Wielrenner Broeckx in coma na ongeluk met motorrijders 10 Polling als favoriete naar Rio i Judoka Kim Polling gaat als fa voriete voor het olympische goud naar Rio, of ze dat nou leuk vindt of niet. Met haar ze ge op de Masters in Guadalaja ra verstevigde de geboren Gro ningse de koppositie op de we reldranglijst in de gewichtklas se tot 70 kilogram. Ze staat een straatlengte voor op de concurrentie. „Ik word al drie jaar als eerste genoemd", liet Polling (25) vanuit Mexico we ten. „Ik heb me voorgenomen om niet te veel olympische voorbeschouwingen te lezen." Polling zat vanaf de eerste par tij goed in het toernooi. Dat ondervonden de Zuid-Kore- aanse Seong-yeon Kim en de Oostenrijkse Bernadette Graf ook in de halve finale en fina le. Beiden werden op indruk wekkende wijze met een vol punt van de mat geveegd. „Ik vond het zó leuk om te judo ën. Dat gevoel moet ik vast houden tot Rio." Juul Franssen haalde in een ge wichtsklasse lager ook de fina le, maar de 26-jarige Limburg se verloor daarin van de te ster ke Japanse Miku Tashiro. Haar concurrente én clubgenote in Nederland, Anicka van Em- den, werd derde. Heemskerk toch mee naar Tenerife WK-titel Kimmann Oranje sterk in thuisrace Herlings foutloos Het was een weerzien met een gouden rand. Toen Schippers de baan opliep, zag ze de Jamaicaanse Elaine Thomp son alvast een sprintje trekken. Vorig jaar in Peking was het verschil tussen Schippers' goud en Thompsons zilver op de 200 meter drie honderdsten van een seconde. Ook nu versloeg Schip pers (22,11) haar, maar de handen ble ven langs het lichaam. De Amerikaanse Tori Bowie (21,99) ging er in Oregon met de zege vandoor. Het tekent de kleine onderlinge ver schillen in de sprint. Schippers sprak te genover de camera's van de NOS van 'een slechte en slordige race'. De 23-jari- ge Utrechtse kon de jetlag niet van zich afschudden. „Ik merk dat mijn lichaam dat tijdsverschil van negen uur niet leuk vindt." Een week eerder liep Schip pers op de FBK Games in Hengelo nog met machtige passen en op een natte baan naar 22,02. Het was de snelste tijd gelopen ooit in Nederland. Ze stond moederziel alleen op de finishfoto. Geen verrassing. Incasseren De organisatie trok bewust geen forse tegenstand aan. „Dat ik een seconde voor de anderen eindig is niet erg", zei Schippers in Hengelo. „Ik kan niet elke wedstrijd en elke week de allerbeste concurrenten tegen komen. Nu kan ik iets meer op ontspan ning lopen." Die ontspanning is er bij de Diamond League-wedstrijden niet. Daar komen de stoere sprintdiva's el kaar tegen. Normaal gesproken zijn ze ver van elkaar verwijderd, trainend in Papendal, Kingston of Mississippi. Tij dens de prestigieuze ontmoetingen is het testen, aftasten, spierballen to nen, en soms incasseren. Tweemaal kwam Schippers dit sei zoen in actie tijdens de Diamond Ik kan niet elke wedstrijd en elke week de allerbeste concurrenten tegenkomen League-serie. En tweemaal moest ze de zege aan Bowie laten. In Doha op de 100 meter en afgelopen zaterdag in Eu gene op de 200 meter. Het zijn interes sante gevechten, zeker met het oog op Rio. Met nog zo'n tweeënhalve maand tot dat hoofddoel, is de voorlopige balans voor Schippers dat ze stabiel, sterk en snel is, maar niet ongenaakbaar. Ze wint vaak, maar op de WK indoor en bij de twee Diamond League-wedstrij den greep ze (nipt) naast de zege. Voor al Bowie maakt dit seizoen grote in druk. Vorig jaar haalde de Amerikaanse nog brons op de 100 meter in Peking, achter winnares Shelly-Ann Fra- ser-Pryce en Schippers. Hoopvolle berichten De weg naar de Spelen is nog lang. Toch komen er uit het kamp van enke le concurrentes zeker ook hoopvolle be richten voor de fans van Schippers. Fra- ser-Pryce, de olympisch en wereldkam pioene op het koningsnummer, kampt met een teenblessure. „Shelly-Ann heeft veel pijn tijdens de trainingen", meldde de coach van de atlete met de opvallende haardos. Zaterdag in Euge ne werd ze op de 100 meter achtste in een tegenvallende tijd: 11,18. En dan is er nog Allyson Felix, olym pisch kampioene op de 200 meter en de 4x100 meter. De vedette blijft we gens een enkelblessure haar rentree op de buitenbaan maar uitstellen. De tijd begint te dringen. Begin juli worden op de Amerikaanse trials de olympische tickets voor Rio verdeeld. Zowel op de 100 als de 200 meter heeft Schippers vooralsnog de twee de seizoentijd staan. Met een schuin oog houdt ze haar con currentes in de gaten. Op de baan, maar ook daar buiten. Dan checkt ze de uitsla gen op haar mobiel of laptop. „Toen ik nog meerkampster was, was ik voornamelijk met mezelf bezig. Er is daar altijd een volgend onderdeel", vertelde Schippers onlangs. „Maar de sprint is meer een direct duel." Broeckx was zaterdag het voor naamste slachtoffer van een massa le valpartij in het peloton tijdens de vierde etappe, veroorzaakt door twee motorrijders die onder uit schoven en heel wat renners meenamen in hun val. De ploegleiding van Lotto-Soudal weersprak in een verklaring de ge ruchten dat Broeckx een schedel breuk heeft opgelopen. Wel is zijn oogkas gebroken. De overgebleven renners van de Belgische ploeg stapten gisteren niet meer op de fiets voor de slotetappe van de koers, gewonnen door de Belg Dries Devenyns. De vierde etap pe, de koninginnenrit door de Ar dennen, werd na de massale val partij in het peloton gestaakt. Opvallend genoeg was Broeckx drie maanden geleden in Kuur- ne-Brussel-Kuurne ook al slachtof fer van een ongeluk met een mo tor. De 26-jarige Belg werd toen van zijn fiets gereden door een motorrijder en liep daarbij een sleutelbeenbreuk op. Zaterdag ging het weer mis toen twee motorrijders het voortjagen de peloton wilden passeren, maar daarbij onderuit schoven en ne gentien renners omver kegelden. Elf daarvan moesten naar het zie kenhuis. Ook Jesper Asselman be hoorde tot de slachtoffers. De Ne derlander uit de Roompotploeg hield er een hersenschudding aan over. De Zweed Fredrik Ludvigs- son van Giant-Alpecin liep een breuk op in zijn linkerpols, waar mee hij negen weken is uitgescha keld. V NFD 1 «VENHORSr BEACHVOLLEYBAL maandag 30 mei 2016 JUDO A Reinder Nummerdor (rechts) en Christiaan Varenhorst hebben het grandslamtoernooi in Moskou gewonnen. De Ne derlandse beachvolleyballers werkten vier matchpoints weg tegen de Braziliaanse wereldkampioenen Alison Cerrutti en Bruno Oscar Schmidt, om op het eerste eigen matchpoint di rect toe te slaan voor het goud: 21-19 7-2117-15. fotofivb ZWEMMEN Femke Heemskerk mag volgen de maand toch met de nationa le zwemselectie mee op trai ningskamp naar Tenerife. Vori ge week wist deze krant te mel den dat haar eerste verzoek was afgewezen door technisch directeur Joop Alberda van de zwembond KNZB. Hij vond het beter dat de 28-jarige topzwem- ster in Frankrijk zou blijven trai nen en wilde geen 'duiventil'. Na overleg tussen Alberda en Heemskerk is besloten dat ze in de tweede trainingsweek aan sluit op het Spaanse eiland. FIETSCROSS BMX'er Niek Kim mann heeft de we reldtitel veroverd op de tijdrit. De 20-jarige Arnhem mer liet in het Co lombiaanse Medel- lin de Australiër Sam Willoughby en tweevoudig olym pisch kampioen Ma- ris Strombergs uit Letland achter zich. Laura Smulders was net iets langza mer dan de Australi sche Caroline Buchanan (0,301) en pakte zilver. ZEILEN Na Dorian van Rijssel- berghe (RS:X) en Ma- rit Bouwmeester (La ser Radial) heeft ook Laserzeiler Rutger van Schaardenburg goud gewonnen bij de Delta Lloyd Regat ta in Medemblik. Hij pakte eerder deze maand WK-brons. De Holland Acht heeft voor de eerste keer sinds twintig jaar (Olympische Spelen in Atlanta) Duitsland versla gen. Dat was goed voor goud bij de tweede wereld bekerwedstrijd in Luzern. MOTORCROSS Met zeges in beide manches van de Grand Prix van Spanje heeft motor crosser Jeffrey Her lings de verhoudin gen in de strijd om de wereldtitel in de MX2-klasse weer hersteld. Herlings is superieur op weg naar zijn derde we reldtitel, maar moest eerder deze maand in Italië voor het eerst dit jaar de zege in een man che aan iemand an ders over laten. Stabiel, snel, maar niet ongenaakbaar De stoere sprintdiva's met wie ze straks de medailles moet gaan verde len, komt Dafne Schippers vooral te gen in Diamond League-wedstrijden. Zaterdag werd ze tweede in het Ame rikaanse Eugene. Pim Bijl Rotterdam/Eugene Dafne Schippers De Belgische wielrenner Stig Broeckx ligt in coma in het zie kenhuis van Aken. De coureur van Lotto-Soudal heeft twee bloedingen in zijn hersenen over gehouden aan een zware crash in de Ronde van België. ANP Verviers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39