Ingenieus werk van de fuga's 20 ZEELAND Zorgenkindje van Delta? Dat valt mee, zegt de manager Is er nog iemand blij met de verliesgevende Sloecentrale bij Borssele? Jawel, landelijk netbeheerder Tennet omarmt de centrale. De jonge musici durven projecten aan waar doorwinterde collega's voor huiveren Het ingenieuze vlechtwerk van de fuga werd door de leden van Hol land Baroque: Judith Steenbrink (viool), Nadine Henrichs (viool), Esther van der Eijk (altviool), To- mazs Pokrszywinski (cello) en Ti neke Steenbrink (klavecimbel) op een zeer muzikale en vooral helde re wijze uitgewerkt. Een hoorbaar en zichtbaar bewijs van het streven van het ensemble het publiek te overtuigen van de flexibiliteit en vi- taliteit van de barokmuziek. De tweelingzussen Steenbrink hebben gekozen voor de eerste ver sie die Bach in 1742 componeerde, toen nog zonder titels en in een lo gische volgorde gerangschikt. Twaalf fuga's en twee canons, alle gebaseerd op een eenvoudig thema. Bach schreef geen bezetting voor en noemde al zijn fuga's Contra- punctus. De volgorde van de fuga's zorgt voor een grote afwisseling aan bezetting, soms het klavecim bel solo, soms slecht drie strijkers, soms het kwartet en regelmatig al le vijf de instrumenten. De serie fu ga's zou gezien kunnen worden als een soort studiemateriaal om enkel voudige fuga's, contrafuga's, spiegel- fuga's en canons uit te voeren. Tech nisch zit alles goed bij deze toch nog jonge musici. Ze zitten op de zelfde golflengte en voelen elkaar uitstekend aan. Het regelmatig stemmen van de snaren hoort bij een dergelijk concert. Het feit dat een van de hoogste snaren in het klavecimbel sprong, was even schrikken, maar de musici speel den gewoon door. Het thema werd langzaam gebracht en daarna vele malen herhaald, nooit hetzelfde en steeds verrassend en spannend. Indrukwekkend was het einde van Contrapunctus XIV, een vreemd onverwacht, maar echt au thentiek slot. Onvoltooid of een ge niale vondst? Bach laat toe dat ie dereen een eigen einde invult. BRIEVEN U kunt uw brief richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen telefoon 08801 - 30203 Brouwerseiland Olifant Kerncentrale ductie is ingewikkeld. Of een centrale stampt of niet, heeft te maken met tal van variabelen. De prijs van de brandstof, de C02-prijs, de vraag, het juiste verkoopmoment en de zogehe ten merit order die bepaalt welke vorm van energie het eerst het hoofdtransportnet op mag. Groe ne energie heeft altijd voorrang, want die kan niet worden opge slagen. De historisch lage energieprijs helpt ook niet mee. Delta moest daarom over 2015 zo'n 154 mil joen euro afschrijven op zijn gas- activiteiten. Interim algemeen di recteur Frank Verhagen zei desge vraagd dat met de kennis van nu Delta waarschijnlijk de Sloecen trale nooit had gebouwd. Dat is toch een beet je tegen het zere been van Christian Berger. De plantma- De Sloecentrale, twee groene kolossen in het havengebied, puft wolkjes stoom uit. „Kijk, unit 10 draait nu volop voor EDF. De an dere unit die voor Delta produ ceert, staat nu stil. EDF kreeg net een betere prijs", zegt algemeen manager Christian Berger, die uit de EDF-stal komt. De Sloecentrale ging in 2009 in bedrijf. Veel lol hebben de energiebedrijven Delta en het Franse EDF nog niet beleefd aan de 544 miljoen euro kostende centrale. Windenergie uit Duits land en goedkope kolen die Ame rika op de Europese markt dumpt, drukken de Sloecentrale regelmatig uit de markt, ook al produceert die schoner dan ko lencentrales. De wereld van de energiepro- nager bestrijdt het idee dat de Sloecentrale Delta het financiële ravijn in heeft geblazen. „Natuur lijk verliezen onze aandeelhou ders momenteel geld op deze centrale. Vorig jaar heeft de cen trale op halve kracht gedraaid. Dat zijn 5000 productieuren per unit. Delta en EDF hebben beide een verlies van 30 miljoen euro moeten nemen. Dat is toch een ander bedrag dan 154 miljoen eu ro." Als Berger ons rondleidt door de smetteloze centrale, onder streept hij dat de verliezen die de aandeelhouders moeten slikken, niet aan de centrale zelf te wij ten zijn. „Onze performance is uitstekend. Beide units zijn 99 procent van de tijd beschikbaar en dus zeer betrouwbaar. En de centrale is efficiënt, want ze gebruikt rela tief weinig gas per megawattuur. Ik durf te stellen dat we de beste gasgestookte centrale zijn in Ne derland. Dat is ook zeker te dan ken aan ons team, dat uit toege wijde krachten bestaat." Dat die betrouwbaarheid telt, bewijst het contract dat de Sloe centrale net weer met landelijk netbeheerder Tennet heeft geslo ten. „Wij spelen een belangrijke rol bij de stabilisatie van het hoofdtransportnet. De Sloecen- maandag 30 mei 2016 Holland Baroque bestaat tien jaar. In die periode zijn de uitvoe ringen gegroeid in kwaliteit, de musici zijn gerijpt en durven pro jecten aan waar doorwinterde collega's voor huiveren. Die Kunst der Fuge van Bach is een ongelooflijk mooie compositie waarin Bach bewijst dat hij te recht de 'Meester van de fuga' wordt genoemd. Jeanette Vergouwen Veere Muziekpodium Zeeland Die Kunst der Fuge van J.S. Bach. Door Holland Baroque. Gehoord zon dag 29 mei in de Grote Kerk in Veere 'De Sloecentrale gaat Door zand te storten in de Mid- delplaathaven ontstaat veel ver troebeling in de Crevelingen. Het is heel vreemd echter dat in dit milieurapport (krant van 3 mei) niet alles is meegeno men. Het belangrijkste onder werp ontbreekt. Namelijk de buitenzijde van het project. Dit is helemaal niet onderzocht. Juist het zand wat in Natura 2000 gebied (een wateropper vlakte ter grootte van 3,4 hecta re) gestort zal worden. Dit zal een zeer grote vertroebeling van de Crevelingen teweegbren gen. In het onderzoek is hier hele maal niets aan gedaan. Ook het weghalen van de rots blokken van de passantenhaven zal hier invloed op hebben. De ze firma zal dus zijn huiswerk opnieuw moeten doen om naar voren te brengen dat Brouwers eiland niet past in deze omge ving en een inbreuk is op het milieu en de vogelstand. L. van der Maas Klaverstraat 53, Scharendijke Olifant Yani (krant van 14 mei) is gestorven na een gruwelijk bestaan. De Zoo in Bandung staat erom bekend dat al vele dieren gruwelijk zijn gestorven en slecht worden verzorgd. Dieren krijgen te weinig eten, hebben nauwelijks bewegings ruimte en ontberen ai tijden me dische zorg. Kortom veel dieren leed en dat voor een beetje volksvermaak! Zo stond olifant Yani 34 jaar lang met beide voorpoten vast gebonden aan een ketting,dus het dier kon niet lopen. Yani stond stil in de brandende zon, in een sterk vervuild hok. Na 34 jaar ellende werd Yani ziek. Er was geen dierenarts en Yani kreeg geen medische ver zorging. Het dier werd aan de ketting uit het hok gesleurd en lag te sterven. Wereldwijd kwa men woedende reacties over de ze martelgang. Er werd een peti tie online gezet en vele tiendui zenden wereldwijd onderteken den. Na dit schandaal en vele an dere is deze zoo gesloten en on derzoek volgt. C. Minneboo J. de Smitstraat 31, Oost-Souburg In de krant staat dat er in 2033 Frank Balkenende Borssele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21