11 Deze baby overleefde de overtocht niet 5 VRAGEN OVER ZUIDROUTE Opnieuw beelden van verdronken kinderen, van overvolle boten op de Middelandse Zee. Vertrokken uit Libië. mand nog controle over de kust strook die bovendien deels in han den is van de terreurorganisatie Is lamitische Staat (IS) die zijn acties deels financiert uit de inkomsten uit mensensmokkel. Bovendien probeert IS te midden van de dui zenden migranten ook terroristen mee te smokkelen die later kun nen toeslaan in Europa. Ja, dat was te voorzien. Men sensmokkelaars zijn al jaren het actiefst in het voorjaar en de zo mer, als het water opwarmt en de golven niet zo hoog zijn. Dat biedt de beste kans om levend de over kant te halen op vaak onzeewaar dige schuiten die voor weinig wor den gekocht (want ze worden met een in beslag genomen als ze Ita lië al halen). De Italiaanse premier Renzi heeft maanden tevergeefs geroepen op de Zuidroute te focus sen maar alle aandacht ging naar het sluiten van de Balkanroute en een deel met Turkije. Renzi heeft verschillende Afrikaanse landen gepolst om afspraken te maken over terugkeer van opgepakte ille galen. Dat blijkt heel moeilijk om dat vaak niet duidelijk is uit welk land ze komen. IHet lijkt een déja-vu. Vluch telingen verdrinken weer in de Middellandse Zee. Wie zijn het die via de 'Zuidroute' pro beren naar Europa te komen? Vooral economische migranten, af komstig uit landen zuidelijk van de Sahara. Mensen uit Eritrea, Gambia, Ivoorkust, Mali, Ghana en Nigeria. Onder de 700 tot 900 migranten die vorige week zou den zijn verdronken of in ieder ge val vermist raakten waren ook tientallen Marokkanen. Naar ver luidt werkten ze in het door oor log verscheurde Libië maar zou dat land hen te onveilig zijn ge worden en probeerden ze hun ge luk in Europa. Ook andere Afrikaanse migran ten werkten in Libië. Maar de meesten reizen nu naar en door dat land in de hoop te profiteren van de bestuurlijke chaos om zo een plek op een boot te vinden. Sinds het begin van 2016 zijn 46.700 migranten en vluchtelin gen via deze route aangekomen in Europa, tegen 47.400 in dezelfde periode vorig jaar, aldus de Vere nigde Naties. Dat is niet bekend, maar schattin gen van Europol en Interpol spre ken van 800.000 migranten. Op Facebook wordt door mensenhan delaars in tal van geheime groe pen weer volop reclame gemaakt voor de zuidelijke oversteek. De woestijnroute van Khartoem (Su dan) naar Tripoli (Libië) is 'back in business', aldus een post. Het ta rief is 1.200 dollar ofwel 1.080 eu ro. Voor de overtocht naar Italië wordt momenteel 900 euro gere kend. De vele euro's zijn vaak bij elkaar gebracht door familieleden van jonge mannen in de hoop dat zij de overkant halen, een baan vinden in Europa en van een deel van hun verdiensten de familie in het thuisland kunnen onderhou den. Nog steeds dromen veel jon ge - vaak ongeschoolde - migran ten van een paradijs aan de andere kant van de Middellandse zee waar het geld op straat zou liggen. Uit wanhoop. Ze geloven de verha len dat er in Europa een veel beter leven wacht. Mensensmokkelaars maken de cynische afweging dat boten net zeewaardig genoeg zijn voor de kustwateren. Eenmaal op volle zee wordt gespeculeerd op redding door de vloot van marine schepen, kustwachten, koopvaar dijschepen en boten van mensen rechtenorganisaties die in het ge bied vaart. Zo zijn de afgelopen weken al 13.000 mensen gered. Door de oorlog in Libië heeft nie- LIBIË dinsdag 31 mei 2016 Mensenhandel gedijt goed bij chaos in Libië 5 Was het niet te voorzien dat veel mensen weer in bootjes zouden stappen vanuit Libië en wat is daartegen gedaan? Het Afrikaanse kind - het geslacht is nog onbekend - lijkt vreedzaam te slapen maar is eerder die dag ge storven. Verdronken. De ba by is vermoedelijk een jaar oud. Het lijkje werd vrijdag uit zee gevist door een hulp verlener van de Duitse hu manitaire organisatie Sea-Watch. Ten minste 45 mensen ver dronken gelijktijdig toen een met migranten afgela den, houten boot - afkom stig uit Libië op weg naar Italië - omsloeg. Van de ouders ontbreekt elk spoor. Sea-Watch haalde met de baby nog 25 lichamen uit het water, waaronder dat van een tweede kind. Toe gesnelde schepen konden 135 opvarenden redden. De man die het kindje vast houdt, heet Martin - hij wil zijn familienaam niet in de media. Hij is vrijwilliger bij Sea-Watch, vader van drie kinderen en muziekthera- peut. „Ik begon te zingen om mezelf te troosten en om expressie te geven aan een niet te vatten, hartver scheurend moment. Nog maar zes uur geleden leef de dit kind nog", aldus de Duitser in een mail aan pers bureau Reuters. De foto werd vrijgegeven door de mensenrechtenorganisatie om 'een gezicht te geven' aan de vele mensen die ook dit jaar weer zijn verdron ken of worden vermist op de Middellandse Zee. FOTO REUTERS Bob van Huët 2 Hoeveel mensen wachten er nog in Libië op een over tocht? 3 Waarom stappen mensen in niet-zeewaardige bo ten? 4 De Balkanroute is afgesne den voor vluchtelingen door het omstreden ak koord met Turkije. Waarom is er niets gedaan aan de Zuidroute, van Libië naar Italië? ITALIË Sicilië

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11