Scholieren bedwingen de Ventoux M Belg beste bij dictee N 19 Voor pelgrims speelt het geloof altijd een rol, al is het soms een kleine Parochianen uit Westdorpe gingen gisteren op bedevaart naar Oost akker. De kerk in Aardenburg ontving een groep pelgrims uit Brugge. Ze hebben allemaal een eigen verhaal. In het donker ben je je veel meer bewust van je omgeving. De stilte doet wat met je de terugtocht aan. De groep is hal verwege de middag weer thuis. Een sterke Westmalle en een ver frissende douche - in die volgorde - wachten op hen. In Aardenburg ging het gisteren precies andersom. Daar was de Zeeuws-Vlaamse plaats juist de ontvangende partij. De Heilige Maria Hemelvaartkerk in Aarden burg kreeg zo'n dertig Vlaamse pelgrims uit Brugge op bezoek. Ook zij waren zo veel als mogelijk te voet gekomen. Voor een aantal van de Vlaamse pelgrims heeft de tocht wel dege lijk een zeer religieuze achter grond. „We zijn erg godsdienstig en we bidden vaak", vertellen Julia en Paul Bogaerts. „Als we niet kunnen slapen gaan we sa men bidden. Dat helpt." De twee gaan met hun parochie - uit de Brugse binnenstad - regel matig op pelgrimage. Dit was wel een bijzondere, vertelt Julia. „Mijn broer is onlangs overleden en we dragen deze bedevaart aan hem op." De parochie in Aardenburg wil zich steeds meer gaan profileren als bedevaartsoord, laat Leo Ducheine van de bedevaartwerk groep weten. „Deze maand heb ben we inmiddels vijf groepen be devaartgangers ontvangen. We hebben in onze kerk een speciale tentoonstelling gewijd aan Onze Lieve Vrouw met de Inktpot inge richt. Daarnaast organiseren we de komende tijd stadswandelin gen met bezoek aan de kerk, we houden ook een fietstocht en een openluchtmis rond dit thema." De gasten uit Brugge werden aardig in de watten gelegd. Na een presentatie van Ducheine en een gebedsmoment door de pastors van Brugge en Aardenburg volg den nog een concert en receptie in de Sint Baafs. Daarna begon de terugtocht naar Vlaanderen. Het geloof speelt voor steeds min der pelgrims een hoofdrol tijdens een bedevaartstocht. Al blijft reli gie altijd één van de drijfveren, bleek afgelopen weekeinde in Westdorpe en Aardenburg. Zoals elk jaar vertrekken ze aan het begin van de nacht, de groep Westdorpenaren die zondagoch tend op bedevaart gaan naar Oost akker - het 'Lourdes van Vlaande ren'. Een tocht van (heen en weer) zo'n 52 kilometer. Pittig, ze ker omdat de deelnemers een nachtje slapen overslaan. Zesenveertig mensen gaan dit keer mee. Een kleine twintig van hen wandelt het hele stuk, de rest pakt de fiets of de auto. Voor Carl de Hulsters, die de trip al tien jaar organiseert, spelen religieuze overwegingen niet di rect een rol. „Je hebt het onderweg terloops wel eens over het geloof. Maar dat is dan min of meer toeval. Het gaat er veel meer om dat je je be wust bent van je omgeving, dat je de wereld 's nachts van een heel andere kant ziet. De stilte, de dag die langzaam begint... In zo'n sfeer ga je vanzelf over andere din gen praten en over zaken naden ken. Het verbindt." De groep bereikt rond kwart over zes zondagochtend Oostak ker. „Het was warm onderweg", laat De Hulsters weten. „We heb ben de hele tijd in T-shirts gelo pen." In het 'Vlaamse Lourdes' wonen de bedevaartgangers de vroege mis bij. Na een ontbijt in het klooster vangen ze tegen negenen De groep sluit aan bij de actie 'Klimmen tegen MS' van het Na tionaal MS Fonds, die jaarlijks plaatsvindt op de bekende Franse berg. Jan van Gulick, docent En gels bij De Rede, gaat er voor de vierde keer met een groep Zeeuws-Vlaamse leerlingen heen. „We zijn dit keer met 62 mensen", vertelt Van Gulick. „Het gaat om vijftig leerlingen en twaalf begeleiders." Een tiental van hen gaat lo pend de berg op. „Vier doen dat hardlopend. Ik schat in dat één of twee van hen twee keer omhoog gaan rennen. Die lopen dus een marathon de berg op." Ook veel fietsers hebben een pittige dag voor de boeg. „Je kunt de Mont Ventoux van drie ver schillende kanten op klimmen. Er zijn er bij die alledrie de be klimmingen gaan doen. Die zijn allemaal 22 tot 26 kilometer lang." Een enorme prestatie, er kent Van Gulick. „Maar die jon- Er hebben er zelfs een paar getraind in de Provence gens en meiden hebben er echt voor geleefd. Een paar van hen zijn in de meivakantie zelfs naar de Provence geweest om te trai nen. Wat dat betreft zie ik ze elk jaar fanatieker worden." De leerlingen hebben allerlei sponsorprojecten en acties aan hun reis gekoppeld. Ze hopen sa men zo'n 30.000 euro op te ha len. Dat bedrag werd ook vorig jaar opgehaald. „We hebben nu 23.000 euro", vertelt Van Gulick. „Maar in de laatste weken loopt het altijd het hardst." De groep vertrekt op woensdag 8 juni en keert zondag 12 juni te rug. Meer over het evenement op www.klimmentegenms.nl. BRESKENS Robert Joosen uit het Vlaamse Kalmthout (B) heeft za terdag de negende editie van het Groot Breskens Dictee gewonnen. Hij maakte elf fouten. Joost Ver- heyen (Paal) werd tweede met 14 fouten en Mare de Smit (Philippi ne) pakte de derde prijs met 28 fouten. Het evenement werd georgani seerd door taaifanaat Rein Leent- faar. Hij liet de categorie 'specialis ten' honderd woorden noteren, zo als gekrookterieters en aceetalde- hydeverbindingen. Bij de liefhebbers won Kevin Willems uit Assebroek, bij de be ginnerscategorie was Lea de Vil der uit Hoofdplaat de beste. maandag 30 mei 2016 De nacht doet anders denken De bedevaartgangers uit Westdorpe zijn weer bijna thuis: ze passeren op de terugweg een bruggetje bij Wachtebeke. Organisator Carl de Hulsters geeft het tempo aan. fotos ronald den dekker —Carl de Hulsters Frank Gijsel en Martijn de Koning Westdorpe/Aardenburg Julia en Paul Bogaerts in de kerk in Aardenburg: „Wij zijn erg gelo vig. Als we niet kunnen slapen gaan we samen bidden. Dat helpt." Vijftig leerlingen van de vier Zeeuws-Vlaamse middelbare scholen beklimmen op zaterdag 11 juni per fiets of te voet de Mont Ventoux. Sommigen doen dat zelfs meerdere keren. De opbrengst van hun sponsor- tocht gaat naar de bestrijding van Multiple Sclerose (MS). Martijn de Koning Terneuzen —Jan van Gulick

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20