4 Ze zijn er nog, buiten de gebaande paden van de grootwinkelbedrijven: échte speciaalzaken. Zoals brocante- en creatiefwinkel Goedt van Ada en Bert Kollen in Poppendamme. In een oude boerenschuur, in het Walcherse gehucht Poppen damme bij Grijpskerke, vind je Goedt: de brocante- en 'creatiefwin kel' van Ada en haar man Bert Kollen. Ze huren de ruimte sinds drie jaar, nadat ze in hun kippenschuur in Sint-Laurens uit hun jasje groeiden. Direct zagen ze meer mogelijkhe den op de nieuwe locatie. De onder neming van Ada en Bert begon als hobby en dat is het nog steeds. Ada wilde met een vriendin naailes ge ven, Bert kocht her en der meubels en knapte ze op. Doordat ze in Pop pendamme meer ruimte tot hun be schikking kregen, groeide hun hobby uit. Want ze doen het nog steeds voor de lol. „We proberen de huur eruit te krijgen," zegt Ada. Vriendinnen Ze verzamelde een vriendinnenclub om zich heen om te helpen in de winkel, die op woensdag en vrijdag van tien tot vijf uur open is, maar ook voor andere activiteiten. In totaal zijn ze met zeven vrouwen. Samen vor men ze Goedt. Ada: „De naam staat voor 'goed', stof in het Zeeuws. Het is ook goed dat we dit met zijn allen doen. De 't' is er aan toegevoegd voor het speciale. Want we zijn een beetje anders." „Dit is een plek waar we mensen de kans geven hun hobby uit te oefe nen en waar ze nieuwe dingen kun nen leren," zegt Wilma van Veelen uit Grijpskerke. Zij verzorgt haak- en brei-ochtenden, waarbij bijvoorbeeld een tas kan worden versierd. De andere dames zijn Angelina Burger, Rhona Duhen, Martie Haas broek, Ina Maas en Geertina van Netten uit Middelburg. Ieder hebben ze hun eigen bezigheid bij Goedt. Martie is gediplomeerd naailerares en verzorgt naailessen. Rhona richt zich meer op het woongebeuren. Zij maakt gestoffeerde lampenkappen en helpt Bert bij het opknappen van 'Goedt' staat voor goed, stof. De 't' zit erbij voor het speciale meubelen. Alle activiteiten zijn crea tief. Al zit er iemand kaarten te ma ken, mensen kunnen hier gewoon creatief bezig zijn," zegt Ada. De meubels in de winkel zijn ge schilderd in de kleuren die nu in de mode zijn: blauw, turquoise, olijf- en leemgroen, roze en wit. Ada probeert de trends te volgen. Er zijn ook acces soires te koop. „Die komen gewoon uit de groothandel, maar verder is hier alles uniek. Iets is maar één keer te koop, omdat we er vaak maar één exemplaar van hebben." Een kinder ledikant, een schommelstoel, een eettafel of een stoffen hanglamp van Rhona: alles is er. „Wat je hier ook ziet, alles is te koop, behalve wij," vertelt Ada met een knipoog. Goedt zit op hetzelfde erf als Hof Poppendamme, dat bestaat uit een speelboerderij en restaurant. Het res taurant is gevuld met meubels van Goedt. Meerdere keren per jaar houdt Ada samen met Hof Poppendamme een fair op het terrein. „De laatste keer hadden we dertig kramen met handgemaakte spullen. Het is dan al tijd heel gezellig en oma -mijn moe der- bakt dan altijd cake voor bij de koffie." Van 23 tot en met 25 juni is de vol gende fair. Onderzoek Plant aardbeien voor de insecten Huizenmarkt Woningverkoop is opnieuw gestegen GEZONDHEID Wonen aan het water is gezond vrijdag 27 mei 2016 Overal is maar één exemplaar van Wie Ada en Bert Kol len Wat Brocante- en crea tiefwinkel Goedt Waar Poppen- dams- eweg 3A, Grijps- kerke Website goedt.nl Valeska Nastaly 44 —Ada Kollen PZ De onderzoekers van Naturalis Leiden willen graag weten hoe veel 'bestuivende' insecten in onze achtertuinen rondvliegen. Daarom roepen zij ituin- en balkonbezitters op om aardbeienplantjes te plan ten. Aan de staat van de aarbeien kun je aflezen hoe veel insecten er zijn. Mooie aarbeien betekent dat er veel 'bestuivers' zoals bijen zijn, misvormde aarbeien duiden aan dat er weinig insecten rondvliegen. Meer info: bijenradar.nl De woningverkoop is vorige maand opnieuw gestegen in ver gelijking met 2015. Het Kadaster registreerde in april 16.387 ver kochte huizen. Dat is 28,5 procent meer dan in april vorig jaar. Vooral de verkoop van twee-onder-een- kapwoningen nam toe met bijna 36 procent. Het minst gewild waren hoekwoningen. Toch steeg ook het aantal transacties van hoekhuizen met 17 procent. In alle provincies werden meer woningen verkocht, maar in Overijssel het meest: 38 procent meer. In Zeeland was de stijging met 20 procent het kleinst. Ook registreerde het Kadaster in april 23.837 nieuwe hypotheken; een stijging van 27,5 procent. We vermoedden het al, maar wonen aan het water is echt gezond. Dat blijkt uit onder zoek van medisch tijdschrift Health Place. Het kijken naar water alleen al vermin dert stress en verbetert het welzijn. De onderzoekers ont dekten dat inwoners van Nieuw-Zeeland die langs de kustlijn wonen, minder psy chologische klachten hebben. Het team testte of dat niet te maken had met hun inkomen, maar dat bleek niet het geval: het resultaat bleef hetzelfde, ongeacht het inkomen. De vriendinnen van Ada Kollen (tweede van links) helpen haar graag in de winkel, foto valeska nastaly

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56