«Jïï/ O •^/j* M*i tK 1 Tuinadvies Van vuurwantsmalheur tot buxusmisère: dagelijks ontvangt hij mailtjes van lezers die het even niet meer weten. Tuinexpert Romke van de Kaa geeft antwoord op 11 van de meest nijpende lezersvragen. 2 TIPS NIEUWS Kleine tuinier werkt met 'echt' gereedschap Creatief met bloemen j>i I Weg met saaie borden z_ Citruspers in citruskleuren BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN 1 JAAR ROMKE VAN DE KAA NAHEM uim vijfendertig jaar I beantwoord ik vra- I gen over planten. Vooral over wat daar mee kan misgaan, I want vragen doe je L meestal niet als er geen probleem is. Vroeger kocht ik mij arm aan post zegels, maar correspondentie per brief had één voordeel: na het geven van een antwoord kreeg je zelden nóg een vraag. Met de intrede van de email was het hek van de dam. Steeds vaker volgt een retourvraag. En nog een, en nog een en - dat moet ik toe geven - aan het einde van een einde loze reeks vragen - vaak een vrolijk bedankje. De vragensteller beseft zel den dat aan de andere kant van de verbinding Van de Kaa zuchtend de zelfde naam steeds weer in zijn mail box ziet verschijnen. Nieuw zijn de vakantiekiekjes. 'Op mijn voettocht door de bergen van Nicaragua zag ik deze bloem'. Weet Romke de naam? 'Nee!' zou ik willen schreeuwen, maar zuchtend ga ik op zoek. Want je schrijft voor je lezers en dan moet je niet gek opkijken als ze reageren. En eerlijk is eerlijk: dankzij al die vragen heb ik veel nieuwe vrienden gemaakt. Bij ons komen pissebedden door de voordeur naar binnen. Een afsluit- borstel houdt ze niet tegen. Ook de dorpel inspuiten met een of ander middel helpt maar tijdelijk. Heeft u een idee? Piet Lassche, Hellendoorn. U kunt het proberen met naftaline. Een doek gedrenkt in ammonia zal de beestjes ook weghouden. Ook kunt u koperdraad langs de drempel leggen; koper houdt veel insecten te gen. Eerst dachten wij dat er wel duizen den lieveheersbeestjes in onze voor tuin zaten. Maar het zijn een soort Een brief had één voordeel: na het geven van een antwoord kreeg je zelden nóg een vraag kevertjes. Als ze klein zijn, zijn ze rood en langzaam komen er vlekjes op, rood op een zwart lijfje. Ze zien er lief uit, maar ik vind het te veel. Het lijkt of ze niet aan de planten vreten, maar ik weet het niet. Wat te doen? Paul de Maat. De vuurwantsen die in het voorjaar massaal aanwezig zijn, doen geen schade. Ik zou ze maar laten zitten. In mijn stadstuin heeft nu voor de tweede keer achtereen een merel echtpaar een nest gebouwd in een struik op i,6o meter hoogte. Er wor den 5 of 6 eitjes gelegd en daarna is het ouderpaar niet meer te zien. Ik zie nooit een kat en de merels komen nog dagelijks eten in mijn vogelhuis. Heeft u een idee waarom de eitjes niet worden uitgebroed? Nel Timmermans, Eindhoven. Antwoord: U schrijft dat u nooit een kat ziet. Die komt waarschijnlijk 's nachts. Als een merelnest op deze manier wordt ver laten, is een kat in 99 procent van de gevallen de oorzaak. Het zou ook een ekster of gaai geweest kunnen zijn, maar die eten de eieren meestal op. Na de winter zag ik aan een aantal buxusplanten die ik had gesnoeid, kale plekken met takkensterfte. Nu zijn in tuincentra middelen te koop. Welke moet ik hebben en werken ze? Bram Breur, Zwolle. Slecht nieuws: uw buxus is aangetast door één of meer schimmels. Tegen schimmels kun je spuiten met fungi- ciden. U moet ze blijven gebruiken en de werking is niet afdoende. U kunt de buxus ook drastisch terug knippen. Maar ik zou niet tobben en een alternatief planten, zoals Loni- cera nitida of Ilex crenata. In onze bloemborders zitten ontzet tend veel 'kwekken' (kweekgras?), zoals ze hier worden genoemd. Het is vrijdag 27 mei 2016 GO Als je in de tuin aan het werk bent, willen je kinderen natuurlijk meehelpen. Dat kun nen ze doen met hun eigen harkje, emmer en schep. In 'Mijn Eerste Tuinierset' van Twigz (26,95 euro) zit ergonomisch tuinge reedschap dat afgezien van het formaat in niets verschilt van volwassen gereed schap. Aan de slag dus! Meer info: musjes.com. Bloemenwinkels staan nu vol zomerbloe men als de zonnebloem, dahlia, campanula en lavatera. Tip: zet een rij vaasjes voor het raam en plaats in elk exemplaar één bloem. Of hang lampenkampframes aan het plafond, waarin je de vaasjes hangt. Ook kun je de vaasjes met tape aan bam boestokken plakken en in de grond steken. Whiteboards. Ze zijn ontzettend handig, maar zorgen niet bepaald voor een gezel lige sfeer in huis of kantoor. Dutch Design Brand brengt een kleurrijke serie schrijf borden op de markt, bedrukt met strand- hout, tegeltjes, boomstam of lichtblauwe planken. Het whiteboard kost 14,95 euro. Tuinieren is kinderspel Boek vol tips om te tuinieren met kinderen. (Aerial, €19,95) Gelukkig met minder Wéér een op- ruimboek. Met tienstappenplan. (Prometheus, €19,95) tM-BmSG w--*-- i Lekker historisch Over mooie horecazaken. (WPG, €27,50) t Tuingoeroe Romke 1. Hoe houd ik pissebedden buiten? Antwoord: 2. Vuurwantsen, wat nu? 44 Romke van de Kaa Antwoord: 3. Eitjes niet uitgebroed? 4. Aangetaste buxus Antwoord: 5. Bloemborders met 'kwekken' Een sapje maken is nog leuker als je ci truspers een vrolijke kleur heeft. De Solis Citrus Juicer Pro is er daarom nu ook in de 'citruskleuren' groen, geen en oranje. Hij perst citroenen, mandarijnen, sinaasap pels en grapefruits uit en is ook nog eens stil. De pers kost 199,90 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 54