Hi-ha-hartelijk gefeliciteerd Rom baut gaat voorwar minimal' Nederlands om de juf te verstaan Duikvlag moet bekender worden J L l i Strandpaviljoen F in de race voor gebouw van Zeeland. pio Oost-Souburg geeft allochtone ouders taalles »P4 tl tti 44-4- HHd Jaarlijks worden zo'n vijftien ongevallen met duikers gemeld, waarvan de helft uit Zeeland. Vaak betreft het Belgische duikers. De KNRM en de duikbond beginnen een campagne om de veiligheid te vergroten. Sportduikers en andere waterspor ters zitten vaak zonder het te we ten in eikaars vaarwater. Dat moet veranderen, vinden de Nederland se Onderwatersport Bond (NOB) en de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM). Een campagne moet de verschil lende groepen ervan bewust ma ken dat zij niet alleen op (en in) het water zijn. Zo vinden de KNRM en NOB dat eigenlijk iedere duiker, duik- vereniging of duikschool een goed zichtbare duikvlag op de kant zou moeten plaatsen. Zo'n 'seinvlag A' is nu alleen verplicht als duikers vanaf een boot te water gaan. Bo vendien: zelfs als de vlag geplaatst wordt, is het maar de vraag of die begrepen wordt als teken dat er duikers in het water zijn. De vlag moet daarom meer bekendheid krijgen onder watersporters en de NOB gaat aan het gebruik van de duikvlag meer aandacht geven in de opleidingen. De duikvlag is één van de aan dachtspunten in de campagne, die de veiligheid op het water moet vergroten. Het aantal incidenten en reddingsacties met sportdui kers is beperkt en wordt geschat op circa vijftien per jaar. Daarbij moet wel de kanttekening ge plaatst worden, dat dit aantal geba seerd is op vrijwillige meldingen. DOSA, de organisatie die duikon- gevallen registreert, mag geen in formatie over ernstige ongevallen verzamelen en delen. Opvallend is dat vaak Belgen be trokken zijn bij duikongevallen in Zeeland. Woordvoerder Desmond Zo'n 'seinvlag A' is nu alleen verplicht als duikers vanaf een boot te water gaan van Santen van de NOB geeft daar een mogelijke verklaring voor: „Belgische duikers oefenen vaak diepere duiken in Zeeland, waar bij er meer risico is op een onge val, vooral als het om decompres- sieduiken gaat. Verschillen in de duikopleidingen tussen België en Nederland zijn er tegenwoordig niet meer." Komend weekeinde oefenen lo kale duikverenigingen en red dingstations samen in Zeeland. Het is de bedoeling dat duikvere nigingen en reddingsboten vaker gaan oefenen op populaire duik- plekken, zodat sportduikers straks weten wat er gebeurt als de hulp diensten worden ingeschakeld. m vrijdag 27 mei 2016 pzc.nl email: walcheren@pzc.nl "i H T - Al generaties lang staat 26 mei gelijk aan ijsjes eten in IJzendijke. U IJzendijkenaar Jac van Voorenberghe trakteerde in 1966 alle kinderen op ijs, toen hij dertig werd. En hij is dat elk jaar blijven doen. Gisteren werd weldoener Jac, ook bekend als de brillenkoster die jarenlang leesbrillen voor Ghana inzamelde, tachtig jaar. De kinderen kregen een bon om een ijsje te gaan halen en leerlingen van basisschool De Schuttershoek verrasten hem daarom thuis. Niet als vanouds met tekeningen, maar voor de gelegenheid met een lied. rl „Hieperdepiep hoera, hi-ha-hartelijk gefeliciteerd", zongen negentig kinderen uit volle borst. De eveneens jarige jobjes V Jort Tollenaar en Milan van Langevelde gaven hem namens alle leerlingen een mandje met lekkers. In een lange stoet mochten de kinderen allemaal door zijn huis lopen, om kindertekeningen van de afgelopen vijftig jaar te bewonderen. De hele woonkamer hing voor de gelegenheid vol en op tafel lagen talloze plakboeken met tekeningen. Jac: „Ik heb alles altijd bewaard. Ik ben een man van daden, niet van woorden." FOTO RONALD DEN DEKKER Actie voor veiligheid duiker Ondine van der Vleuten Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33