EXAMENS Pas op met Ajax Shower Power En nu een kratje bier gaan halen Perkament uit 1930 duikt op bij sloop ADRZ ZEELAND 5 Vwo'ers deden eindexamen aardrijkskunde. Bij het vmbo draaide het om natuur- en scheikunde. P&Trn „De laatste vraag, die was wel pit tig", weet Wouter van der Slikke (18) uit Retranchement nog na zijn examen vwo aardrijkskunde. „Het ging over zandsuppletie. We moesten zeggen waar op Texel we welke vorm van zandsuppletie zouden toepassen en waar we niks zouden doen." Er ontstaat direct een discussie tussen Wouter en zijn vrienden. De meningen over hoe Texel het best te redden valt lo pen sterk uiteen. Ze komen er niet uit. Wouter vat het geheel simpel samen. „Het was in ieder geval een moeilijke vraag." „Vragen die op Nederland betrek king hebben zijn meestal veel moei lijker omdat ze er dan veel dieper induiken. Onderwerpen van de rest van de wereld zijn meestal wat ge makkelijker." Na het Zwincollege in Oostburg verkast hij naar Amsterdam om er de studie Future Studies te volgen. „Dat gaat over de toekomst van on ze planeet maar het is een brede, multidisciplinaire opleiding. Je kunt er van allerlei kanten mee op: politiek, economisch, aardrijkskun dig..." Ja, klopt. Het vak aardrijkskunde is belangrijk voor zijn vervolgstu die, Wouter weet het wel. Het is dan ook geen probleem. Op die ene pittige vraag na, vond hij het exa men heel best te doen. Hij kan zich ook wel wat veroorloven voor het vak waar hij een 7,7 gemiddeld staat. „Alleen zaken als stromingen, moessons, circulatie, regens en windrichtingen. Dat is niet echt mijn specialiteit." 'Op welke van de vier afbeeldingen staat de brander juist afgesteld als je iets wil verwar men?' 'Leg uit waarom je Ajax Shower Power met een pH-waarde van 2 niet mag gebruiken op marmeren tegels.' Het waren enkele van de vragen tijdens het vmbo-eindexamen na tuur- scheikunde. Jessica Berckmoes (16) uit Biervliet weet kort na het examen niet heel veel vragen meer op te lepelen. „We moesten zeggen wat natriumloog was, maar nu weet ik het niet meer. Ik heb het ook moeten opzoeken", lacht ze. Ook de opdracht waarbij de kandidaten moesten tekenen hoe een filtratie-opstelling met een erlenmeyer getekend moest worden, kan ze ook niet heel gedetailleerd voor de geest halen. Lastig Geen probleem, Jessica's examen verliep vol gens eigen zeggen goed en met een zes a ze ven staat ze er goed genoeg voor. Nederlands, dat was een moeilijke vond ze. Met natuur- scheikunde had ze duidelijk minder proble men. Wat de juiste afkortingen voor de ver schillende elementen zijn blijft lastig. Ook voor haar. Na haar tijd bij het Zwincollege in Oost burg wil Jessica in Goes de opleiding voor apothekersassistente volgen. En ja, dan is natuurkunde/scheikunde best belangrijk. Wat doe jij hierna? Aardrijkskunde was het laat ste examen voor Jelmer Si monse (18) uit Hoofdplaat. „En nu een kratje bier gaan kopen en opdrinken. Ik ga vakantievie- ren. Waarheen weet ik nog niet. Misschien wel gewoon naar het strand." Op de vraag of hij dan zo zeker weet dat hij zijn diploma haalt, wordt hard gelachen. Door Jelmer, maar vooral door zijn vrienden. „Dit is juist het moment om je niet druk te zitten maken. Ik heb niks nagekeken. Ik ga niet wach ten met vakantie houden tot de uitslag er is. Ik zie wel of ik ge slaagd ben." Voor bijna alle scholieren zit het eindexamen er op. Alleen degenen die Spaans, Turks, Arabisch, Russisch of natuur lijk Fries in het vakkenpakket hebben, moeten nog even in spanning blijven. Bij het Ostrea Lyceum in Goes draait het morgen al leen maar om het examen Spaans. kamer Bij het slopen van een buiten muur van het ADRZ in Vlissin gen, is een perkament uit 1930 gevonden. Daarop staat beschre ven wie destijds het initiatief heeft genomen om het Christe lijk Ziekenhuis Bethesda te bou wen. Een bijzondere vondst vol gens het Zeeuws Museum, want meestal gaan de slopers niet zo zorgvuldig te werk dat deze do cumenten bewaard blijven. Het ADRZ had de slopers van tevoren gevraagd voorzichtig te doen als ze een 'eerste steen' zou den tegenkomen. Tijdens de werkzaamheden vonden ze on der zo'n steen uit 1930 een loden tijdcapsule. In die buis zat het perkament opgeborgen. De eerste steen van het Bethes- da-ziekenhuis werd op 6 septem ber 1930 gelegd door mevrouw E. Blum-De Niet. Haar familie had door een schenking van 250.000 gulden de bouw van het nieuwe ziekenhuis mogelijk gemaakt. De vondst wordt nu in het zie kenhuis bewaard achter glas in een donkere ruimte, omdat het erg kwetsbaar is. Mogelijk krijgt het later een plekje in het Zeeuws Museum of het Bethes- da-archief van de Vlissingse ge meente. vrijdag 27 mei 2016 Een dagelijske rubriek over de centrale eindexamens Waar storten we zand? Guido van der Heijden Oostburg Wouter van der Slikke uit Re tranchement. FOTO'S RONALD DEN DEKKER Guido van der Heijden Jessica Berckmoes uit Biervliet. Jelmer Simonse. UwGroeneVakwinkel De Tuin-Kamer, Uw Groene Vakwinkel Weihoek 14 4416 PX Kruiningen T 0113-572406 www.detuin-kamer.nl DE TUINKAMER VOOR AL UW TUINPRODUCTEN ZOALS: TUINMEUBELEN, PARASOLS, BUITENVERBLIJVEN, TUINKASSEN ENZ ENZ. A Het perkament met rechts de loden koker waar het in zat. Elodie Kint Vlissingen pekaar Kanaalweg 83 4401 PE VLAKE Tel: 0113 381662 info@pekaar.com www.pekaar.com bestratingsmaterialen bv Gebakken klinkers, natuursteen, betonklinkers, tegels, grind split, schelpen zand, tuinverlichting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37