljoen stukjes van de legpuzzel pasten ineens alle maal. De voorbereiding verliep perfect, de concurrentie liet het afweten en Kruijswijk zelf deed alles - maar dan ook alles - goed. Tot die ene bocht. Het laatste puz zelstukje paste niet. Steven Kruijs- wijks roze droom spatte uiteen tegen een sneeuwmuur in de afdaling van de Col d'Agnel. En daarmee de hoop van een natie dat er eindelijk weer een Ne derlander op het hoogste treetje van het podium van een grote ronde zou staan. Het slechte nieuws: we moeten nog langer wachten. Het goede nieuws: dat wachten hoeft niet zo lang meer te duren. Goede generatie Er rijdt op dit mo ment een ex treem goede ge neratie Neder landse renners rond. Vooral qua klimmers en klassements renners zijn we ver wend. Met Robert sink, Bauke Mollema, Laurens ten Dam, Wil- co Kelderman en Tom Dumoulin hebben we vijf renners die al een of meerdere keren in de top-tien van het klasse ment in een grote ronde zijn geëindigd - en Wout Poels moet daartoe ook in staat worden geacht. Laten we dat eens in histo risch perspectief plaatsen. De ja ren tachtig waren, met de Tour-zege van Zoetemelk voorop, ongekend succesvol. Maar in de ja ren negentig droogde het Neder landse rondesucces op. In de perio de 1990-1999 behaalden Nederlandse renners twee top-tienklasseringen in grote rondes: Erik Breukink (3de) in 1990 en Michael Boogerd (5de) in 1998. dinsdag 31 mei 2016 VOETBAL TENNIS FC Barcelona speelt volgend seizoen weer in shirts met verti cale banen. Het roodblauwe tenue lijkt op dat van 25 jaar gele den, wat het 'Dream Team' van Johan Cruijff droeg in 1991-92. JUDO Manuel Pellegri ni (62) over weegt zijn trai nersloopbaan te beëindigen als hij geen span nende nieuwe klus krijgt. „Uiter aard zal ik het gaan missen. De uitdaging houdt me vitaal", aldus de Chileen. Winnen van een grote ronde geen mythe meer j Trade Online Juanfran bedankt de fans van Atlético voor de steun na de verloren CL-finale tegen Real. I De Amerikaanse golfer Jordan Spieth (22) heeft in Fort Worth de Colonial Invitatio nal op zijn naam geschreven. Het was voor de num mer twee van de wereld de acht ste toernooi zege in zijn nog prille carrière. Mats Seuntjens verruilt NAC Breda voor AZ. De 24-jarige middenvelder heeft een mon deling akkoord bereikt met de Alkmaarse voetbalclub over een contract voor vier jaar. Dani Carvajal moet vrezen voor het EK voetbal. De Spaanse rechtsback van Real Madrid heeft in de gewonnen Champions League-finale tegen Atlético een spier in zijn rechterbovenbeen beschadigd. Nicolas Lombaerts mist het EK. De 31-jari- ge Belg is niet hersteld van een spierblessure. Mare Wilmots heeft nu verdediger Christian Kabasele van Racing Genk opgeroepen. Thijs Zonneveld Robert Gesink Tour (6de 2015,4de in 2010). Vuelta (7de in 2014, 6de in 2012,6de in 2009,7de in 2008). Bauke Mollema Tour (7de in 2015,10de in 2014, 6de in 2013). Vuelta (4de in 2011). —Wout Poels Haalde nog niet de top-tien van een grote ronde, maar won met Luik - Bastenaken - Luik in 2016 ai wel een klassieker. Rotterdam/T urijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 24