Ook te sterk voor de Williams-sisters 11 Is Kiki Bertens in Parijs bezig met een 'Martin Verkerkje'? Of is de pijp leeg na een slijtageslag? TENNIS ROLAND GARROS De een bleef maar huppelen en trekkebenen. En durfde in de pauze niet eens meer op haar bankje te gaan zit ten, bang dat de kramp het gevecht in de benen definitief zou win nen. De ander kwam bij het serveren geen millimeter meer van de grond en be woog bij tijd en wijle als Michael Chang in 1989 tegen Ivan Lendl. Oftewel: amper. Kijken naar de derderondepartij op Ro land Garros tussen Kiki Bertens en de Russin Darja Kasatkina was zaterdaga vond al een slijtageslag. Voor de twee hoofdrolspelers was het al helemaal slo pend. Na 2 uur en 47 minuten maakte Bertens een einde aan hun lijdensweg. Op karakter bereikte ze de vierde ronde (6-2,3-6,10-8). En daarmee kwalificeerde ze zich ook voor de Olympische Spelen van Rio. „Ik ben superblij. Maar ook hele maal verrot", stamelde ze, terwijl de wa terlanders rijkelijk in haar handdoek vloeiden, en daarna op de schouder van coach Raemon Sluiter. Het was een bizarre zaterdag in Parijs. Met een urenlange regenpauze, een grote stroomstoring op het park en veel ge schuif met partijen. Van de prachtige 'bullring', baan één, werd de wedstrijd van Bertens tegen Kasatkina verschoven naar achterafbaantje zestien. Bertens begon overtuigend, geheel in lijn met haar spel van de afgelopen tijd. Maar in het tweede bedrijf zakte haar ni veau, voor het eerst dit toernooi. Simpele ballen gingen diep in het net of ver uit, de service haperde en ze ging ineens ho ge, trage ballen slaan in plaats van de aan val te zoeken. De dip was van tijdelijke aard en in de derde set kreeg Bertens op 5-3 liefst vijf matchpoints. Ze speelde ze op safe, liet het initiatief aan Kasatkina, die keer op keer iets goeds deed en haar uiteindelijk wist te breken. Veerkracht Nu kwam het aan op mentale veerkracht, en op wie de langste adem had. Dat leek de Russin te zijn. Twee keer brak ze Ber tens en serveerde ze voor de wedstrijd. Die voelde haar benen zwaarder en zwaarder worden en had zich na al die partijen van de laatste weken gewonnen kunnen geven. Maar ze is afgelopen jaar ontzettend taai geworden. Ze zag aan de overkant van het net een meisje van net 19 jaar, de butante in Parijs, die het eveneens met elk punt een stukje zwaarder kreeg. Ook DUBBELSPEL Kiki Bertens hoopte op een zondag vol re gen. Zodat ze in alle rust kon herstellen van de lange en zwa re partij van zaterdag avond. Dat was haar niet gegund, het spel lag gisteren slechts een uurtje stil. Maar van terugtrekken uit het dubbelspel, toch niet ongebruikelijk voor tennissers die in het enkelspel ver komen, wilde ze niets weten. En dat kwam haar op een mooie bonus te staan gisteravond. Met haar Zweedse partner Johanna Lars- son versloeg Bertens de zusjes Venus en Serena Williams: twee keer 6-3. Ze staan nu in de kwart finales. Bertens, spelend in trainingsjack met lan ge mouwen, oogde fris. Ze speelt al twee jaar samen met Lars- son, waardoor het duo goed op elkaar is ingespeeld. Dat viel niet te zeggen van de Amerikaansen. De Williams-zusjes speelden vorige week in Rome voor het eerst sinds ander half jaar weer samen, met het oog op de Olympische Spelen van Rio de Janeiro. zij kon de wedstrijd niet uitserveren. Met een pisboogje bracht Kasatkina bij 9-8 voor Bertens de bal in het spel. Fat soenlijk serveren ging niet meer. Bertens had de ballen een aantal games achter el kaar staan aaien, voor haar doen. Nu vond ze ergens in haar rechterarm nog een vleugje energie. Mooi was het al lang niet meer, wel zenuwslopend. Op het zes de matchpoint sloeg de Berkelse toe. Tranen Tranen zijn nooit ver weg bij Bertens, nu was er geen houden aan. Van de emotie, de opluchting, de vermoeidheid, van ge luk en van Rio. Tot anderhalve week gele den had ze er geen moment rekening mee gehouden, maar met het bereiken van de laatste zestien voldoet ze aan alle olympische kwalificatie-eisen. Bertens leeft nu dag per dag. Vandaag treft ze Madison Keys, de als vijftiende geplaatste Amerikaanse. Het wordt, de dubbels meegerekend, haar achttiende partij in zeventien dagen. De vraag is hoe lang haar lichaam het volhoudt. Aan de andere kant valt niet te onderschatten wat het stofje adrenaline kan doen. Mar tin Verkerk haalde in 2003 de finale op sushi en drie glazen bier per dag. Hoe het vandaag ook afloopt, Kiki Ber tens speelt een onvergetelijk toernooi. maandag 30 mei 2016 Kiki Bertens na haar slijtage slag in Parijs. FOTO AFP li Bertens is helemaal verrot en zielsgelukkig tegelijkertijd Rik Spekenbrink Rotterdam/Parijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 40