4 NI Met gevaar voor eigen leven hebben zes sherpa's en vriend Arnold Coster de bergbeklimmer opgehaald van de Mount Everest. Veel klimmers die sterven op de berg hebben er hun graf. Het gebeurde plotseling, zonder enig teken vooraf. We hebben het gewoon niet gezien r»- w t^0Mm Het moest geen an dere mensenle vens in gevaar brengen. Maar het was de vurige wens van Jorieke Casteleijn om het lichaam van haar vriend Eric Arnold (36) van de Mount Everest te halen en terug te brengen naar Ne derland. Dat is gelukt. Met dank aan zes sherpa's en zijn klimvriend Arnold Coster. Ze ondernamen een gevaarlij ke tocht om in twee dagen tijd het lichaam van Eric uit de gevreesde 'dodenzone' van de berg te halen. Met twee man aan de voorkant, twee aan de achterkant en twee in het midden droegen ze het lichaam met zich mee. Op de site van RTL Nieuws zegt Coster dat de missie 'ver moeiend en niet zonder gevaar' was. „Het ging heel langzaam." Het team is vanuit het basiskamp door de beruchte Khumbu-ijsval naar Kamp 4 geklommen, waar Eric afgelopen vrijdagnacht overleed aan hoogteziekte. Ze hebben even gerust en wat gegeten. Daarna slaagden de sherpa's erin om het lichaam binnen 24 uur van bijna 8.000 meter hoogte naar Kamp 2 (62.00 meter hoogte) te brengen. Daar is het stoffelijk overschot op gehaald door een helikopter en over gebracht naar Kathmandu. „Een loodzware klus, zowel fysiek als emotioneel", zegt Robin Baks, di recteur van de Nederlandse Klim- en Bergsportvereniging (NKBV). „De ijsval is het gevaarlijkste deel van de berg. Het is een gletsjer die verschuift. Daar kun je niet met een stoffelijk overschot doorheen. Daar om heeft de helikopter het lichaam van Eric op een hoogte boven de ijs val opgepikt." De eerste poging met de helikop ter mislukte nog door de harde wind. Gisterochtend slaagde de twee de poging. Er worden voorbereidin gen getroffen om het lichaam zo snel mogelijk naar Nederland te brengen. Voor Coster was de tocht extra be laden. Samen beklommen ze vorige week de berg, waarvan Eric al enkele keren eerder tevergeefs had gepro beerd de top te bereiken. Net nu Eric de top had gehaald, ging het kort na de afdaling mis door een acuut ge brek aan zuurstof in de ijle berg lucht. „Erie was een vriend", zegt Coster op de site. „We hebben samen ver schillende malen bergen beklom men. Ook daarbuiten zagen we el kaar om bier te drinken. Het is hart verscheurend. Bij hoogteziekte zie je normaal gesproken iemand lang zaam maar zeker verslechteren. Dat was bij Eric niet het geval. Het ge beurde heel plotseling zonder enig teken vooraf. We hebben het ge woon niet gezien." Ook vier andere klimmers overle den op de Mount Everest in de da gen na Erics tragische dood. Een team van zeker dertien sherpa's heeft de afgelopen dagen geprobeerd nog meer slachtoffers van de berg te halen, onder wie de Australische Ma ria Strydom. Dat is nog niet gelukt. Ook wordt nog gezocht naar enkele vermiste klimmers. Het repatriëren van overleden klimmers is een kostbare, levensge vaarlijke en logistiek zware operatie. Daarom worden ze vaak achtergela ten op de berg. Er liggen zeker tweehonderd licha men op de Mount Everest, dat om die reden 'het hoogste kerkhof ter wereld' genoemd. Velen liggen - soms al tientallen ja ren - in de 'dodenzone', het deel bo ven de 8.000 meter waar klimmers zijn bezweken onder de extreme weersomstandigheden en de ijle lucht. Vaak ingevroren in de sneeuw, in exact dezelfde houding als dat ze stierven. Soms moeten bergbeklimmers let terlijk over hun overleden collega's heen stappen om hun route naar de top te vervolgen. Dat Eric Arnold wel van de berg gehaald kon worden, is mede mogelijk dankzij een verze kering van NKBV-leden. Onder de dekking valt onder meer repatrië ring, ook bij klimexpedities hoger dan 7.500 meter. vrijdag 27 mei 2016 Sherpa's en Arnold Coster (tweede van rechts) tillen het lichaam van Eric Arnold in een ambulance in Kath- mandu. foto epa Klimmaatj e haalt lichaam Eric Arnold uit 'dodenzone' Tonny van der Mee Rotterdam/Kathmandu Top Mt Everest 3.850 m Lichaam gedragen Kamp 4 •V yvv Kamp 3 Kamp 2 CHINA NEPAL Everest Kathmandu Basecamp WtÊÊ&sl 2705161BD ND A —Vriend Arnold Coster over de hoogteziekte van Eric Arnold.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4