Busreizen 399 579 739 819 3 iO.OOO extra plaatsen nodig' Duizenden mensen met psychische problemen belanden onnodig in een ziekenhuis of blijven er te lang. Ze kunnen nergens terecht. Mensen moeten zo lang mogelijk thuis wonen. Dan moet er wel hulp en onderdak zijn Gorilla dood naval kind in apenverblijf Ziekenhuisopnames van mensen met een psychiatrische aandoe ning blijken onvermijdelijk door een fors gebrek aan plaatsen waar mensen 'beschermd' kunnen wo nen of sociale huisvesting. Ook de begeleiding voor deze kwetsbare groep schiet tekort. Deze bevindingen staan in het conceptrapport 'Medisch noodza kelijk verblijf in de geneeskundige GGZ' van het Zorginstituut, een belangrijk adviesorgaan van minis ter Edith Schippers (VWS). Het in stituut spreekt van een 'onwense lijke' situatie. Wat gaat er mis? Enkele jaren ge leden is besloten dat bedden in be- handelkliniek plaats moesten ma ken voor zorg die niet in een kli niek plaatsvindt: ambulante zorg. In de praktijk draait de opbouw van die vervangende hulp uit op een logistieke nachtmerrie. Het Landelijk Platform GGZ geeft een pijnlijke opsomming van de problemen in veel gemeen ten: slechte samenwerking tussen hulpverleners, wachtlijsten en tra ge hulp waardoor incidenten kun nen escaleren (zelfdoding) of op name onvermijdelijk wordt. „Mijn indruk is dat er steeds meer mensen korte tijd worden opgeno men", zegt Rina Beers van de Fe deratie Opvang. „En een patiënt kan de kliniek niet verlaten als er geen beschermd wonen-plek vrij is of diegene geen huis heeft." De gemeenten moeten, samen met corporaties, mensen die on dersteuning nodig hebben voor zien van een passende woning. Maar een zak geld en de inspan- ning om dat goed te organiseren, blijven vaak uit. Het resultaat: een groot aantal mensen blijft langer dan nodig op dure plaatsen in instellingen han gen. Er zouden zo'n 10.000 goed kope éénpersoonswoningen nodig zijn om dit probleem te tackelen. „Ambulante hulpverlening als mensen geen woning hebben, is gewoon straatwerk", legt een woordvoerder van GGZ Neder land de nood uit. „Dit is een be langrijke hapering in het sys teem." Schippers wil nog niet reageren op het conceptrapport. De WD-bewindsvrouw zegt wel: „Als ergens een prop zit, heeft dat natuurlijk gevolgen voor de door stroming. We hebben een team dat kijkt hoe het in de regio's is ge organiseerd. De verschillen zijn groot." Daar is al Schippers' aan dacht op gericht. „Bij onvoldoen de zorg thuis moet de familie het opvangen of gaan mensen ge woon weer naar de instelling." In ons land leven naar schatting 280.000 mensen met ernstige psy chische aandoeningen. Zo'n 15 pro cent (42.000) met complexe pro blemen wordt geregeld opgeno men in een behandelziekenhuis. Regeringspartij VVD hekelt het onnodige verblijf in een kliniek van mensen met een hanteerbare psychische aandoening. Kamerlid Leendert de Lange: „Mensen moe ten zo lang mogelijk thuis kunnen blijven wonen. Daarbij is het be langrijk dat er passende hulp en onderdak wordt geboden." Ook het CDA is bezorgd. „Het gaat om kwetsbare mensen", zegt Kamerlid Hanke Bruins Slot. „Goe de zorg moet voorop staan, niet cij fers. Er moet een pas op de plaats worden gemaakt totdat er voldoen de zorg in de buurt is." PvdA'er Albert de Vries bepleit te eerder dat corporaties duurdere huurwoningen goedkoper aanbie den. Ook moeten mensen met een zware psychische aandoening niet tegen administratieve romp slomp aanlopen als ze een woning nodig hebben. per Comfort Class touringcar DIERENTUINDRAMA Compleet verzorgd 100% vertrekgarantie 8 dagen al v.a. Ga naar Kras.nl/busreizen of bel 0900-96977ocPg HB1 WÊÊÊ mm T3HüsB topkot maandag 30 mei 2016 CINCINNATI Een gorilla in de dierentuin van Cincinnati (VS) is doodgeschoten nadat hij een kleuter beetpakte en hem rondtrok. Het 4-jarige ventje was langs een hek gekropen en in de gracht gevallen. Laaglandgorilla Harambe viel het kind niet aan, meldde de dierentuindirecteur. Een verdoving spijl was geen optie, omdat dat te lang zou hebben geduurd. Ook kon de aap dan op het kind vallen. Het jongetje raakte gewond, maar is niet in levensgevaar. Geen huis voor psychisch kwetsbaren Edwin van der Aa Den Haag Kamerlid Leendert de Lange Leipzig, Dresden Saksen Deze excursiereis brengt u langs culturele steden als Leipzig, Dresden, de Tsjechische kuurstad Karlovy Varly en optioneel Weimar en Erfurt. Verblijf in 4*hotel. Klantbeoordeling 8,3 Zie: Kras.nl/39357 Bloemenrivièra Cinque Terre i Geniet van de schilderachtige vissersplaatsjes en bruisende badplaatsen van de zonnige Italiaanse Bloemenrivièra. Naar o.a. Rapallo en Dolceacqua. Klantbeoordeling 8,0 Zie: Kras.nl/39397 Zwitserse Alpen Italiaanse Meren Bewonder de prachtige natuur in Zwitserland én Italië. Met bergen, gletsjers en de bekende meren Lago Maggiore en het Gardameer. Bezoek aan o.a. Saas Fee Zie: Kras.nl/39495 I Schotse Hooglanden Rondreis waarbij we vele highlights van Schotland bezoeken zoals Stirling Castle, Edinburgh, Loch Ness, een whiskystokerij en optioneel Muil en lona. Klantbeoordeling 8,2 Zie: Kras.nl/39384 8 dagen 10 dagen 12 dagen 10 dagen Portofino - Italië Prijzen perpefsbdrVb.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds 1 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3