3 xSk 3 ri ondoenlijk om het er met de hand uit te halen. Kan ik dit behandelen met schoonmaakazijn? Of moet het radi caler? Aloys Wenting, Ulft. Ja, kwekken, kweek, kwek of kiek zijn synoniemen voor kweekgras. Een probaat middel tegen kweekgras is de aardappelplant, maar in een border gaat dat niet. Aanstippen met azijn heeft geen effect. Aanstippen met roundup is effectief, hoewel niet mi lieuvriendelijk. Draag handschoe nen. Ik heb een hoogstam appelboom. Ja ren geleden heb ik bessen van de ma- Dankzij al die vragen heb ik wel veel vrienden gemaakt retak in de oksel fijngewreven om maretakken te kweken. Het is gelukt, er zitten er vijf, maar er kwamen nooit bessen aan. Hoe kan ik ze laten groeien zonder schade aan de boom? Gerard van Erkel, Breda. U moet kiezen: of een goede appel- oogst, of een boom vol maretak. Nu zal de boom niet snel overlijden. Voor een parasiet heeft het geen zin om zijn gastheer om zeep te helpen. Maar vijf bossen maretak, dat zal toch wel ten koste van de boom gaan. Als u de oogst belangrijk vindt, kunt u er misschien vier verwijderen. Maretak is tweehuizig; de bessen komen al leen aan de vrouwelijke plant. Ken nelijk heeft u vijf makkelijke exem plaren. Dat is een uitzonderlijk toe val. Kunt u ons helpen met de bestrijding van mos in ons gazon? Zolang wij hier wonen, hebben wij hier last van. We hebben zelfs een keer de grasmat vervangen voor een nieuwe. Tever geefs. Een tijdje lag het gazon er dankzij kalk en kunstmest beter bij. Maar door het vele regenwater van de afgelopen herfst en winter, kwam het helemaal terug. Graag uw advies. C. Schuring, Boekelo. Als het mos na veel regen toeneemt, ligt de oorzaak meestal bij een slechte afwatering. Prik met een spit- vork gaten in de grasmat. Het kan zijn dat er een ijzerhoudende laag onder uw gazon ligt die ondoor dringbaar is voor water. In dat geval kunt u met een grondboor gaten in het gazon boren en die met grind vullen om de afwatering te verbete ren. U moet wel door de oerlaag heen boren. Als troost kan ik melden dat het mosprobleem minder wordt naarmate de zomer nadert. Maai het gras vooral niet te kort, dan zal het mos wegens lichtgebrek sterven. In mijn tuin heb ik last van zeven blad/landverhuizers. Hoe kan ik deze plant het beste bestrijden? Coby Navis, Aalten. Zevenblad is moeilijk te bestrijden. Er zijn mogelijkheden. Om te begin nen chemisch, met een onkruidbe strijdingsmiddel. Dan mechanisch, met de hand. Ook kunt u de plant een jaar afdekken met landbouwfolie. Geen mooi gezicht, maar als u op die folie een laagje aarde aanbrengt, kunt u daarin eenjarigen zaaien. Al enkele jaren hebben wij een witte camellia. Deze geeft elk jaar veel bloemknoppen. Elk jaar weer komen er witte bloemen, maar deze gaan niet open en worden helemaal bruin. Heeft u een goede tip voor ons? P. Menkehorst. Het lijkt erop dat uw camellia elk kaar bevriest. Dat is het risico met struiken die zo vroeg bloeien. Pro beer hem af te dekken met een vlies doek -bij elk tuincentrum te koop als er nachtvorst wordt voorspeld. Ook kunt u een camellia kopen met rode bloemen. Daarbij valt een bruin randje minder op. Bij ons chalet in Oostkapelle hadden wij vaste planten die mooi blauw bloeiden. Maar tegenwoordig vreten de konijnen veel af en heb ik ze ver plant in onze tuin in Goirle. Nu wil len we zomergoed neerzetten waar van konijnen gruwen. Welke? André Straathof, Goirle. Te veel om op te noemen: lavendel, geranium, allium, astilbe. Voor een complete lijst zou ik eens 'rabbit proof plants' intikken op Google. Ik heb een sinaasappelboompje als plantje gekocht. Dat is inmiddels 6o centimeter groot en er hangen 50 ap peltjes aan ter grootte van een kleine mandarijn. Moet ik die eraf halen? Ze hangen er 5 maanden aan. Het boompje staat er niet gezond bij. Lidy Fermont Antwoord: U heeft waarschijnlijk een calamon- din, of kamersinaasappel. U kunt de vruchten oogsten als ze oranje zijn. Ze zijn niet lekker om te eten, maar je kunt er wel sauzen van maken. Dat het boompje er niet gezond uitziet komt doordat citrusboompjes er niet van houden om 's winters binnen te staan. Als het straks buiten staat zal het opknappen. Geef het voldoende water en mest met veel stikstof. vrijdag 27 mei 2016 GO Onze tuinexpert beantwoordt lezersvragen. FOTO KOEN VERHEIJDEN ar w& Antwoord: 6. Maretak in de appelboom 44 Anwoord: 7. Last van mos Antwoord: 8. Hoe kom ik af van zevenblad? Antwoord: 9. Wat heeft onze camellia? Antwoord: 10. Waar gruwen konijnen van? Antwoord: 11. Sinaasappeltjes eraf halen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 55