Benjamin leest ministers de les A v, 11 Limburgs bedrijf biedt boer vaste vergoeding per varken Varkensvlees levert zo weinig op dat de boer er verlies op maakt. Varkensvleesmerk Livar laat zien hoe het ook anders kan. anguit gestrekt zon nebaden twee zeu gen op de buiten plaats van hun ge deelde kraamhok, hun biggetjes erom heen gedrapeerd. Twee karbonaadjes in spe liggen pontificaal bovenop hun moeder. De kraamkamers zijn gebouwd in een soort cabriostal. Het dak is er deels afgesloopt. Het moet nog netjes worden afgewerkt, zegt boer Geert Kurvers. De ombouw van zijn varkenshouderij naar een diervriendelijke Livar-leverancier was een enorme klus. Die begon drie jaar geleden en is nog steeds niet helemaal klaar. Al scharrelen de zwangere zeugen rond de mod derpoel alsof ze nooit iets anders hebben gedaan. Kurvers levert varkens voor het vleesmerk Livar. Dat staat voor Limburgse Kloostervarkens, die worden gehouden onder meer na tuurlijke omstandigheden. Ze lig gen op stro, komen buiten en krij gen granen gevoerd die goed zijn voor hun gezondheid én voor de kwaliteit van het vlees. Dat is te koop bij horecagroothandels en ze ventig slagers - de meeste overi gens buiten Limburg. Uitbreiden Geert en Diana Kurvers stonden drie jaar geleden voor een dilem ma: óf flink meer varkens gaan houden, óf het roer compleet om gooien. Nieuwe milieu- en dieren- welzijnsregels vergden flinke in vesteringen in hun bedrijf. De ver plichte luchtwassers en groeps- hokken zouden echter geen cent extra gaan opleveren. „Om ze te kunnen betalen, moesten we flink uitbreiden. Maar dat trok ons niet. De markt voor regulier varkens vlees is al jaren onzeker." Varkensvlees levert momenteel zo weinig op, dat boeren er verlies op maken. De Rabobank, het mi nisterie van Economische Zaken en boerenorganisaties hebben daarom een plan opgesteld om te zorgen dat varkenshouders bin nen vijfjaar weer een gezonde be drijfsvoering kunnen hebben. Boe ren moeten zich daartoe organise ren in samenwerkingsverbanden, staat in de via het vakblad Boerde rij uitgelekte plannen. Ze zijn dan niet langer overgeleverd aan de prijs die het slachthuis betaalt op basis van de schommelingen op de wereldwijde vleesmarkt. Bij Livar ontvangt de boer een vaste vergoeding voor het aantal varkens dat hij houdt. Als hij de dieren in topconditie aflevert, krijgt hij een bonus. De varkens zijn eigendom van het bedrijf Li var. Dat regelt het voer, betaalt de dierenartsrekeningen en zorgt dat de volgroeide varkens naar de slachterij worden getransporteerd. In een eigen slagerij worden de karkassen vervolgens versneden tot stukken vlees die naar de afne mers gaan. Dat Livar een gezonde winst maakt, is te danken aan die centra le regie, zegt directeur Frank de Rond. „Livar is een merk, dus moet de smaak en kwaliteit van het vlees overal hetzelfde zijn. Net als een Volkswagen overal hetzelf de is, of je hem nu hier koopt of in de VS." Nog een voordeel: Livar regu leert het aanbod zelf. „Pas als er genoeg vraag naar het vlees is, gaan we op zoek naar boeren die extra voor ons kunnen produce- ren", legt De Rond uit. „Daardoor kunnen we een prijs vragen die voor alle partijen in de keten ge zond is." Abdij Livar groeit bewust niet snel. Het bedrijf werd in 1999, vlak na de grote varkenspestepidemie, opge richt door vijf Limburgse boeren die geen toekomst zagen in schaal vergroting. Ze zagen hoe paters van de naburige abdij Lilbosch hun varkens nog altijd vrij lieten rondscharrelen in de kloostertui nen. Zo kwam het tot een samen werking. De abdij en acht aange sloten boeren leveren nu per week zo'n 250 vleesvarkens; een fractie van de 288.000 varkens die totaal per week in Nederland wor den geslacht. Livar heeft geen ambitie om in de schappen van Albert Heijn of Plus te komen liggen, zegt De Rond. „De meeste klanten kiezen daar toch het schaaltje met de laag ste prijs. Dat zijn wij niet, want onze kostprijs is twee keer zo hoog." De familie Kurvers weet inmid dels waarom. Het houden van de dieren is ook twee keer zoveel werk, zegt Diana. Jarenlang kwam de mest via roosters in de stal au tomatisch in de gierkelder. Nu moeten ze het vieze stro uitmes ten van 1.200 vleesvarkens en 230 zeugen. Daar staat tegenover dat de boerin en de drie tienerdoch ters, die veel meehelpen op het be drijf, zichtbaar genieten van de rondscharrelende varkens. Boer Geert is nuchterder. Hij ontleent zijn hernieuwde werkplezier voor al aan zijn verbeterde banksaldo. „We moeten er wat harder voor werken, maar nu levert dat ten minste een gegarandeerd gezinsin komen op." Kinderen maken zich grote zor gen over wat er in de wereld ge beurt; ze vinden dat er niet ge noeg gelijke kansen zijn, dat de aarde niet goed wordt verzorgd en dat er teveel armoede is. Dat blijkt uit een onderzoek on der vijfhonderd kinderen in op dracht van de Vereniging van Openbare Bibliotheken. Die zor gen schreven jonge deelnemers op in het KinderManifest. Vandaag mag Benjamin Vosse- poel (11) uit Dordrecht dat aan de Europese ministers geven bij de ondertekening van het Pact van Amsterdam. „Ik maak me vooral zorgen over dat niet alle kinderen een plek hebben om te wonen en dat ze niet naar school kunnen. Als ze niet naar school kunnen, kunnen ze ook hun doelen niet bereiken. Dan willen ze bijvoorbeeld musi cus worden, maar hebben ze geen geld voor de goede school." Soms wel ja. Ik zie die onderwer pen voorbijkomen, zoals op tv." „Dat kinderen een doel kunnen bereiken en dat ze niet worden ge discrimineerd. Maar het belang rijkste vind ik dat er naar kinde ren wordt geluisterd." „Soms niet nee. Bijvoorbeeld bij vluchtelingenkinderen. Dan zeg gen volwassenen dat ze daar en daar heen moeten, maar ze kun nen dat ook aan de kinderen zelf vragen." Ja, ik ga ze het manifest aanbieden en ga zeggen: listen to the children. Oh ja, en ik ga ook een vraag stel len. Wat zij van de problemen van kinderen vinden." „Ja, ik krijg dat op school en loop altijd een beetje voor." „Ik hoop het wel. Dat ze bijvoor beeld de mening van kinderen vragen bij projecten." Ja. Maar ik doe het wel. Misschien kan ik vragen of ik met een minister op de foto mag. In elk geval met minister Plasterk." maandag 30 mei 2016 Meer werk én meer geld Annemieke van Dongen Echt De varkenssector kan een steunpakket ter waarde van 200 miljoen euro tegemoet zien. De Rabobank, het ministerie van Economische Zaken en boerenorganisaties hebben een plan opgesteld. Het geld wordt onder meer gebruikt voor uitbrei dingsplannen van varkensbe drijven en om varkenshou ders die er noodgedwongen mee stoppen tegemoet te ko men. Geert en Diana Kurvers hebben gemerkt dat het diervriendelijker houden van de varkens twee keer zoveel werk is. foto marcel van hoorn Ellen van Gaaien Dordrecht Maak jij je zo veel zorgen over wat er in de wereld gebeurt? Je bent pas 11. Denk je vaak over dat soort dingen na? Wat vind jij het belangrijkste dat in het KinderManifest staat? Luisteren volwassenen nu niet? En dat ga jij de Europese minis ters vandaag even vertellen? Spreek je al wat Engels dan? Denk je dat de ministers iets met het manifest doen? Vind je het niet heel spannend om tegen over al die ministers te staan? fotoThymen Stolk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11