Welke centrale écht dicht moet p*2 SOLOF is de beste kampvuurmuzikant 16 ZEELAND Bevrijder Vlissingen gestorven 2LKE DIilUüAC- BROODDAC Onderweg Eén op de vier mensen heeft last van pollen. De lente is berucht. Hoe zit het in Zeeland? HOOIKOORTS AANHOUDENDE 3 hele broden Commentaar et de kennis van nu had energiebedrijf Delta de Sloecentra- le nooit gebouwd, zei interim algemeen directeur Frank Verhagen enkele weken geleden tegenover de PZC. De gas gestookte centrale kwam in 2009 in bedrijf, precies op het moment dat de internationale stroomprijzen in een vrije val raakten, een trend die nog steeds niet is gekeerd. In de krant van vandaag betoogt manager Christian Berger dat de Sloecentrale betrouwbaar en effi ciënt is. Het is de beste gasgestookte centrale in Nederland, stelt hij. Toch hoort de centrale niet tot de bedrijfsonderdelen die Delta in de verkoop heeft gedaan. Niet omdat het energiebedrijf dat niet wil, maar omdat er geen koper voor is te vinden. De Sloecentrale is een zorgenkindje, dat moet overleven met de opbrengst uit de verkoop van bedrijfsonderdelen die wel gewild zijn. De verwachting is dat de stroomprijs op zijn vroegst in 2020 aantrekt. Tot die tijd blijft het kwakkelen. Het kabinet zou de helpende hand kunnen toesteken. Niet om Delta te helpen, maar uit milieuoverwegingen. Zolang onze energie voorziening nog niet compleet duurzaam is - door opwekking uit wind, zon en water - blijven conventionele stroomcentrales nodig. Relatief schone, zoals de Sloecentrale, genieten dan veruit de voor keur boven kolencentrales met hun vervuilende uitstoot van CO2. Als Nederland de klimaatdoelen serieus zou nemen die een halfjaar geleden in Parijs werden afgesproken, zou het kolencentrales zo snel mogelijk moeten verbieden. Uitgerekend daarvan zijn er de afgelo pen jaren drie geopend. Met de kennis van nu, hadden die nooit ge bouwd mogen worden. Met als bijkomend voordeel dat de Sloecen trale waarschijnlijk rendabel zou draaien. De Sloecentrale geniet de voorkeur boven kolencentrales met hun uitstoot van C02 VLISSINGEN De Franse oud-com mando René Rossey, eind 1944 be trokken bij de bevrijding van Vlis singen, is op 89-jarige leeftijd over leden. Hij is afgelopen vrijdag be graven. Rossey landde bijna 72 jaar gele den samen met andere comman do's bij Vlissingen waarna het luk te de Duitse bezetters te verdrij ven. Hij nam als zeventienjarige dienst en moest liegen over zijn leeftijd om door de keuring te ko men. Twee jaar geleden was hij nog in Vlissingen tijdens de grote herdenking en onthulde hij het nieuwe herdenkingsgebied samen met een Britse oud-commando. ALMANAK Het echtpaar uit Zuidzande ging mee met de fietstocht van hun vereniging. Alles zou gere geld worden, de koffiestops, de lunch en het diner. Voor trek onderweg kon je natuurlijk wat in je fietstas stoppen. Omdat ze vroeg moesten vertrekken, kon den ze niet naar de bakker voor vers brood en klaagde de vrouw tegen haar man dat ze een paar oude boterhammen van de vorige dag mee moest nemen. Deze zag het nadeel er niet van in want, zei hij, ik heb wel een oude vrouw uit 1949. 112 NIEUWS Aanhoudingen voor drugsbezit Auto slaat over de kop Wielrenner raakt gewond Getuigen van masturberende man gezocht Terwijl half Neder land rood kleurt op de app van Pollen- nieuws en nieuwssi tes alarm slaan, is Zeeland oranje ('redelijk veel pol len'). Moeten we ons zorgen ma ken, of hoe zit het? Eén op de vier mensen heeft last van pollen. In Zeeland gaat het dus bij zo'n 100.000 mensen kriebelen als de wind het stuif meel van bepaalde planten ver spreidt. De tweede helft van mei, juni en juli zijn berucht on der hooikoortspatiënten: dan zit het meeste stuifmeel in de lucht. De afgelopen weken was dat nog erger dan normaal het geval. Waarom? Dat legt onderzoeker Maurice Martens uit. Hij is ver bonden aan de Radboud Univer siteit Nijmegen en woordvoerder bij Pollen Nieuws. „Vanaf 5 mei hebben we oostenwind gehad. Nederland kreeg toen te maken met een constante, rustige aan voer van lucht uit landen als Duitsland, Polen en Tsjechië, waar grote naald- en loofbossen zijn. Net als hier bloeiden daar de berken, maar ook de beuken, de eiken, sparren en dennen. Die bomen produceren enorme hoe veelheden pollen. Onze eigen pollen kwamen daar nog bij. Het hogedrukgebied met langdurig mooi weer zorgde voor een soort koepel, waaronder de pollen ge vangen bleven. Met als gevolg een enorme toename van het aantal meldingen van pollenaller gie en vooral, van de ernst van de klachten. Dat is voor collega's reden geweest alarm te slaan." Zeeland is voor mensen met een stuifmeelallergie een fijne provincie. Meestal komt de wind van zee. „Die is redelijk schoon. Als er al pollen meekomen, zijn het bijvoorbeeld berkenpollen van Scandinavië. Bovendien heeft Zeeland grote wateropper vlakken die pollen uit de lucht af- Struiken die mooie bloemen hebben. Daar hoef je je geen zorgen over te maken vangen." Typisch voor Zeeland zijn de meidoorn- en sleedoornhagen. „Struiken die mooie bloemen hebben. Daar hoefje je geen zor gen over te maken. Alle planten met kleurige en geurige bloe men verspreiden hun stuifmeel via insecten. De andere, zoals grassen, laten hun pollen - feite lijk de mannelijke geslachtscel len - door de wind meevoeren. Zeeland is een agrarische provin cie met veel grasland, met wei den, dijken en bermen. Al die grassen, met name de grote vos senstaart en de kropaar, gaan nu in bloei komen. Maar ook rogge staat op de pollenkalender. Tar- VEERE Singer-songwriter SO LOF - Olof Sinke uit Domburg - heeft zaterdag de Zeeuwse voor ronde gewonnen van het Neder lands kampioenschap kampvuur muzikant. De jury roemde hem om zijn uitstraling, het contact met het publiek en zijn repertoire, dat be stond uit meezingers en zelfge schreven nummers. SOLOF mag op 25 juni naar de landelijke fina le in Dronten. De voorronde vond plaats op natuurcamping Het Veersche Gat van Staatsbosbeheer bij Veere. Andere deelnemers waren Kai- las, Eddie&the Cruisers, Stan bar en The Backyard Project. voor maar We hebben nieuwe Stonemate Hein ovens. En daar zijn we super trots op. Uw broden zijn nu nog krokanter, malser en smakelijker. Kom het proeven! maandag 30 mei 2016 cl Tip? redactie@pzc.nl RENESSE Vier jongemannen uit Rot terdam zijn zaterdagavond in Renesse aangehouden omdat ze wiet, xtc-pillen en een onbekende vloeistof bij zich hadden. De jongens, 18,19,21 en 21 jaar, stonden nietsvermoe dend op parkeerterrein Het Transferium te wachten op vrienden. Rond 23.50 uur reed een paar politieagen ten voorbij. Die vonden het maar verdacht dat er vier jongens op een parkeer plaats stonden te wachten. Een van de vier was een be kende van de politie, hij zou eerder drugsdelicten heb ben begaan. SINT PHILIPSLAND Een vrouw (35) uit Som- melsdijk is zaterdag rond 22.45 uur met haar auto over de kop geslagen toen ze over de Philipsdam reed. Ze is met lichte hoofdwon den naar het ziekenhuis ge bracht. Ze reed met haar rechterband door de berm. De auto raakte in een slip en sloeg over de kop. De au to raakte zwaar bescha digd. Ook het wegdek raak te beschadigd. Eén rijstrook werd uren afgeslo ten om de auto te bergen en het asfalt te repareren. MIDDELBURG Een wielrenner is zaterdag ochtend gewond geraakt bij een valpartij op de Gol- steinweg in Middelburg. Het incident gebeurde rond 10.00 uur toen hij samen met andere wielrenners een bocht maakte. De wielrenner werd naar het ziekenhuis in Goes ver voerd. TERNEUZEN De politie zoekt getuigen van een 46-jarige man die op 28 maart stond te mas turberen tussen de Oost- sluis en de Jachthaven in Terneuzen. Twee vrouwen, twee kinderen en een oude re man zouden het gezien moeten hebben. De politie kreeg die zater dag rond 16.30 uur een mel ding van een man die zich zelf bevredigde. Hij is later dankzij aanwijzingen van een getuige aangehouden. De politie wil graag de be wijslast vergroten. Ondine van der Vleuten Vlissingen —bioloog Maurice Martens Grassen en een graspol (rechts) - uitgezonderd bijzondere soorten Brood- en Banketbakkerij www.bakkerij-janschrieks.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16