Ron weet 16 ECONOMIE POSTNL FUSIE De overname van PostNL door het Belgische Bpost leek zo goed als rond, maar ketste uiteindelijk toch af. Wat ging er mis? LU IU In de schijnwerper Je kunt hem gerust een survivor noemen. Teerlink (55) zat in de raad van bestuur van ABN AM RO toen die bank in een overname strijd van jager tot prooi werd. Waar zijn collega-bestuurders het veld ruim den, kreeg Teerlink een plaats in de top van Royal Bank of Scotland (RBS), een van de drie kopers. En toen de Schot ten zelf bijna kopje onder gingen, als gevolg van de crisis en de te dure aan koop van ABN, was hij ongeveer de eni ge die een grote schoonmaak in de raad van bestuur overleefde. De oor zaak is eenvoudig: Teerlink, een be scheiden kerel, wéét dingen. Als topbankier hield hij zich nooit bezig met riskante commer ciële activiteiten, maar met auto matisering en ad ministratie. Niet sexy, maar wel van levensbe lang. Begonnen bij de lokale bank van Harder wijk bleek Teer link er goed in te zijn. Zó goed dat hij maar doorpro- moveerde. Zelfs toen hij in 2012 na een grote com puterstoring zijn baan bij RBS aan bood, lieten ze hem niet gaan. Zijn kennis van IT zal hem helpen in de pe riode die Rabo bank tegemoet gaat. Banken ver anderen steeds meer in digitale dienstverleners. Medewerkers vliegen er bij bos jes uit, compu ters doen het werk. Teerlink zal hopen dat hem als voorzitter van de raad van commissarissen een rustiger begin ge gund is dan de man die hij in septem ber vervangt, Wout Dekker. Die moest al vrij snel op zoek naar een nieuwe topman omdat de Libor-affaire opspeel de en Piet Moerland aftrad. Teerlink krijgt te maken met Wiebe Draijer, die Rabo weer de smoel van een 'normale' bank wil geven, een bank die het kleine en lokale waar deert. Hij zal Teerlink aan zijn zijde we ten. Die zei al in 2010 dat hij zich schaamde voor de kredietcrisis en zag af van zijn bonus in het jaar van de gro te IT-storing. En, over lokale betrokken heid gesproken, hij was in Edinburgh een regelmatige bezoeker van highland games. Al had dat er ook mee te maken dat zijn vrouw al voor het vertrek naar Schotland doedelzak speelde. Sinds 2013 com missaris bij Rabobank. Van Lanschot PostNL Esperite SBM en zeventig pagina's dik fusiedocument, vol gedetailleerde af spraken en voorwaar den, lag al klaar, zei Bpost-ceo Koen van Gerven. Al leen bleven de vakjes leeg waar hij en PostNL-topvrouw Herna Verhagen hadden moeten teke nen. „Je hebt pas een akkoord als er over alles een akkoord is." Volgens betrokkenen rond de onderhandelingen bood Bpost ruim 5 euro per aandeel PostNL, een euro meer dan de huidige koers. Het Nederlandse postbe drijf werd daarmee op zo'n 2,26 miljard euro gewaardeerd. De overnamesom zou voor ongeveer een derde in contanten worden be taald en de rest via aandelen. Bij een akkoord zou ceo Verhagen het veld ruimen. Zo plotseling als de mogelijke overname vrijdag echter uitlekte, zo snel ging de stekker er ook weer uit. Na een weekendlang on derhandelen op hoog niveau ket ste de overname zondagavond de finitief af. „PostNL bevestigt dat het onder handelingen heeft gevoerd met Bpost over een mogelijke combina tie van de twee bedrijven via een vriendelijk bod van Bpost op alle aandelen PostNL", liet het Neder landse bedrijf in een korte verkla ring weten. Bpost kwam met woorden van vrijwel dezelfde strekking. „Deze onderhandelin gen hebben uiteindelijk niet ge leid tot overeenkomst over de voorwaarden van zo'n transactie." Bpost en PostNL weigeren met de vinger naar elkaar te wijzen voor het mislukken van de deal. Wie de schuld wél krijgt is Jean-Pascal Labille (zie kader), voormalig minister van Overheids bedrijven, die het nieuws vrijdag liet uitlekken. „Ik weet niet wat hij met zijn uitspraken bedoeld heeft, maar in zulke dossiers is grote discretie vereist", haalde Van Gerven uit in De Standaard. „Zijn uitlatingen waren totaal mis plaatst en dat weet hij zelf ook." Eén van de grote complicaties rond de overname was volgens anonieme bronnen de rol van de Belgische overheid. Waar PostNL al lang en breed geprivatiseerd is, is Bpost de facto nog een staatsbe drijf. De Belgische regering heeft nog steeds een meerderheidsbe lang van ruim 50 procent in Bpost. „Behalve de klassieke stake holders bij een beursgenoteerd be drijf, zoals de marktautoriteiten, moet je hier ook de overheid, ver schillende politieke partijen en de vakbonden meekrijgen", zei een bron tegen De Standaard. „Een lek beschadigt dit proces." Volgens Belgische media zijn de 'Ollanders' door de onbesuisde verklaringen van Labille acuut in de kramp geschoten en was het vertrouwen in één klap weg. Duidelijk is dat voor PostNL een goede overnameprijs één van de belangrijkste eisen vormde. Het postbedrijf heeft jarenlang kei hard gereorganiseerd, zo is een groot deel van de 11.000 voltijd postbodes ontslagen en vervangen voor parttimers. Momenteel wordt ook op het hoofdkantoor druk gereorganiseerd. Door alle sa neringen betaalt PostNL aandeel houders al een tijd geen dividend meer. „In onze visie staat het aan deel PostNL duidelijk te laag en is het bedrijf te goedkoop", zegt ana list Marc Zwartsenburg van ING. „De postvolumes dalen minder hard, de forse reorganisaties begin nen vruchten af te werpen en de grootste problemen rond het pen sioenfonds zijn voorbij. PostNL be gint weer cash te genereren, het weer uitbetalen van dividend is niet ver meer." Een andere voorwaarde voor een overname betrof de governan ce, of te wel: hoeveel invloed houdt PostNL? De Belgen zijn wel iswaar beduidend winstgevender en daarmee succesvoller, PostNL is het grotere bedrijf met een ho gere omzet. De winstgevendheid van Bpost komt bovendien door dat het bedrijf veel overheidsbe scherming krijgt. Zo houdt het tot 2020 het monopolie op het bezor gen van kranten en tijdschriften. De vraag is of de deal nu defini tief van de baan is. Jazeker, klinkt het vanuit België. „De onderhan delingen zijn permanent gestopt, het is gedaan", zegt een woord voerster van Bpost. Tegelijk laat ze de deur op een kier staan. „Never say never natuurlijk." Ook bij PostNL blijven de kaken op elkaar, zowel naar buiten als in tern. „Ik kan me voorstellen dat het nieuws van afgelopen dagen jullie heeft beziggehouden", schrijft topvrouw Herna Verhagen in een mail aan alle medewerkers van PostNL. „En dat jullie meer de tails willen horen over dit nieuws. Maar helaas kan ik niet meer zeg gen en ik hoop dat jullie dit begrij pen." Hij overleefde bij ABN AMRO en Royal Bank of Scotland iedere storm. Per september is Ron Teerlink de be langrijkste commissaris van Rabo bank. Sander van Mersbergen Geboren op 28 janua ri 1961. Zat in de top van ABN AMRO en RBS. Teerlink is gehuwd en heeft een zoon (27) en een dochter (24). O dinsdag 31 mei 2016 Verzekeraar Delta Lloyd verkoopt zijn 30 procent belang in de bank. Beleggers den ken dat de geest uit de fles is na het afgeketste overnamebod van Bpost. Het bedrijf ach ter de stamcel- lenbank verkeert in financiële problemen. De maritieme dienstverlener blijft kwakkelen. O o o Gebrek aan vertrouwen nekt akkoord David Bremmer Den Haag Bpost bood ruim 5 euro per aandeel PostNL, een euro meer dan de huidige koers. Het Neder landse postbedrijf werd daar mee op zo'n 2,26 miljard euro ge waardeerd. Waar in Nederland het postbe drijf al lang en breed geprivati seerd is, heeft de Belgische re gering nog steeds een meerder heidsbelang van ruim 50 pro cent in Bpost. Het fusiedocument telde ze ventig pagina's. Het stuk, vol ge detailleerde afspraken en voor waarden, lag al klaar om gete kend te worden door de top van beide bedrijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16