Tarief waterschap nog niet lager fcfc 10 ZEELAND VERKIEZING MOOISTE BOUWPRO In aanloop naar de Dag van de Architectuur (18 juni) portretteren we vijf nieuwbouwprojecten en hun architecten. Vandaag nummer 2: strandpaviljoen Ruig bij Cadzand. Energiebedrijf valt in brokken uiteen We zitten in het 'gat' van Cad zand. Kijk maar eens naar de lucht. Wolkenpar tijen aan elke horizon. Maar hier schijnt de zon. „Echt typisch voor dit hoekje van West-Zeeuws-Vlaanderen", zegt architect Hans-Jurgen Rom- baut. Hij heeft een rustig hoekje gekozen in het gloednieuwe strandpaviljoen Ruig. Eén van de in totaal zestien horecagele genheden aan de kust van de ge meente Sluis. Het is zijn pavil joen - dat wil zeggen: het is door hem ontworpen. Rombaut (1970) is vooral ac tiefin Zeeuws-Vlaanderen. Ge boren in Koewacht, later de hts in Vlissingen, de Academie voor Bouwkunst in Rotterdam en woonachtig in Utrecht. In 2006 is hij - zoals hij het noemt - 'gere migreerd'. Het oude postkantoor in IJzendijke, naast het museum, daar voelt hij zich nu thuis. Er zijn inmiddels villa's en woon wijken van hem te vinden in Oostburg, Othene bij Terneuzen en in Zierikzee. Qua stijl noemt hij zichzelf 'warm minimalistisch'. Dus ge bruikt hij graag natuurlijke en duurzame materialen en stelt hij de gebruiker centraal. Hij zegt: „Uiteraard speel ik in op de wensen van de klant. Het ontwerp moet aansluiten bij zijn leefstijl. Maar als ik zelf mag kie zen, dan wordt het strak en toch warm." Carte blanche Een strandpaviljoen had hij nog nooit ontworpen. Hoe doe je dat, waar let je op als architect? Rombaut: „Toen ik benaderd werd was er al een half ontwerp. Wat zou jij ervan maken, was de vraag. Ik kreeg het programma van eisen en voor de rest carte blanche. Met de boodschap erbij dat het iets moois en afwijkends mocht worden. Er bestaat zoiets als een cliché-architectuur voor strandpaviljoens. Met iets te veel visnetten. Ik heb met kernbegrip pen gewerkt: robuust, fris, stijl vol en dynamisch." Bij aankomst vanaf het duin vormt het paviljoen door zijn lig ging pal aan de duinvoet als het ware een poort naar het strand. Als passant kijk je neer op het dak, dat de ruimte van het restau rantgedeelte en de terrassen om vat. Toch zijn de buitenzitplaat- De afspraak is dat de tarieven jaar lijks met maximaal 2,5 procent mo gen stijgen. Dat zou gezien het rui me overschot over 2015 best min der kunnen, zei Paul Weemaes (PvdA) gisteravond in het alge meen bestuur. „Dit is het moment om de tarieven weer onder de loep te nemen. Het is belangrijk om na te denken over 2 in plaats van 2,5 procent." Andere fracties voelden daar wei nig voor, aangezien het vooral om eenmalige meevallers ging. Gert-Jan Minderhoud van de Partij voor Zeeland vroeg vooral aan dacht voor de snel oplopende schul denlast van het waterschap. Die groeide, door uiteenlopende oorza ken, vorig jaar met 43 miljoen tot 258 miljoen euro. Gezien de grote investeringen die op het water schap afkomen, zal de schuldenlast de komende jaren eerder toe- dan afnemen. Minderhoud: „Wij zijn daar zeerbezorgd over. Daar zal toch een keer iets aan moeten ge beuren." Dagelijks bestuurder Denis Steij- aert vond het ook te vroeg om nu al over het matigen van de tarieven na te denken. „We krijgen extra op gaven op ons bordje. We moeten eerst goed kijken wat ons te doen staat. Dan pas kun je zien hoe je de tarieven vaststelt." De oplopende schuldenlast is verklaarbaar, aldus Steijaert, bijvoorbeeld doordat le ningen zijn omgezet tegen gunsti ge rentes. Hij zegde toe dat de ont wikkeling van de schuld nader in beeld wordt gebracht. jaarlijks rendement mis („Je moet je tafelzilver niet verkopen", zei adviseur Matthijs Vink van Emen- do Capital woensdagavond), het zal ook gepaard gaan met een (nog groter) verlies aan Zeeuwse banen. Dus is de andere optie bij minister Henk Kamp (Economi sche Zaken) op tafel gelegd: Zee land houdt de netwerkbedrijven en de aandeelhouders staan borg voor een lening van 200 miljoen euro bij de bank. Ook het Rijk moet garant staan voor een flink bedrag. Dat geld is nodig als over bruggingskrediet. De kerncentrale maakt immers verlies, maar is ver plicht te investeren in extra veilig heid als gevolg van de ramp in Fu- kushima en in het ontmantelings fonds. Over het Zeeuwse voorstel zei Vink: „Het is nog geen gelo pen race." Andere ministeries moeten ook nog aanhaken. Voor het zomerreces moet duidelijk zijn of dit de oplossing wordt. Dat zal Brussel moeten beoorde len. Daarom moet het plan in de cember uitgewerkt zijn, dan is er nog tijd voor een beoordeling. „De overheid stelt een financie ring beschikbaar tegen commer ciële voorwaarden", aldus Frank Verhagen. Oftewel: nee, dit is geen staatssteun. Met de sanering die Delta dit jaar doorvoert en de verkoop van een enkele commerciële bedrijfstak ken kunnen in totaal 700 banen verloren gaan. Verhagen vertelde woensdagavond dat per 1 juli een mobiliteitscentrum zal zijn opge tuigd om te kijken of Deltawerk nemers elders aan een baan kun nen worden geholpen. Nee. Volgens Verhagen kampen andere energiebedrijven met ver gelijkbare problemen. „Hét pro bleem van Delta is de lage energie prijs." Hoe gaat de splitsing van Delta eruit zien? „Het plan is zo goed als af." Inzet is zoveel mogelijk banen voor Zeeland te behouden, het tafelzilver niet te verkopen en de kerncentrale in een aparte stichting onder te brengen. Afgelopen woensdagavond zijn raads- en Statenleden bijgepraat. Een antwoord op de belangrijkste vragen. Er komt een knip tussen het com merciële energiebedrijf en de pu blieke netwerken (kabels en lei dingen). Nu maken ze allebei deel uit van Delta, met provincie en ge meenten als aandeelhouders. In de nieuwe constructie wordt de retail - de levering van gas en elektriciteit aan consumenten en het multimediabedrijf Zeelandnet - verkocht aan andere aandeelhou ders. De opbrengst daarvan is no dig om de rest van de afdeling wholesale - grofweg: het maken van energie - een doorstart te la ten maken als Delta Energy BV. Nu lijden die onderdelen verlies en de bedoeling is ze voor vijf tot tien jaar een gezonde toekomst te garanderen. De Delta Netwerkgroep (Endu- ris en Infra) blijft voor too pro cent in handen van de huidige aandeelhouders. Het aandeel van vijftig procent in waterbedrijf Evi- des, nu nog in handen van Delta, komt ook in handen van de huidi ge aandeelhouders, provincie en gemeenten dus. EPZ, de exploitant van de kern centrale, nu voor 70 procent in handen van Delta en voor 30 pro cent van RWE, wordt onderge bracht in een aparte stichting. „Het splitsingsplan is zo goed als af', zei interim-directeur Frank Verhagen woensdagavond. In juli wordt het ingediend bij de Autoriteit Consument en Markt Ja. Verkopen is onmogelijk, zelf houden te duur. Zonder oplossing voor de kerncentrale is de split sing niet mogelijk. De centrale maakt verlies vanwege de dras tisch gedaalde stroomprijzen. Ver hagen maakte een vergelijking met een koe die voor een kwartje aan hooi eet maar waarvan de melk maar een dubbeltje oplevert. Er moet geld bij, tot de stroomprij zen weer stijgen. Bovendien moet er in 2033, op de beoogde sluitings datum, om en nabij 500 miljoen Zonder oplossing voor de kerncentrale is de splitsing niet mogelijk euro in kas zijn om de nucleaire stroomfabriek te ontmantelen. Er zijn twee opties om het geld voor EPZ op tafel te krijgen. De ene is verkoop van de publieke netwerken. Dat is voor Zeeland onwenselijk. Niet alleen lopen de overheden dan een gegarandeerd vrijdag 27 mei 2016 Jan van Damme Waterschap Scheldestromen wil nog niet nadenken over het mati gen van de belastingtarieven, on danks de 2,5 miljoen euro die het vorig jaar heeft overgehouden. Rolf Bosboom Middelburg Sleutel voor Delta ligt in Den Haag Is dat geen staatssteun? Hoeveel banen verdwijnen er in Zeeland? Is de gedwongen splitsing nu de oorzaak van deze hele operatie? Ernst Jan Rozendaal(ACM). Op 1 juli 2017 moet de Middelburg splitsing een feit zijn. Hoe wordt Delta opgeknipt? De kerncentrale in een stichting? —Frank Verhagen, interim-directeur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 42