I Huis na driejaar hersteld Aldi-fiasco blijft punt van discussie in de raad BEVELANDEN EN THOLEN 7 Koen Traas is vaste bezoeker van graf Amerikaanse soldaat Koen Traas uit Yerseke heeft het graf van de Amerikaanse soldaat Arnold W. Cipriano in Margraten geadopteerd. Vragen over Amac-terrein „Ik ga er zes, zeven maal per jaar heen. Bij memorials, op zijn verjaar dag, met Kerst en op zijn sterfdag. Dan zet ik een bloemetje bij zijn graf en loop ik nog wat rond", zegt Koen Traas. Hij spreekt over het graf van de Amerikaanse soldaat Arnold W. Cipriano op de militaire begraaf plaats in het Limburgse Margraten. Traas (25) heeft het graf geadopteerd uit respect voor de soldaten die het leven verloren in de Tweede Wereld oorlog. „Het stoort me wel dat je ziet dat steeds minder mensen beseffen hoe goed we het hier hebben en vrij kunnen leven en wonen. Ik ben van af dat ik klein was geïnteresseerd in de Tweede Wereldoorlog en het le ger. Door de verhalen van mijn opa. En mijn vader heeft in het leger geze ten, hij was marinier." Koen Traas had zelf ook graag in het leger gewild, maar moest vlak voor het einde van de opleiding tot marinier stoppen vanwege een bles sure. De interesse in leger en oorlog verdween niet, maar wakkerde al leen maar aan. Hij bezoekt musea, be kijkt documentaires over de Tweede Wereldoorlog en leest er veel over. „Het begon als een hobby maar is in middels een passie. Op een gegeven moment kwam ik in Normandië en in Margraten op de begraafplaatsen en dat heeft zo'n enorme indruk ge maakt. Hoe dat werd onderhouden, geweldig." Bij thuiskomst zocht hij de websi te op en zag dat het mogelijk was om een graf te adopteren. Traas hoeft het graf niet zelf te onderhouden, dat doet een bedrijf. Maar van hem wordt wel verwacht dat hij een paar maal per jaar naar het graf komt om een bloemetje te leggen. En soms maakt Traas foto's die hij naar de na bestaanden stuurt. Hij heeft contact met Kathleen Brown. Haar (inmid dels overleden) man was een neef van Arnold Cipriano. „Zijn ouders, broers en zusters zijn allemaal overle den." Dat maakt het voor Traas lastig om informatie te vinden over Cipria no. „Maar dat probeer ik wel. Dat is ook leuk om te doen. Ik heb bijvoor beeld al een foto van heb gevonden." Koen Traas weet inmiddels dat Ar nold Cipriano nog maar twintig jaar was toen hij stierf. Hij is omgeko men tijdens de opmars door Duits land. Hij ging vrijwillig het leger in en vocht mee in het tweede bataljon van de infanterie. Hij stierf op 28 fe bruari 1945, in de omgeving van Mü- nchen Gladbach. Koen Traas heeft niet alleen be langstelling voor Margraten. Hij be zoekt ook andere begraafplaatsen van Amerikaanse, Engelse maar ook Duitse oorlogsslachtoffers. „Ik ben ook in Ysselsteyn in Limburg ge weest. Daar liggen 30.000 Duitse slachtoffers. Als je dat ziet, daar zijn geen woorden voor." Komende zondag is hij weer in Margraten, tijdens Memorial Day. En in december gaat hij naar de herden king in Pearl Harbour. Het Aldi-fiasco op Noord-Beve land blijft een punt van discus sie in de gemeenteraadsvergade ringen. Tijdens de rondvraag gistera vond was het de enquête van Be trokken Noord-Beveland (BEN) over het winkelbestand op het ei land die zorgde voor gekibbel. Fractievoorzitter van de WD Dirk Hage vroeg zich hardop af of Mark Faasse de boel wil frus treren door het winkelbestand als thema voor de maandelijkse burgerenquête te kiezen. Hage is van mening dat het zoeken naar een andere invulling voor het Aldi-terrein aan de Voorstraat in Wissenkerke beter zal verlopen wanneer niet iedereen zich er constant mee bemoeit. Pim Schenkelaars van Noord-Bevelands Belang (NBB) is juist zeer te spreken over het initiatief van BEN. Op zijn ver zoek krijgen de raadsleden en wethouders alle suggesties die mensen in de enquête doen als het gaat om de winkels die zij missen op Noord-Beveland. „Wie weet wat er tussen zit." Welles-nietes Dat BEN nooit tegen de komst van een discounter is geweest, zoals op de facebookpagina van de partij te lezen is, was een ver rassing voor sommige partijen. De rondvraag ontaardde uitein delijk in een welles-nietes discus sie, die de burgemeester afkapte. MIDDELBURG Kunnen de pro vincie Zeeland en de gemeente Borsele een fonds voor de aan leg van natuur in het Sloege- bied gebruiken om een deel van het Amac-terrein in 's-Hee- renhoek te kopen? Dat wil de Statenfractie van GroenLinks weten. De fractie heeft hierover vragen gesteld aan Gedeputeer de Staten. Statenlid Gerwi Temmink wil weten waarom het niet ge lukt is om voldoende grond aan te kopen om het oorspron kelijke plan (een bos aanleg gen) uit te voeren. Ook wil hij weten of de investering van 1,5 miljoen euro in het terrein van een projectontwikkelaar niet gezien zal worden als ongeoor loofde staatssteun. WISSENKERKE De schade aan het huis van de familie Hooger- land - de buren van het Aldi-ter- rein in Wissenkerke - wordt na drie jaar hersteld. Bij de sloop van de garageloods op de hoek van de Voorstraat liep de zijgevel van de naastgelegen woning schade op. Ook ontstonden scheuren in de muren en vloeren. De gemeente beloofde de schade te herstellen na de bouw van de Aldi. Nu de dis counter er niet komt en nog geen andere bestemming voor het braakliggende terrein is gevon den, heeft het college besloten om niet nog langer te wachten met de herstelwerkzaamheden. Sfeervol landhuis met prachtige tuin op het zuiden Sterappelstraat 19, Kapelle 489.000,- k.k. 06 - 53 86 32 50 vrijdag 27 mei 2016 Hij was nog maar twintig j aar Melita Lanting Yerseke Koen Traas: „Het stoort me wel datje ziet dat steeds minder mensen beseffen hoe goed we het hier hebben." foto mechteld jansen Arnold W. Cipriano Koen Traas bij het graf in Margra ten. Ellen Jobse Wissenkerke Nieuw in verkoo Meer info: STEENDIJK www.steendijk.nl makelaar taxateur o.g. Vrijstaand woonhuis met grote tuin en mo gelijkheden voor kantoor aan huis. Uitste kend onderhouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 78