>W CULTUUR 13 Na dertig jaar 'inspector Lewis' is acteur Kevin Whately ook wel opgelucht. Zijn fans zwaaiden hem zaterdag in Amsterdam massaal uit. Column VINCENT LUISTERT RADIO Kostuum Toppers brengt weinig op Hollands lied in uitvaart top 5 Zaterdagavond. Atletico tegen Real, Madrid tegen Madrid. Een stadsder by. Ilsselmeervogels-Spakenburg maar dan met Alicia Keys en Andrea Bocelli in het voorprogramma. Ik ga er voor zitten. Niet binnen voor die saaie televisie, nee, buiten, op de veranda met mijn telehorie, koptelefoon op mijn hoofd. Ik ruik ons post zegelgazonnetje, het heeft net geregend. Het verandert in het gras van het majestu euze San Sirostadion. Ik zit op de tribune, tussen verslaggevers Frank Wielaard en Ar- man Avsaroglu. Ze klinken nog niet echt enthousiast, dat lijkt me logisch. Je moet nooit een voetbal verslag in de hoogste registers van je stem beginnen, terwijl er nog niets spectaculairs aan de hand is. Ze hopen op een snel doel punt, anders wordt het waarschijnlijk een suf spelletje schaak, zoals FC Utrecht-Ajax van afgelopen seizoen. Hun hoop gaat in vervulling. Real neemt een vrije trap na een hele vieze overtreding. „Komt die vrije trap, Kroos, doorgekopt door Beeeel, (Ga- reth Bale) en dan is het Sergio Ramos die de bal binnenwerkt. Nou, het is op het rand je van buitenspel, hoor dit, denk ik." Mooi! Nu moet Atletico komen. Atletico komt, maar het leidt vooralsnog tot niets. Wielaard en Avsaroglu worden een beetje melig. Het valt me nu pas op dat ze klinken alsof ze helemaal niet in Milaan zijn. Ze zit ten gewoon in een bezemkast in Hilver sum, met het geluid van het stadion op hun koptelefoons. Ze kijken televisie en maken daar radio van. Zou dat echt? Ik weet dat het soms gebeurt, als er af en toe 'geflitst' wordt naar een wedstrijd, maar doen ze dat ook bij de Champions Leaguefi nale die integraal verslagen wordt? Ja, het heeft er alle schijn van. Ze praten veel te zacht, zo praat je niet als je in een bomvol San Siro zit. Of haal ik me dingen in mijn hoofd? Is de radio zo financieel afge knepen dat de belangrijkste Europese voet balwedstrijd van het jaar vanuit een bezem- kast moet worden verslagen? Pas na de verlenging, tijdens de beslissen de penaltyshootout hoor ik echte opwin ding. Juanfran is de schlemiel, hij mist en Ronaldo schiet het sprookje van Atletico uit. Maar waar zaten ze, Wielaard en Avsa roglu, aan het Journaalplein 1 in Hilversum of op Via dei Piccolomini 5 te Milaan? Quote van de dag 'Als je een soap zou schrijven over de familie Verhulst, dan krijg je dit niet verzonnen' Veel vragen vanuit de zaal zijn er niet voor de 65-jarige Kevin Whately. Er klinken vooral veel verlegen bedankjes, gevolgd door weer een ap plaus. Een van de slordig 600 bezoekers van de jaarlijkse KRO-NCRV Detective première in bioscoop Tuschinski Am sterdam vertelt trots dat ze elke pub die Whately als de geliefde Inspector Lewis in en rond Oxford ooit binnenwandel de, ook heeft bezocht. De acteur is zicht baar vertederd, ook als hij vervolgens met praktisch alle aanwezigen een voor een nederig op de foto gaat. Een bescheiden Britse gentleman, door en door. Met een stout randje. Even voor de 'meet and greet', uitkij kend op het publiek: „Mijn fans zijn nu eenmaal 60 jaar en ouder. Dat was der tig jaar geleden ook al zo. Aandacht van jonge dames? Heel zeldzaam." Hij gnif felt. „Maar ik hou van ze allemaal hoor, echt!" Engeland nam vorig jaar kerst al af scheid van Robert 'Robbie' Lewis, het personage dat Whately liefst drie decen nia lang speelde. Eerst als rechterhand (of chiquer: 'deputy sergeant') van de iconische Inspector Morse en de laatste 10 jaar in zijn eigen serie. Ook Neder land - het laatste seizoen start bij ons op 15 juni tijdens de KRO Detective- maand op NPO 1 - is verknocht aan de speurder, getuige de blijvend hoge kijk cijfers. Whately zeifis even vereerd als ver baasd over dit succes. „Voor een icoon vind ik Lewis een nogal 'down to earth' en somber persoon. Ik vond het toen ei genlijk mal dat iemand die naast Morse slechts diende als piotmechanisme, blijkbaar interessant genoeg was voor een eigen serie. Maar mensen hadden wel altijd een zwak voor Lewis. 'Laat je niet zo commanderen door die Morse', hoorde ik vaak." Zijn publiek mag dan misschien in rouw zijn, Whately (ook bekend van de komedieserie AufWiedersehen Pet en de Oscarwinnende film The English Pa tient) ervaart het einde van dertig jaar Lewis als een 'opluchting'. „Tien jaar is een mooi moment. En het begon soms aan te voelen als fabriekswerk." „Niet om de schrijvers af te kraken, maar nu ik er zo over nadenk is Lewis nauwelijks veranderd in dertig jaar tijd", vervolgt de goedlachse Whately. „Zelfs zijn haar bleef altijd hetzelfde, als een langzaam verjarende Beatle. Het was ook geen rol waarvoor ik tel kens een enorme knop moest omzet ten. Kijk, als je Adolf Hitier speelt, moet je je hele manier van denken aanpassen." De Brit schrikt enigszins van zichzelf. „Sorry..vreselijk voor beeld. Maar neem de gastacteurs. Die mogen mensen 'neersteken' en 'vergif tigen'. Zij hebben de leukste rollen. Wij waren er voor de routine en dat Voor een icoon vind ik Lewis een nogal somber persoon frustreerde soms", zegt Whately ook verwijzend naar zijn collega Laurence Fox alias sidekick Sergeant James Ha thaway. „Van wijlen John Thaw (Mor se, red.) leerde ik dat je als hoofdrol speler een soort mentor bent voor je collega's die ook hun problemen van thuis en ruzies met de vakbonden meenemen naar de set. Ik genoot erg van die verantwoordelijkheid. We hadden ook zes crewleden van in de 70, waaronder een geluidsman, die met de start van Lewis uit loyaliteit te rugkeerden van pensioen. Ik deed al les om het ook hen naar de zin te ma ken en omdat ze niet meer de fitsten waren, was ik soms hun chauffeur. Die kant van het werk ga ik het meest missen. Het jaarlijks vier maanden lang met weinig slaap leven als een monnik, wat minder." maandag 30 mei 2016 GLITTERPAK Een glitterpak van een van De Toppers heeft tij dens een veiling slechts 1.501 eu ro opgebracht. De outfit is ze ker 5.000 euro waard. Komende dagen worden er meer speciale items geveild voor de Stich ting MS. MUZIEK Het Nederland se lied is popu lair op uitvaar ten. Drie staan er in de top 5: Mag ik dan bij jou van Claudia de Breij, Af scheid nemen be staat niet van Marco Borsato en De steen van Bram Vermeulen en Paul de Leeuw. Voetba Reageren: vincent@persgroep.nl —Gert Verhulst, Studio 100-baas, zuchtte even toen hij hoorde dat zoon Vik tor verliefd is op Marthe uit K3. Zelf had hij relaties met twee voormalige K3-dames. FOTO ROBERT AARTS Gudo Tienhooven Kevin Whately in 'Morse' in 2000. Kevin Whately, acteur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13