Whizzkid ziet baan bij politie niet zitten Honderden jongeren wilden Mitch Henriquez wreken 9 VACATURES ipad air 2128gb gloednieuw. zijn rekeningnummer - bij een an dere bank dit keer - zodat ik dat kon laten blokkeren. Hij hapte meteen." Ze belt ook de fietshandelaar in kwestie. Een stomverbaasde Mar tin Boekeloo (53) neemt prompt contact op met de adverteerder. „Hij nam op met mijn naam. Dat was héél raar. Ik heb me eerst als geïnteresseerde voorgedaan, om te achterhalen hoe hij te werk gaat. Hij gokt er natuurlijk op dat je de iPad niet komt bekijken in een uit hoek als de Waddeneilanden." De tweede keer dat Boekeloo belt, Dat blijkt uit cijfers van de Na tionale Politie. Nog eens 31 per sonen zijn al ver in de sollicita tieprocedure. Als zij hun scree ning doorstaan, kunnen ze bin nen enkele maanden aan de slag. De politie heeft nog 336 sollicitaties in behandeling. De nood is hoog: sinds vorig jaar is de politie hard op zoek naar ict-specialisten - met minimaal een hbo-opleiding - om de toe genomen internetcriminaliteit aan te pakken. „Het is heel las- gaat hij de confrontatie aan. Mar tin wie? Boekeloo? Maar ik ben de échte Martin Boekeloo, zei ik. Wat wil je, vroeg hij. Ik heb gezegd dat hij er als de sodemieter mee op moest houden en dat ik maatrege len ging nemen. Het werd een naar gesprek dat eindigde met een verkapte bedreiging: hij zou wel even naar Terschelling komen." Boekeloo heeft zichzelf gegoo- geld en zag dat andere gedupeer den hem betichtten van oplich ting. „Daar gaat mijn goede naam." Ook Gert Hazenberg is nog steeds met stomheid geslagen. „Een crimineel kan kennelijk on gestraft met mijn identiteit aan de haal." Carla Dekker deed aangifte van oplichting, de beide mannen van identiteitsfraude. Vorig jaar deden 35.500 gedu peerden aangifte. Gemiddeld wer den zij voor 200 euro opgelicht. De politie krijgt naar eigen zeg gen te veel aangiftes binnen om te onderzoeken. Vorig jaar werden 280 oplichters aangehouden en 80 malafide webwinkels offline ge haald. Wanneer vijf keer aangifte te gen iemand is gedaan, komt de po litie in actie. Dan wordt het be wuste rekeningnummer geblok keerd. Of dat in deze twee zaken van Carla Dekker is gebeurd, is niet bekend. Wel laat de politie tig ict-specialisten aan ons te binden", zegt Stoffel Heijsman, politiechef in Oost-Nederland en portefeuillehouder opspo ring bij de Nationale Politie. „De concurrentie met het be drijfsleven is groot. Het salaris speelt daarbij een belangrijke rol." Een ander probleem is dat de sollicitatieprocedure bij de poli tie lang duurt. Soms zelfs acht maanden. „Het kost alleen al drie maanden om iemand te screenen", stelt Heijsman. „Daar kunnen we niet aan tor nen. We kijken wel of de sollici tatieprocedure verkort kan wor den, om te voorkomen dat solli citanten afhaken." De politie laat een onderzoek uitvoeren naar de motivatie van ict'ers om wel of niet voor de politie te kiezen. weten dat de gegevens van de reke ninghouder zijn opgevraagd voor onderzoek. „Check vooraf altijd de gegevens van de verkoper via het Meldpunt Internetoplichting. Deze database is niet waterdicht, maar wanneer er al een aangifte binnen is, wordt er direct gewaar schuwd", adviseert de politie. Marktplaats.nl deelt dagelijks de meldingen van gebruikers met de politie en verwijdert onbetrouw bare advertenties. Per dag gaat het om 66 frauduleuze advertenties, zo'n 0,029 procent van alle 350.000 advertenties op een dag. Knabbel en Babbel Carla Dekker heeft er inmiddels een sport van gemaakt om ver dachte advertenties te melden bij Marktplaats. Ze is kwaad op zich zelf, maar vooral boos op de Ne derlandse banken, die bij het over boeken van geld niet controleren of naam en rekeningnummer van de ontvanger wel bij elkaar horen. Al vul je als naam 'Knabbel en Babbel' in, als het rekeningnum mer bestaat, gaat het geld daar ge woon naartoe. Dekker: „Dat is toch absurd? We leven in 2016." De Consumentenbond roept al ja ren dat dit systeem moet verande ren. De 320 euro kreeg Dekker, on danks haar klacht bij de bank, niet teruggestort. „Dit is een hele dure les geweest." vrijdag 27 mei 2016 Bijna twee derde van de slachtoffers van cy- berpesten kent de dader. Slechts in 15 procent van de gevallen van cyberpes- ten wordt melding ge daan bij de politie. fc Momenten Zondag 22:36 BESCHRIJVING Splinternieuwe iPad air 2 128gb gold met wifi 4G nieuw in doos en ik heb de bon dus u heeft recht op de volledige garantie van apple. iPad is nog niet geactiveerd dus u kunt de garantie op u eigen naam zetten. Bieden vanaf 300 euro graag enkel serieuze reacties. Ophalen of aangetekend opsturen geen probleem. Betalen kan met creditcard ben je ook verzekerd anders paysafecard. Kan je aantonen dat ik zelf mede eigenaar bent van haantjes rijwielvehuur op West- Terschelling. Heeft u dergelijke vragen of interesse, kunt u me het best een berichtje sturen De advertentie op Markt plaats voor een iPad waar Carla Dekker op reageerde. Ze maak te 320 euro over. foto milan rinck De politie heeft de grootste moeite om digitaal recher cheurs binnen te halen. Tot nu toe zijn slechts 28 'whizz kids' aangesteld, terwijl er driehonderd nodig zijn. Peter Winterman Den Haag OPMERKELIJK schopperij. In de ogen van ren die 'Mitch' wilden wre- 'Openlijk geweld tegen personen' komt vaak in golven. Na oud en nieuw barst het van de lastpak ken die opgepakt worden wegens 'openlijke geweld pleging', voetbalhooligans hebben ook een lange staat van dienst. Vaak zijn agenten het slachtoffer van deze rel- héél veel rellend tuig had 'de politie' er juni 2015 zelf om gevraagd. Het waren immers agenten die 27 juni op festival Night at the Park in Den Haag de Arubaan Mitch Henriquez in een nekklem legden, waarna hij overleed. De dagen daarna werd de Schilderswijk het strijdto neel van honderden jonge- ken en agenten bekogel den met stenen en vuur werk. Zo'n 280 relschop pers werden gearresteerd en tientallen verschenen voor de rechter wegens 'openlijke geweldpleging'. Ondanks dat kwam het to taal aantal aangiften van openlijk geweld vorig jaar uit op 3.877, toch 354 min der dan in 2014. Mitch Henriquez overleed na een nekklem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9