u u M 4 ZEELAND Goes komt kersverse ouders tegemoet f^utoschadeteam j| Haar dochtertje Maja zit sinds kort in de kleuter klas van Het Mozaïek in Oost-Souburg. Hivin Ab- do uit Syrië wil dolgraag een gesprek met de leerkracht kunnen voeren, en contact maken met andere ouders. Dat is nu lastig, want ze spreekt nau welijks Nederlands. „Het lukt me ook niet goed om met ouders van vriendinnetjes te praten. Ik wil ze be ter begrijpen", maakt ze duidelijk. Het werkt fantastisch omdat de ouders onder schooltijd les krijgen Hivin kan nog niet beginnen met een inburgeringscursus, omdat ze hoogzwanger is. Daarom doet ze, sa men met andere ouders, mee aan een speciale taalcursus op de school van haar dochter. Terwijl hun kroost naar school gaat, leren de ouders in een klaslo kaal de beginselen van het Neder lands. Voor de klas staat Asha Gad- dum, docent van mbo-school Scalda. Deze ochtend oefenen de deelne mers hoe ze de tijd uitspreken in het Nederlands: 'het is kwart voor elf's ochtends' of'het is vijf voor acht 's avonds'. May Li uit China woont vijftien jaar in Nederland, maar vindt de taal nog altijd lastig. „Ik maak fouten met voorzetsels: 'in de krant', 'op het papier'." Informatie die ze van de ba sisschool van haar kinderen ont vangt, begrijpt ze niet altijd. „Ik wil de woorden goed kunnen uitspreken en de grammatica beter leren. Daar om zit ik bij deze cursus." De taalcursus is een initiatief van Scalda en gemeenten. „Kinderen van allochtone ouders leren vaak makke lijk Nederlands op de basisschool, maar thuis spreken ze weer Turks of Arabisch, omdat hun ouders de Ne derlandse taal niet machtig zijn", zegt accountmanager Resy van Loon van Scalda. „Ze begrijpen nieuwsbrie ven niet goed en komen niet naar voorlichtingsavonden. Dat willen we veranderen door op locatie cursus te geven." In de lessen komen onder werpen aan bod die met school te maken hebben. „Bijvoorbeeld nieuwsbrieven en tienminutenge- sprekken. En passant leren de ouders grammatica en woordenschat. Het werkt fantastisch, omdat de ouders onder schooltijd les krijgen, in de buurt van hun kinderen." De taalcursus vindt niet alleen op Het Mozaïek plaats, maar ook op zes andere Zeeuwse basisscholen: de Leeuwenburch in Middelburg, de Theo Thijssenschool in Zierikzee, de Reigersberg in Rilland, Ter Tolne en de Rieburch in Tholen en De Weg wijzer in Heinkenszand. De cursus is ook bedoeld voor au tochtonen. Van Loon: „Zij zijn moei lijk te benaderen, omdat ze zich scha men en vaak goed gebekt zijn. Onder tussen hebben ze thuis wel moeite met voorlezen en het begrijpen van de nieuwsbrief." Jolande Hendriks, directrice van het Mozaïek, greep het aanbod van Scalda en de gemeente met beide handen aan. „We hebben er veel voordeel van als ouders goed met leerkrachten communiceren. Dat komt ten goede aan de kinderen." Ik wil andere ouders begrijpen Ik wil woorden goed kunnen uitspreken rug naar Goes om zijn kind aan te geven op het gemeentehuis, ter wijl ook hij waarschijnlijk liever op zijn roze wolk blijft zitten. Maar dat verplichte en tijdrovende ritje is dus straks verleden tijd. In Almelo zijn de ervaringen po sitief. Digitaal geboorte-aangifte doen scheelt niet alleen veel tijd, ook is de kans op schrijffouten in de naam van de baby, die vooral vaders schijnen te maken, veel kleiner. Het aantal correcties ach teraf zal daardoor afnemen. Goes trekt achtduizend euro uit voor de aanschaf van de tabiets: zes voor de verloskamers en twee stuks voor de kantoren van de ver loskundigen. Er volgt nog een pu bliekscampagne, zegt Meeuwisse. Overigens biedt de door de ge meente Almelo in samenwerking met PinkRoccade ontwikkelde app 'iBurgerzaken' de mogelijk heid om ook andere formaliteiten digitaal af te handelen, zoals bij voorbeeld papierwerk rondom hu welijken of overlijden. 'iGeboorte' is het eerste onderdeel dat in ge bruik is genomen. Een baby al aangeven vanuit het kraambed in het ziekenhuis en geen 'storend' ritje meer hoeven maken naar het gemeentehuis. In Goes kan het naar verwachting vanaf half juli. Goes Goes is, samen met Almelo, één van de eerste gemeenten in Neder land waar het mogelijk is om digi taal geboorte-aangifte te doen. Dat gebeurt via de iPad met een specia le app. De gemeente schaft acht tabiets aan, die in de verloskamers in het ADRZ komen te liggen. De kersverse vader of moeder kan met een speciale digitale pen een handtekening zetten, en hoeft dus niet meer naar het gemeentehuis. Volgens wethouder Loes Meeu wisse is het een service naar inwo ners. In het Admiraal De Ruijter- ziekenhuis worden jaarlijks zo'n 1450 baby's geboren, vooral Beve- landse en Walcherse. Voor met na me die laatste groep is de proef een uitkomst, aangezien er geen mogelijkheid meer is om in Vlis- singen te bevallen. Na de geboorte moet (meestal) de vader nog een keer speciaal te- vrijdag 27 mei 2016 Taalles voor ouders op de basisschool Cornelleke Blok Oost-Souburg Resy van Loon, Scalda Op basisschool Het Mozaïek in Oost-Souburg volgen ouders een cur sus Nederlands, foto ruben oreel Hivin Abdo, ouder May Li, ouder 0800 - 7242338 www.autoschadeteam.nl alle merken zijn ons even lief Digitale aangifte geboorte vanuit het kraambed Luc Oggel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36