Opgepoetste 'Paerel' heeft zo zijn prijs IOLEN 19 Een brand in de pastorie van Ovezande was een goede oe fening voor acht brandweerteams. BRANDWEERPLOEGEN OEFENEN REDDEN MANNEN EN GEBOUW A Een ongeluk zit in een klein hoekje. Zo ook in Ovezande, waar de stuka door zijn werkzaamhe den in de oude pastorie onder breekt voor een bakje koffie en een tosti. Hij ontdekt de brand in de keuken pas wanneer de vlam men al aan het plafond likken. De stukadoor kan het pand veilig ver laten, in tegenstelling tot de tim merman en elektricien, die ook in de pastorie bezig zijn. Acht brandweerploegen uit Zee land, Noord-Brabant en Zuid-Hol land troffen afgelopen zaterdag de ze gesimuleerde situatie aan tij dens hun vaardigheidstoets in de klasse tankautospuit hoge druk, kortweg TS-HD. Ieder uur moest een andere ploeg de nepvlammen, lichtslangen en rook trotseren om binnen drie kwartier twee man nen en een gebouw te redden. Be oordelaars van het het Algemeen Brandweer Wedstrijd Comité (AB- WC) keken mee over de schou ders van de bevelvoerder, chauf feur pompbediende en vier man schappen. Want een vaardigheidstoets is niet alleen een mooie gelegenheid om te oefenen met situaties die de korpsen in de praktijk kunnen te genkomen, het is ook 'gewoon' een wedstrijd die regionaal begint en uiteindelijk uitmondt in een landelijke finale. En dat is stiekem toch waar je het voor doet, bekent bevelvoerder Peter Hanse van het korps uit Bruinisse. Hij zit sinds 1989 bij de vrijwillige brandweer en is inmiddels alweer twintig jaar bevelvoerder. 'Zijn' ploeg doet ieder jaar mee met de vaardig heidstoets in de TS-HD klasse. „Het is een leuke en praktische in vulling van het leerproces", vindt hij. „Maar natuurlijk wil je als team ook bij de beste drie horen en doorgaan naar de volgende ron de." Of dat gelukt is, durft Hanse niet te zeggen. „We hebben lekker gespeeld, maar het is altijd afwach ten wat de andere ploegen doen." VIER WEDSTRIJDKLASSES Om de beoordeling zo eerlijk mo gelijk te houden, werken de beoor delaars aan de hand van een check list. Er wordt bijvoorbeeld geke ken naar het moment waarop de ploeg de gewonde(n) naar buiten brengt en de manier waarop de be velvoerder zijn team aanstuurt. Burgemeester Jaap Gelok mocht zaterdagavond de winnaars be kendmaken. Bruinisse moest het afleggen tegen de gezamenlijke brandweer uit Zuid-Holland, het korps Heinkenszand en de ploeg uit Sommelsdijk. Zij gaan als de nummers één, twee en drie door naar de volgende ronde. Het was typisch een geval van een etablissement dat de laatste jaren niet bepaald zijn naam eer aan deed. Zeker sinds De Zeeuwsche Paerel vanaf 2008 leeg kwam te staan, verloor het in 1932 als 'café De Uitkijk' geopende wegrestau rant snel zijn glans. Na jaren van verpaupering en plannen maken, werd vorige week de vervangende nieuwbouw opgeleverd op de hoek van de Oude Rijksweg en de Burgemeester Elenbaasstraat. Het nieuwe gebouw heeft niet alleen dezelfde naam als het oor spronkelijke gebouw. Opdrachtge ver R&B Wonen heeft met het ontwerp van architect Levien de Putter ook de sfeer van de jaren dertig laten terugkomen. Het bij zondere -dus duurdere- ontwerp kostte de woningcorporatie wel hoofdbrekens. Mede door naast de acht sociale huurhuizen vier duur dere appartementen in de vrije sector toe te voegen, kon R&B een betaalbaar plan rondkrijgen. Ook de gemeente heeft fors bij gedragen aan de totstandkoming van het gebouw. Dat begon al bij een bedrag van 375.000 euro voor de aankoop van het restaurant en de inventaris in 2008. Aanvanke lijk kocht de gemeente het pand om te voorkomen dat er arbeids migranten zouden worden gehuis vest. Omdat het niet lukte het ge bouw door te verkopen aan een andere horecaondernemer, smeed de de gemeente in 2011 met R&B Wonen een nieuwbouwplan voor de beeldbepalende locatie. Daarvoor ruilde de gemeente het restaurant met gedateerde be jaardenhuisjes van R&B aan de Brouwerijstraat. Daarmee was Rei merswaal er nog niet. Omdat de restaurantkavel te klein was, koch ten beide partijen ook nog een naastgelegen woning aan voor 225.000 euro. R&B betaalde 75.000 euro, Reimerswaal de rest. Reimerswaal en R&B Wonen zochten grens op om entree van Kruiningen op te knappen Ook de sloop van de panden, die in 2012 volgde, kwam voor re kening van de gemeente Reimers waal. Met die kosten van 18.250 eu ro, komt de totale investering van Reimerswaal op 546.000 euro. Daarvoor heeft de gemeente suc cesvol een rotte kies laten trekken én uiteraard de beschikking over het inmiddels al enkele jaren braakliggend kavel aan de Brouwe rijstraat. Ooit speelde de gemeen te met het idee daar een nieuwe vleugel van het gemeentehuis te bouwen. Dat idee is, sinds het ambtenarenapparaat drastisch is geslonken, al lang losgelaten. De gemeente heeft nu geen con crete plannen met het kavel. Wel, zo laat een woordvoerder weten, zijn er ideeën de parkeerplaatsen van het naastgelegen gemeente huis uit te breiden. Geld daarvoor ontbreekt vooralsnog. maandag 30 mei 2016 Tosti-ij zer in lichterlaaie Ellen Jobse Ovezande De brandweerploeg van Bruinisse brengt de 'gewonde elektricien' naar buiten, fotqjohanvanderheuden ABWC houdt jaar lijks brandweerwed strijden in vier klas sen: TS-HD, 112, de Hoofdklasse en Op pervlakteredding. TS-HD staat voor tankautospuit hoge druk. Een vaardig heidstoets in deze klasse houdt vrij wel altijd een brand in. Bij 112 en de Hoofd klasse wordt geko zen uit een scena rio op het gebied van hulpverlening, brand, ongevalbe- strijding, gevaarlij ke stoffen of een combinatie hiervan. De vierde en laat ste klasse is Opper vlakteredding. Hier bij gaat het om inci denten op het wa ter, waarbij de dren kelingen zich nog aan de wateropper vlakte bevinden. Een voorbeeld van een scenario is een waterskiër in nood. Zeven jaar na de sluiting van res taurant De Zeeuwsche Paerel, heeft Kruiningen met woonge bouw De Uitkijk weer een 'hoofd ingang' om trots op te zijn. Om dat voor elkaar te krijgen, betaal de de gemeente Reimerswaal ruim een half miljoen euro. Joeri Wisse Kruiningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67