Hamilton profiteert van fout van Red-Bull opnieuw net tekort voor medaille bij EK - •- - 9 EERSTE ZEGE 'What the J*** was thatW Daniel Ricciardo roept het over de radio tijdens de Grand Prix van Monaco, nadat Le wis Hamilton de deur in een duel in ronde 37 van de 78 hard heeft dichtgegooid. Maar Ric ciardo heeft de regenra ce daarvoor eigenlijk al verloren. De Australische ploeg genoot van Max Ver stappen begon van pole en had alles aanvanke lijk onder controle. On danks flinke regenval, talloze crashes, inciden ten en neutralisaties. Na vijftien ronden ligt hij dertien tellen voor op Hamilton. Als het opdroogt, wis selt Ricciardo zijn re genbanden voor inter mediates, de variant tus sen regenbanden en profielloze slicks. Ha milton gaat langer door, tot het tijd voor slicks is. Het is een strate gisch spelletje van Mer cedes. Ricciardo moet reageren, maar als hij een ronde later de pits in stuurt, staat Red Buil niet klaar. Hij komt ach ter Hamilton en kan er niet meer langs. „Dit is al de tweede keer op een rij dat ik door toedoen van het team een race verlies", haalt Ricciardo uit naar Red Buil, dat hem in Spanje een (achteraf) mindere strategie gaf dan Verstappen. Voor Hamilton is de ze ge, zijn eerste van 2016, zeer welkom in de strijd om de wereldti tel. De Engelsman kan de zege als karma zien. In 2015 verloor hij in Monaco door miscom municatie met de pits, terwijl hij eerder dit jaar veel technische pech had. Aan de titel wil Hamilton nog niet denken: „Het seizoen is nog lang." Achter Hamilton en Ric ciardo eindigde Sergio Pérez (Force India) op een knappe derde plaats. dens de oefening net wat minder over hebt." Maakte de trillende schwalbe het verschil tussen zilver of de vierde plaats? Van Gelder ver moedt van wel, ook al staat er for meel geen straf op. „Eleftherios Pe- trounias (regerend Europees en wereldkampioen, red.) zei ook: 'Het is een esthetisch dingetje. De jury ziet het. je bent beresterk, je moet alleen nog je krachten onder controle houden.'" En Van Bokho ven: „Het komt iets minder over tuigend over. Als ze twijfelen om 0,1 punt aftrek te geven, geven ze hem dan wel." De schwalbe schrappen is geen optie. „Het is het zwaartekracht element met de zwaarste waarde", aldus Van Gelder. Lang treurde hij niet over weer een gemiste kans. „Ik ben nog steeds vierde van Eu ropa, binnen een tiende van zil ver. De echte piek moet in Rio ko men. In de aanloop naar de Spelen is dit een belangrijk moment." Geofferd Van Gelder werd in het teambe- lang geofferd voor het olympisch kwalificatietoernooi. Als compen satie kreeg hij als enige Oranje turner een EK-ticket. Van Gelder rekent op een van de vijf gewilde plekken voor Rio, ook al volgen er nog drie selectiewedstrijden. Gese lecteerd wordt op medailleper spectief én op optimale teampres tatie. Van Bokhoven: „Een Epke en een Yuri, daar moet je niet te krampachtig over doen. Die heb ben een bewezen staat van dienst." Maar Van Gelder heeft sinds 2009 geen plak meer gewon nen op een EK of WK. „Dat klopt", zegt Van Bokhoven. „Yuri moet niet te hard roepen dat hij automatisch gaat en achterover leunen. We gaan om finales en medailles te halen. Er komen in Rio zeker nog een Braziliaan en een Chinees bij. Yuri moet nog een stapje extra doen." Coach en sporter hebben al uit gedokterd hoe de uitgangswaarde van de oefening met een tiende punt op te krikken. Van Gelder weet als geen ander hoeveel ver schil dat kan maken. Hij doet het in één ronde zelfs drie keer en had nog nog wat pun ten kunnen pakken. Maar het gaat mis, eveneens net als vorig jaar. „Ik verremde me, kwam net bui ten de ideale lijn op een nat stuk en dan ga je." De conclusie is het aloude Mo- naco-adagium: gevaar zit er in een klein hoekje. Het bevestigt voor de buitenwacht één ding, iets dat Verstappen al wist: „Ik ben geen robot." Red Bull-topman Helmut Marko zegt niet voor niets voor het weekeinde nog dat de ruwe diamant nog moet worden fijnge slepen, en dat Red Buil daar de tijd voor neemt. Het contrast met Spanje, waar hij twee weken geleden zijn eerste Grand Prix won, lijkt groot, maar Verstappen benadrukt zaterdag al dat hij tegenslag niet ziet als terugkeren op aarde: „Want ik ben altijd met beide be nen op de grond blijven staan." De komeet heeft nog een weg af te leggen. Die begint met een tocht terug van de mediazone naar de pits. Een teamlid van zijn vorige renstal Toro Rosso loopt met Verstappen mee, met de hand op de schouder. Het is een wandeling die vast lang genoeg is om te beginnen met het omzetten van de knop. Ik ben met beide benen op de grond blijven staan maandag 30 mei 2016 dat hij geen robot is Lewis Hamilton kon gisteren eindelijk zijn eerste zege van 2016 vieren. FOTO SCS/PIXATHLON Yuri van Gelder haalde in Zwiterland niet het podium, maar ziet zijn kansen om de Spelen te halen wel groeien, foto soenar chamid hij de vangrail in. 4 Max Verstappen klimt uit zijn bolide, nadat hij in de wedstrijd tegen de boarding is geklapt. FOTO PETER VAN EGMOND 34 ronden lang maakte Max Verstap pen gisteren een ster ke indruk, maar in de volgende ronde klapte Max Verstappen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 38