Musea in Amsterdam komen met rondleidingen voor doven 20 low CULTUUBé ANGELA KIJKT TELEVISIE Na een radiostilte van bijna een maand kroop Mattie Valk gisterochtend weer achter de Qmusic-microfoon. Verstandig? Leontine op cover Ik sta met mijn hart in mijn keel hier. Ik heb na tuurlijk geen oog dicht ge daan. Alsof je to jaar was en van een hoge duik- plank moest springen, zo voel ik me nu." Maar Mattie Valk stond er mooi wel, naast zijn vaste co-host Wietze de Ja ger. De Qmusic-dj was bijna een maand afwezig na de schokkende ont dekking dat hij niet de biologische va der bleek te zijn van de veel te vroeg ge boren tweelingmeisjes Vesper en Bo die zijn nu ex-vriendin Kirsten eind maart op de wereld zette. „Hoe het met mij gaat is de afgelopen tijd een hele moeilijke vraag gewor den", las Valk (31) voor uit een brief om zijn gecompliceerde gevoelens goed on der woorden te kunnen brengen. „Van daag kan ik zeggen dat het beter gaat. Maar vergeef mij als ik de komende we ken nog niet als vanouds klink. Soms heb ik het gevoel dat ik de wereld aan kan en vijf uur later stort ik weer in." Even verderop in de ochtendshow van het commerciële radiostation, dat in luistercijfers telkens dichter bij marktleider Radio 538 kruipt, gaf hij voorzichtig antwoord op de vraag hoe het nu met de meisjes en Kirsten gaat. „Ik ken de details niet, maar het gaat goed met de kinderen. Hoe in de toe komst de relatie tussen mij en de kinde ren is weet ik niet. Voor nu gaat ieder een zijn eigen weg." „Moedig. Maar werken kan goed zijn in dergelijke omstandigheden", aldus Jeroen van Inkel van Radio Veronica. De dj weet uit eigen ervaring hoe het is om na een moeilijke periode als gevolg van privé-omstandigheden een radio stilte te doorbreken. In 2013 zat hij drie weken in een therapeutisch centrum in Londen vanwege een huwelijkscrisis. „Mattie koos ervoor die hele beleving van de geboorte van de tweeling te de len met zijn publiek. En dat is prima. Mattie koos ervoor de beleving van de geboorte te delen Maar het is ook typisch 2016-radio: luis teraars deelgenoot maken van bijna je hele leven. Op sociale media krijg je overal feedback op. Mattie kan zich daar het beste voor afsluiten. Neem een momentje op de radio om er iets over te zeggen en zet er dan een punt achter." Van Inkel wil het donkere hoofdstuk uit zijn eigen leven op geen enkele manier weer oprakelen en hij raadt de Qmusic-dj aan hetzelfde te doen. „Ik weet dat radio maken ook Matties grote liefde is. Het mag geen kwestie zijn van 'weer moeten'. Focus je op het feit dat je van je hobby je werk hebt gemaakt." Is een pauze inlassen überhaupt wel een goed idee? „Als ik programmadirec teur was had ik Mattie, desnoods on der begeleiding, gelijk weer terugge haald op de radio", reageert oud-Radio 538-coryfee Ruud de Wild. „Dan voorkom je het circus dat je nu ziet. Nu blijft het die go zer die geen kinderen kan krijgen en werd belazerd door zijn vrouw. Je hebt de Mat tie vóór en de Mattie na de stilte." De Wild, die op 6 mei 2002 getuige was van de moord op Pim Fortuyn en daarna wekenlang thuisbleef, is kri tisch op Qinusic. „Ze brengen groots dat Mattie de volgende dag weer terug keert, een uur voor de show wordt het nogmaals getwitterd; het ruikt alle maal zo naar marketing en dat vind ik echt lelijk", klinkt het fel. „Die voor dracht dat hij zijn ex niet gaat haten en dat 'alles wel weer overgaat', daar zit een spindoctor achter", vervolgt hij. „Ik zeg dit alles, omdat ik Mattie zo'n coole gozer vind. Ik hoop echt dat hij hier zonder kleerscheuren uitkomt." Qmusic wil 'alleen terugverwijzen naar de brief die Mattie heeft voorgele zen'. AMSTERDAM Negen Amsterdam se musea beginnen in september met rondleidingen speciaal voor en door doven. „Het is belangrijk dat kunst en cultuur toegankelij ker wordt voor dove en slechtho rende mensen", zegt Roos Wattel van organisatie Wat telt!. Samen met haar zus Martine (beiden zijn doof) heeft Wattel de organisatie in het leven geroepen. Die wil een brug slaan tussen de horende maatschappij en dove mensen. „Kunst en cultuureducatie aan dove mensen is onder de maat. De nadruk bij dovenscholen ligt op het leren lezen, schrijven en spre ken van de Nederlandse taal." Als doven naar een museum gaan, hebben ze dus weinig ken nis en informatie over kunst en cultuur. Hoewel dove mensen pri ma kunnen kijken met hun ogen, missen ze in musea veel informa tie. Zo kunnen ze geen audiotour gebruiken en ook geen rondlei ding door een gids volgen, omdat ze het niet kunnen verstaan. Wattel: „Natuurlijk staan er bordjes met informatie bij sommi ge kunstwerken, maar die infor matie is lang niet altijd duidelijk voor dove mensen. Niet het Neder lands is onze moedertaal, dat is de Nederlandse gebarentaal. Het le zen van Nederlands is vergelijk baar met het lezen van bijvoor beeld Frans. Het is toch lastiger iets helemaal goed te begrijpen in een vreemde taal." Fotografiemuseum Foam biedt sinds 2006 rondleidingen aan voor dove en slechthorende bezoe kers. In samenwerking met Wat telt! heeft het een trainingspro gramma opgesteld voor de nieuwe gidsen. Het Rijksmuseum, Eye Filmmuseum, het Tropenmu seum, het Van Gogh Museum, de Nieuwe Kerk, het Stedelijk Mu seum, de Hermitage Amsterdam en in het Joods Cultureel Kwartier volgen dat initiatief. van blad Veronica UB40 dit najaar weer in ons land De documentaire WijMoszkowicz (gis teravond op NPO 2) begon meteen intrigerend. De gedistingeerde Ro bert Moszkowicz (designerpolo, smetteloos witte broek) beent in 2013 de Amsterdamse Bank van Lening binnen om een ring te be lenen. Wachtend op zijn 70 euro laat hij aan de camera van zoon Max jr. de stapel schuldbekentenissen in zijn krokodillenle ren polstasje zien. Al zijn bezittingen liggen daar inmiddels. Hij heeft niets meer. Er zit een incassobu reau achter hem aan, hij heeft betalingsach terstanden op huis en kantoor. Dan stapt hij in een net aangeschafte Jaguar. Een eh, bijzonder kleurrijk type, die Ro bert Moszkowicz. Hij staat al jaren te boek als het zwarte schaap van de dynastie, broer Bram is vergeleken met hem een mak lam metje. Briljant advocaat, maar ook heroïne- verslaafd. Vastgezeten op verdenking van drugshandel, uit het ambt gezet, weer opge klommen tot multimiljonair, weer ge schrapt van het tableau vanwege wanprak- tijken, weer bijna bankroet. Negen kinde ren bij vier vrouwen, twee keer onterfd door Max sr. Max jr. besloot zijn vader een tijd met ca mera te volgen. Om hem beter te leren be grijpen, hun relatie te verdiepen en ook zichzelf beter te leren kennen. Want net als zijn vader heeft Max jr. ook 'een hang naar seks, drank en drugs'. Met z'n tweeën be zoeken ze onder meer het geruimde graf van Roberts overleden zoontje Jaïr, het Huis van Bewaring en beloofde land Israël. Het beeld dat naar voren komt, is dat Ro bert ten diepste een eenzaam kind is dat hunkert naar liefde en erkenning van zijn vader. Maar die nooit kreeg. Of niet genoeg. En dat hij door zijn obscure levenswandel de relatie met zijn eigen kinderen in de waagschaal stelde. Want de oudsten heb ben een behoorlijke knauw gekregen van zijn drugsgebruik, dat ook plaatsvond in hun bijzijn. Inmiddels is hij best een sympa thieke vader die op zijn manier zijn best doet. Want die laatste ring beleent hij om taart te kopen voor zijn jarige dochter. Na anderhalf uur film had Max de ant woorden die hij wilde. Ik thuis had nog dui zend vragen. Maar één ding was me wel dui delijk. Vader en zoon Moszkowicz houden van elkaar. Ondanks alles. En dat is mooi. Quote van de dag 'Het is nog een beet je aftasten, maar wel erg leuk. Het stroop smeren is nu al be gonnen, haha' dinsdag 31 mei 2016 MEDIA Dj Mattie terug Gudo Tienhooven —Jeroen van Inkel Leontine Borsa- to prijkt deze week mét blon de coupe op de cover van de jubi leumeditie van Veronica Magazi ne. Het blad be staat veertig jaar. Het is de ne gende keer dat Leontine de cover siert. MUZIEK De Britse reg- gaeband UB40 geeft in novem ber drie concer ten in ons land: in Amsterdam (23/11), Nijme gen (24/11) en Groningen (25/11). Alle hits staan op het pro gramma. De kaartverkoop be gint vandaag om 10.00 uur. Vader Reageren: angela@persgroep.nl —Guus Meeuwis heeft de eer ste kennismakingsgesprekken achter de rug voor zijn rol van coach in de tv-talentenjacht The Voice of Holland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20