Nederlandse klimmer zoek in Himalaya 6 NI PAULINE BIJSTER Celebrities, reclame en tv-shows vergroten 'Ik ga door tot ik compleet vol zit' Column Terwijl grote mensen zich bezig houden met Zwarte Piet, stelende politieagen ten of Max Verstappen, begint voor duizenden schoolkinderen vandaag de Avondvierdaagse. Ik herinner me hoe zeer ik er vo rig jaar tegenop zag om mee te lo pen. We moesten om vijf uur avondeten (wat niet lukte) om op tijd te komen, en voor die sinaas appel met pepermuntjes in een zakdoek gewikkeld moest ik nog naar de winkels snellen aangezien we sinaasappels, pepermuntjes noch katoenen zakdoeken in huis hadden. Slechts vijf kilometer is het, maar we zouden er een uur over lopen. 'Kunnen we het niet hardlopen?' merkte ik op, om stoer te doen, tegen een meelopen de vader. En vooral omdat het wat sneller zou gaan. 'Ik denk dat de meeste ouders geen vijf kilometer kunnen hardlopen', merkte hij te rug op, om stoer te doen. Maar nee. Gewoon wandelen zou het worden. Anderhalf uur zelfs. Niks snel. Niet op bijzonder mooie plek ken, want het begint ergens bij je zelf in de buurt en in vijf kilome ter haal je als je geluk hebt net een park of een weiland, maar dan begint de tocht terug. We liepen en af en toe maakte ik een praatje met een andere ouder, hoewel ik praatjes met andere ouders meest al ongemakkelijk vind. Af en toe kwam er een kind iets vragen. Het was lekker weer, de lucht was zacht zoals het in de zomer zacht kan zijn. Pollen zweefden boven het ongemaaide gras. Hoe meer ik me overgaf aan de wandeling, hoe meer ik merkte dat het eigenlijk wel mooi was. Die straten waar ik normaal nooit loop. De weilanden waar ik normaal niet naartoe ga. De zon die steeds lager stond. En de kinderen liepen ook, spelend, kletsend. Soms stil. En vooral makkelijker en langer dan ze ooit gelopen hadden. Aan het eind van de anderhalf uur was ik blij dat er nog een dag zou komen, en aan het eind ■\V\\ van de vier dagen nam ik me voor om die zomer héél vaak avondwandelingen te maken met de kinderen. Het is er nooit van geko men. Vanavond mogen we weer. Met regenjas deze keer. Ik nam me voor om héél vaak avondwandelingen te maken met de kinderen Halverwege mei laat Christiaan Wilson zijn familie per satelliet-te lefoon weten: alles gaat goed, daar in de Himalaya. Berichten als deze sijpelen af en toe door vanaf de Dhaulagiri'de witte berg' in Nepal die de 35-jari- ge klimmer probeert te bedwin gen. Zoals die paar zinnen, die op 9 mei op zijn facebookpagina ver schijnen. 'Zware dag', staat er te le zen. En: 'Veel drinken nu!' Meteen komen de aanmoedigingen bin nen. 'Je kan het!' Zorgen maakt niemand zich, als het na dat laatste bericht stil blijft. „Het gebruik van een satelliettele foon is duur en vooral bedoeld voor het gebruik in speciale situa ties, als problemen zich aandie nen", vertelt Robin Baks van de Nederlandse Klim- en Bergsport Vereniging (NKBV). Het wordt anders als achterblij vers in Nederland zien dat Wilson niet heeft ingecheckt op de vlucht die hem afgelopen woensdag naar huis had moeten brengen. Alle alarmbellen gaan af. Het ministe- rie van Buitenlandse Zaken wordt ingeschakeld, evenals de NKBV, waar Wilson een verzekering heeft afgesloten. Er volgt meer slecht nieuws, als blijkt dat Wilson in zijn eentje is omgekeerd tijdens de beklimming van de Dhaulagiri. Hij ging op weg naar het verblijf The Italian Lodge, maar kwam daar nooit aan. Baks: „Die route kunnen minder ervaren klimmers dan Christiaan ook afleggen, maar er kan natuur lijk altijd iets misgaan. Je kunt je bijvoorbeeld verstappen. Zeker als je alleen bent, kan dat voor proble men zorgen." Vurig hoopt hij dat Wilson sim pelweg een verkeerde route heeft genomen en zo een ander dal in is gelopen en daar nu op hulp wacht. Helikopters gaan vandaag naar een teken van de bergbeklimmer speuren. Een klimmer als Wilson zal zeker markeringen hebben aan gebracht als hij ergens is gestrand, zegt Baks. Een uitgestrekt gebied kan vanuit de lucht gemakkelijk onderzocht worden. „We houden de moed er in." In Nederland wordt diep ver langd naar zekerheid, zegt Tim Kalkman, die vroeger met Christi aan Wilson in de Alpen heeft ge klommen. „Ik wacht met smart op nieuws." Zo worden websites bijgehouden, informatie via ap- pjes uitgewisseld, maar veel valt er niet te melden. TATTOO TOTAAL maandag 30 mei 2016 Gras In de Himalaya wordt vandaag gezocht naar de vermiste Christi- aan Wilson. In Nederland wordt met spanning gewacht op een te ken van de bergbeklimmer van wie sinds half mei elk spoor ont breekt. Carla van der Wal Rotterdam Christiaan Wilson Samantha van Beek (21) uit Hoogvliet kreeg haar eerste tatoeage cadeau van haar ouders op haar 17de. Omdat ze geslaagd was voor haar eindexamen. Na dat kleine vlindertje zijn er nog 23 af beeldingen bijgekomen. On der meer een ratje, een vrou wenfiguur met roos, een dui veltje, een anker en een ode aan haar vader. Zij liet ze prikken op haar armen, be nen, voeten, buik en nek. Sa mantha: „Ik ga door tot ik compleet vol zit. Tot er geen plekje huid meer te zien is. Alleen mijn gezicht is heilig. Ik vind het kicken en denk niet dat ik er ooit spijt van krijg. Als dat wel zo is, heb ik pech. De meeste reacties zijn positief. Alleen als ik in een kort rokje loop, krijg ik soms vervelende opmerkin gen. Best ongemakkelijk, maar ik doe net of ik het niet r™ „r- „T

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6