WIM HOFMAN Cock-a-doodle-doo Musicalles voor kinderen Druk op ZorgSaam groot ZEELAND 9 Nu we echt van plan zijn een wandeltocht van meerdere da gen te gaan doen, probeer ik me goed voor te bereiden. En omdat we naar Engeland gaan, bestudeer ik de kaart waarop de tocht met een rode stippellijn is aangege ven. Het pad gaat niet rechtdoor, maar slingert op onverwachte momenten. Er staat ergens een toren die zomaar, zonder duidelijke bedoeling op een heuvel gebouwd is; er ligt ergens een wal van aarde, misschien een oud fort van de Romeinen of ouder nog en op een andere heuvel staat een monu ment ter ere van Wellington, die Na poleon Bonaparte bij Waterloo heeft verslagen. Wat te doen als een zware Angelsaksische haan je pad kruist? Moet je blijven staan of een hanengeluid maken? Eigenlijk allemaal niet zo bijzonder in Groot-Brittannië. Het land ligt vol met historische en prehistorische mo numenten. Ik lees ook handleidingen en boe ken. Hoe zeg je iets in het Engels? Wat te doen tegen Engelse teken, muggen, bloedzuigers, wespen? Wat te doen als een zware Angelsaksische haan je pad kruist? Moet je blijven staan of een hanengeluid maken? En hoe doe je dat in het Engels? Cock-a-doodle-doo? Zo'n beest, een maal in woede ontstoken, stijgt on middellijk fladderend op tot ooghoog te en ziet meteen dat je niet erg ge steld bent op de gedachten die je over hem hebt. Ik moet dus mijn bril mee nemen. Ik lees ook Bill Brysons Little Drib bling waarin hij als Amerikaan en Anglofiel zijn kijk geeft op Groot-Brit- tannië. Het boek staat vol wetenswaar digheden. Niet alleen beschrijft hij hoe het toerisme het landschap ver nietigt, maar hij heeft het ook over de fantastische hoeveelheid wandelpa den die alles bijeen duizenden kilome ters lang zijn. De Cistercian Way in Wales is om te beginnen al 1050 kilo meter lang. Ze gaat heuvel op heuvel af, soms diagonaal door boomgaarden of korenvelden, of door weilanden waarin dieren rondlopen die gevaar lijk kunnen zijn. Paarden zijn gevaar lijk. Dus ben ik van plan appels mee te nemen, zodat ik die dieren kan af leiden. Koeien vormen weer een ander cha piter. Volgens Bill Bryson worden in Engeland uitzonderlijk veel mensen door koeien gedood: je krijgt de in druk dat nergens ter wereld zoveel mensen door koeiengeweld omko men als in Engeland. Ooit liepen we door zo'n wei met paarden en koeien en al die dieren kwamen achter ons aan, tot ik stopte en met een machtig gebaar de kudde tot staan bracht. Toen ik daarna Toke over een hek hielp, scheurde ze echter haar broek. Sindsdien nemen we al tijd een reservebroek mee. MIDDELBURG Kinderen van vier tot en met veertien jaar kunnen binnenkort musicalles- sen gaan volgen in Middelburg. De Telekids Musicalschool en RTL Talent Academy komen in september naar Zeeland. Vanaf volgend schooljaar zul len vakdocenten lessen verzor gen in de combinatie zingen, dansen en acteren onder het dak van CBS Acaciahof. Iedere leeftijdsgroep geeft twee voor stellingen per jaar en de kinde ren krijgen zo nu en dan gast lessen van bekende musicalster ren, zoals Anouk Maas Belle en het Beest, Sound of Music). Doordat de school nauwe banden heeft met musicalpro ducenten en RTL, belandden er vorig jaar nog twee van hun leerlingen in de finale van The Voice Kids en kregen anderen een rol in de musicals Ciske de Rat en De Tweeling. De Lijser reist in ongeveer een maand tijd van 'Sintepier aan Zee' (Nieuwvliet) naar Saint-Pier- re-la-Mer, aan de Middellandse Zee. Onderweg werkt hij aan een boek. De opbrengst is voor zorg boerderij Jodi in Nieuwvliet, waar De Lijser morgen om half elf wordt uitgezwaaid. De route volgt grofweg die van de Route du Soleil, door het oos ten van Frankrijk. Al kan De Lij ser uiteraard niet, zoals toeristen richting het zuiden, voor de snel wegen kiezen. „En de gewone we gen zijn vaak heuvelachtig. Die mogen natuurlijk niet te steil zijn, want dan geraak ik niet bo ven. Het was dus een heel gepuz- zel." Zeker omdat onderweg ook goedkope slaapplaatsen gezocht moesten worden. „En die heb je in de kleine dorpen weer niet zo veel. Maar goed, dat is gelukt." De Lijser laat burgemeesters en toerismebureaus een paar dagen In de finishplaats word ik ontvangen door een speciaal welkomstcomité vooraf weten dat hij eraan komt. „De meeste etappes doe ik in twee keer. Tussendoor laad ik mijn scootmobiel op. Tijdens die pauzes wil ik mensen ontmoe ten, het liefst ook de burgemees ter. Ik wil praten over leefbaar heid, over bijzondere dingen in de streek. En ik vraag naar lokale eetgewoonten en streekgerech- ten." De Bressiaander hoopt voor al op bijzondere ontmoetingen. „Ik heb al een stel leuke reacties gekregen. In de finishplaats word ik eind juni ontvangen door een speciaal welkomstcomité, heb ik begrepen." De Lijser werkt de ge sprekken en zijn ervaringen uit in een 'culinair reisverslag'. De Bressiaander, schrijver van een tiental werken, maakt daar na te rugkomst een boek van. Of ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen samengaat met het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis en het Eras mus MC moet binnen een paar weken duidelijk zijn. ZorgSaam-directeur René Smit legde gisteren in deze krant uit dat de zorginstelling wil fuseren met het ADRZ. Volgens het ADRZ zijn de gesprekken daar over volop gaande. „Er zit vaart achter de overname van ADRZ door Erasmus MC", zegt directeur Claudia Brandenburg. „Wij den ken dat die overname goed is voor de zorg boven de Westerschelde. De ondernemingsraden, artsen en cliëntenraden van beide zieken huizen zijn akkoord met de over name. In juni willen we toestem ming vragen aan de NZa en waak hond ACM. Voor die tijd moet dui delijk zijn of ZorgSaam meedoet." Fuseren met ADRZ is ook sa mengaan met Erasmus. Branden burg. „Het is dan lastig om volle dig baas in eigen huis te blijven." W.HOFflAi vrijdag 27 mei 2016 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Meer informatie op telekidsmusicalschool.nl en rtltalentacademy.nl. 'Als het te steil is, geraak ik niet boven' Morgen vertrekt hij voor een 1400 kilometer lange tocht in z'n scootmobiel. De 78-jarige Bressiaander Peter de Lijser ziet er niet in het minst tegen op. „Ik heb er ontzettend veel zin in." Martijn de Koning Breskens Peter de Lijser gaat in deze krant twee keer per week ver slag doen van zijn scootmobiel- tocht. Volgende week de eerste twee delen. Jeffrey Kutterink Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 84