Tjallingii: 'Blijven dromen' 2 Een knagend gevoel overheerst bij Steven Kruijswijk na zijn vierde plaats. Een gevoel dat maar op één manier de kop kan worden ingedrukt. WIELRENNEN RONDE VAN ITALIË a Met een lach je stapte Steven Kruijswijk in hartje Tli- rijn voor het laatst deze Giro d'Italia van zijn fiets. Omdat je als renner nu eemaal geacht wordt vrolijk te kijken als het erop zit, zo'n drieweekse uit puttingsslag. Een lach voor de vorm. Voor de camera's. Voor de toegestroomde Nederlandse wie lerfans. Geen lach van geluk. Natuurlijk was de 28-jarige Nu- nenaard trots op zijn wederop standing in de laatste bergrit, am per 24 uur na zijn salto in de sneeuwmuur op de Col d'Agnel- lo. Natuurlijk was hij gelukkig dat hij met een gebroken rib, een beurse linkerflank en een pijnlij ke voet toch nog voldoende veer kracht wist te tonen om niet vol ledig weg te zakken in de anoni miteit. Dat hij een prachtige Giro af wist te sluiten met een verdien stelijke vierde plaats, op 1.50 van het roze. Maar hij hoefde op de Corso Moncalieri maar naar de huldiging van Vincenzo Nibali te kijken om te zien hoe mooi het had kunnen zijn. Knagend gevoel Op dat eindpodium had hij kun nen staan. Nee, moéten staan. Of zoals ploegmaat Maarten Tjallin- gii het zei: „Was hij niet op zijn kloten gegaan, dan had Steven Maar kansen moet je pakken als ze er liggen. En hier lag er eentje voor mij klaar... hier gewoon die Giro gewon nen." Dat knagende gevoel werd in het afsluitende verplichte nummertje naar Turijn, waarin hij zelfs nog even op de grond lag, gisteren alleen maar sterker. Na afloop mocht niet 'lo scalatore dai Paesi Bassi' maar Nibali aan de prosecco in een droomdecor van roze confetti en rondborstige vrouwen. „Op de manier zoals ik rond reed had de eindzege er zonder die val gewoon ingezeten. En dat maakt het heel zuur", vertelde Kruijswijk. „Vooraf had ik mis schien wel getekend voor een vierde plaats en vijf dagen in de roze trui, maar als je zo dichtbij bent ga je je ambities bijstellen." Naar winst. Dus stemde de vierde plaats, na het beperken van de schade in de laatste ber grit waarin alleen Alejandro Val- verde nog over hem wipte rich ting podium, allerminst tot blijd schap. „Ik heb er vrede mee. En na die val moét ik er blij mee zijn. Maar er lag hier een kans en die liggen niet voor het oprapen. Toen Tom (Dumoulin, red.) vorig jaar in het slotweekend nog de Vuelta verloor, zei iedereen: vol gend jaar weer een kans. Maar kansen moet je pakken als ze er liggen. En hier lag er eentje voor mij klaar..." Sneeuwsalto De aanmoediging #ForzaStevie mag dan dagenlang de sociale me dia hebben beheerst. De gemeen tes Den Bosch en Nuenen mogen dan gevochten hebben om een mogelijke huldiging. Met een kna gend gevoel van teleurstelling kon hij niks met al die aandacht. En dat gevoel kan maar op één manier weg, besefte hij donders goed. „Ik moét nu wel een keer een grote ronde gaan winnen." Anders blijft hij voor altijd die renner van die sneeuwsalto in het roze. De schlemiel van de 99ste Giro d'Italia. Het positieve wat Kruijswijk daarom uit de Gi ro wilde halen: het gegroeide ge loof in eigen kunnen. „Ik weet nu van mezelf dat ik een leider kan zijn. Dat ik een grote ronde kan winnen, de favorieten aan kan en zeker op het podium kan eindigen." Historische trui Dat besef is zonder prijs de be langrijkste winst van zijn Giro. De timide Nuenenaar ontdekte Zoals de ploeg heel de Giro d'Italia kleurde, wenste Lotto- Jumbo de ronde ook af te slui ten. Dus trokken Maarten Tjal lingii en Jos van Emden gister middag de 'trukendoos' nog even open. Die slotetappe naar Turijn, normaal zo'n niet aan te gluren paraderitje, werd door het aan vallende Nederlandse duo zo waar nog het bekijken waard. Tientallen kilometers reden de twee in de aanval, tot in de laat ste plaatselijke omloop Van Em den als laatste werd ingere kend. De Schiedammer had een dag ervoor Tjallingii al zo gek gekregen om nog even lekker te 'brommeren' in zijn laatste etappe ooit in een grote ronde. Dromen „Toen Jos me vroeg, dacht ik: waarom niet? Als je er nooit in gelooft, krijg je helemaal niks", aldus Tjallingii. „Hardop dro men is de enige manier waarop je de hoop levend houdt. Van Steven Kruijswijk had ook nie mand gedacht dat hij hier da genlang het roze zou dragen. Net als die etappezege van Pri- moz Roglic. Blijf dus dromen najagen. Dat vond ik wel een mooie boodschap om mee af te zwaaien." Dus zorgden de twee Hol landse hardrijders ervoor dat een uitgeblust peloton nog flink aan de bak moest in Tu rijn, waar Giacomo Nizzolo de sprint won. De Italiaan moest vanwege onreglementair spurten zijn ze ge echter afstaan aan de Duit ser Nikias Arndt (Giant-Alpe- cin). Kleine pleister „Hier was niets zinloos aan, ik rook echt een kans om de rit te winnen", sprak Van Emden. „Stel nou dat we deze Giro nog af hadden kunnen sluiten met een mooi resultaat, dan was dat een kleine pleister op de gigan tische wond van het verlies van Steven geweest." „De jongens hebben me er drie weken lang doorheen gesleept." Hij mag bij Astana in de pikorde dan ingehaald zijn door Vuelta- winnaar Fabio Aru, Nibali bewees eens te meer dat hij op zijn 31ste nog altijd een van de beste ronde renners van zijn generatie is. Twee keer de beste in de Giro, maar ook winnaar van de Tour de France (2014) en Vuelta d'Espana (2010). Flirten Zijn contract mag dan aflopen en hij mag dan al maanden flirten met een nieuw op te richten wie lerploeg uit Bahrein, waar hij nog eens flink kan cashen voor zijn De jongens hebben me er drie weken lang doorheen gesleept pensioen. Teambaas Alexandre Vi- nokoerov hoopt dat de Siciliaan zijn toekomst toch nog eens her overweegt na deze Giro en de Ka zakken ook in 2017 trouw blijft. „Vincenzo is en blijft een groot kampioen en op een mooiere manier heeft hij nooit een grotere ronde gewonnen. Toeslaan op de laatste klim, in de laatste ber grit. Dat is fantas tisch." Slechts één etappe reed de Haai van Messina in het roze. Het laat ste niemendalletje, naar eindsta tion Turijn. Het maakte deze Giro d'Italia tot een smakelijk secon- denspel dat duurde tot diep in het laatste weekend. Voor de Neder landse wielerfan waarschijnlijk niet met de gedroomde afloop, maar met de kopman van Astana wel met een groot campionissimo op het ereschavot. Een kampioen die realistisch ge noeg was om toe te geven dat hij zijn tweede Giro - in 2013 won hij ook al - hoogstwaarschijnlijk niet gewonnen had als Kruijswijk vrij dag in de afzink van de Agnello ge woon op zijn fiets was blijven zit ten. „Ik had deze Giro eigenlijk al opgegeven. Maar na de val van Kruijswijk kwam het ge loof terug", bekende Ni bali, die veel te dan ken had aan zijn Asta- na-ploeg die met luxe knechten als Kangert, Fuglsang en Scarponi op oorlogssterke naar de Giro was gekomen. maandag 30 mei 2016 Nibali: Na val Kruijswijk geloof terug 'Ik weet nu Daan Hakkenberg Arjan Schouten Turijn —Steven Kruijswijk Arjan Schouten Turijn Drie verschillende leiders in de laatste drie dagen van een grote ronde. Zelden vertoond, maar in de 99ste Giro d'Italia was het de realiteit. Steven Kruijswijk leid de vrijdag nog. Met leider Este- ban Chaves mocht Colombia za terdag dromen van de eindzege. Maar met een geslaagde machts greep naar Sant'Anna di Vinadio (ritwinst voor Rein Taraamae) greep thuisfavoriet Vincenzo Ni bali de eindzege. Arjan Schouten —Vincenzo Nibali Turijn Vincenzo Nibali ver overde zaterdag de ro ze trui en won zijn vier de grote ronde, foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31