u Kroatië, Italië Griekenland 699 Costa 3 Meer ruimte, bredere bedden en stevigere toiletpotten Ziekenhuizen en verpleeghuizen passen kamers aan om patiënten met obesitas te kunnen helpen. Nu is het nog vaak improviseren. Het is een illusie te denken dat het probleem van obesitas snel de wereld uit is 699 739 Nederlandse ziekenhuizen gaan speciale 'obesitaskamers' inrich ten. Het aantal dikke patiënten neemt dusdanig toe dat in nieuw bouw XL-kamers met extra grote bedden, deurposten en stoelen ko men. In de nieuwe kamers in het Rot terdamse Erasmus MC kunnen pa tiënten tot 230 kilo worden opge nomen. De XL-verblijven zijn een paar vierkante meter groter dan normaal, de bedden zijn 110 centi meter breed in plaats van 90 en de toiletpotten zijn steviger. In 2018 worden de kamers in gebruik ge nomen. In het Catharina Ziekenhuis in Eindhoven zijn er al een paar van deze XL-kamers gereed, zoals op de oncologie- en chirurgieafde- ling. Tijdens de renovaties die nog drie jaar duren wordt elke ver- pleegafdeling voorzien van vier obesitaskamers. Het is een nieuw fenomeen, maar hard nodig, zegt Liesbeth van Rossum, hoogleraar obesitas aan het Erasmus MC. „Het aantal mensen met obesitas stijgt nog steeds gestaag, zeker bij ouderen. Het is een illusie te denken dat dit probleem snel uit de wereld is. De maatschappij moet dus zorgen voor de juiste hulpverlening." Vorig jaar kampte 43 procent van de Nederlanders met overge wicht, van wie 12 procent ernstig. Fors meer dan in 1981, toen ruim 27 procent te dik was. Wanneer nu een zwaarlijvige pa tiënt wordt binnengebracht moe ten vaak in allerijl speciale rolstoe len, tilliften en bedden worden ge huurd. In zestien van de bijna honderd Nederlandse ziekenhuizen wor den bariatrische ingrepen - zoals een maagverkleining - gedaan. Daar zijn dan ook vaak voldoende hulpmiddelen om obesitaspatiën- ten te verzorgen. Op die afdeling zijn de bedden groter en de opera tietafels extra stevig. Op andere afdelingen is niks per manents geregeld. „De meeste zie kenhuizen zijn slecht voorbereid op obese patiënten", zegt Jos Blik van de Nederlandse Obesitas Vere niging. „Dat begint al bij aan komst op de spoedeisende hulp, waar een brancard of rolstoel klaar staat die geen 200 kilo aankan. Een normaal ziekenhuisbed kan maar tot 170 kilo belast worden en een hangend toilet... Begin daar maar niet aan." Ook verzorgingshuizen moeten nu vaak improviseren wanneer een extreem dikke patiënt zich meldt. „Laatst heeft de ambulance bij zes verzorgingshuizen op de stoep gestaan om een obese pa tiënte uit Amsterdam onder te brengen. Ze kon bij niemand te recht. Uiteindelijk moest ze terug naar het ziekenhuis, net als een postpakketje: retour afzender. Dat is heel bedroevend", zegt Blik. Verpleeghuis Liduinahof in Box tel is een uitzondering. Hier kun nen sinds kort vier extreem zware bewoners tot zeker 350 kilo wor den verzorgd. Alle hulpmiddelen - inclusief megadouchestoel - zijn inmiddels in huis. De directie nam onder andere contact op met experts in Amerika. „Daar is veel meer expertise op dit vlak", zegt directeur Jef Mol. „Waar we in Ne derland ook informeerden, nie mand had ervaring met deze speci fieke zorg. Het was heel veel werk om het wiel uit te vinden, maar dit is nu eenmaal geen tijdelijk probleem. Nederlanders worden dikker, ook onze ouderen." Het tekort aan XL-hulpmidde- len maakt volgens hoogleraar Van Rossum het stigma van deze pa tiënten alleen maar erger. „Ga maar eens in een te kleine stoel zitten. Dat leidt tot een enorm ge voel van schaamte. Wat weer houdt ons ervan om deze patiën ten een stoel of bed te geven waar in ze passen?" De wereld is Kras Middellandse Zee cruises vrijdag 27 mei 2016 Speciale XL-kamers voor obese patiënten Hanneke van Houwelingen Boxtel Liesbeth van Rossum, hoogleraar Het verpleeghuis in Boxtel heeft middelen, zoals een postoel, voor zware mensen, foto koen verheijden Scherp geprijsd én compleet verzorgd! Cruise mee met het Costa neoRiviera**** en geniet van gastronomische menu's, welke per bestemming zijn afgestemd. Onderweg is er volop tijd voor levendige Griekse eilanden en de bruisende steden Venetië en Athene. Inclusief KLM-vlucht, transfers en alle maaltijden! Athene naar Venetië Van Athene naar o.a. Mykonos, Santorini, 1 Argostoli op Kefalonia, Dubrovnik en Venetië. Bezoek optioneel het kanaal van Korinthe Ontdek Mykonos en Santorini per jeep Vertrek: okt. en nov. Zie: Kras.nl/37503 Venetië naar Athene Van Venetië naar o.a. Split, Corfu, Santorini, 1 Heraklion op Kreta en Athene. Ontdek Venetië per gondelvaart Bezoek optioneel de ruïnes van Knossos Vertrek: oktober Zie: Kras.nl/37342 8 dagen v.a. 8 dagen v.a. Incl. KLM-vlucht en transfers! 8 dagen v.a. f Deuren:* 109 cm breed Kamer: 21 m2 Badkamer: 5 m2 Standaard: 9 m2 én 4 m2 nb. kamer ter illustratie Railsysteem met tillift: kan 230 kilo aan Bed: 110 cm breed Standaard: 90 cm Douche: met bredere en stevige douchestoel Stoel: breder en zonder armleuning Toilet: Standaard: 89 cm verstevigd, kan 230 kilo aan ipv 160 kilo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3