'Ik zoek toegang tot cle Huwelijk Johnny Depp lijdt schipbreuk ÏULTUUR 25 Van zijn roman 'Het wonderbaarlijke voorval met de hond in de nacht' gingen tien miljoen exemplaren over de toonbank. In zijn nieuwe verhalenbundel 'De pier stort in' brengt de Britse schrijver Mark Haddon weer opmerkelijke personages tot leven. In zijn woonkamer liggen twee hoge stapels exempla ren van The Pier Falls And Other Stories. De ene is een toren van mooie gebonden exemplaren voor Amazon.com, de ander een stapel met de spe ciale, door Haddon zelf geïllus treerde uitgave voor de boekhan dels, zodat niet iedereen alleen maar op internet koopt. Mark Haddon (1962) leunt te vreden achterover in zijn lees- stoel, tegen een kussen met een zelfde gestreepte cover als die special edition. Zijn werkkamer staat vol met portretten en ande re kunstwerken, want als Had don niet schrijft, tekent en schil dert hij. Zijn debuutroman Het wonderbaarlijke voorval met de hond in de nacht, met de inne mende autistische jongen Chris topher in de hoofdrol, werd een succes. Haddon heeft er onder meer zijn mooie huis in Oxford aan te danken, dat hij met ge voel voor humor Dog Towers heeft genoemd. „Ik ben er heel dankbaar voor, al zou ik het hele maal niet erg vinden om het een jaartje of tien even niet meer over dat boek te hebben." De kans dat zijn verhalenbun del De pier stort in net zo'n best seller wordt, is klein. Maar in Groot-Brittannië, Amerika en andere landen waar de bundel is verschenen, zijn de recensies po sitief. Een paar verhalen uit de bundel zijn zelfs bekroond met een prijs. Een mooi slot van een worsteling, vertelt Haddon. „Ik probeer al heel lang korte verha len te schrijven. En ik wist dat ik ertoe in staat moest zijn, maar het lukte nooit. Het was als een puzzel die ik moest oplossen." Moeite Waarom hij per se verhalen wil de schrijven? Haddon trekt een wenkbrauw op. „Waarschijnlijk omdat ik moeite had met een nieuwe roman? Het enige wat voor mij telt is dat het verhaal wérkt, en als ik daarvoor moet overstappen op een ander genre, dan doe ik dat. Het verhaal Het eiland was eerst een lang, verha lend gedicht. Drie andere begon nen als een theaterstuk. Het klopte niet. Uiteindelijk werd duidelijk wat de goede vorm was, maar het was fijn geweest als die verhalen me dat wat eer der hadden ingefluisterd." Doorgaans beleeft de Brit niet zo veel plezier aan het schrijven. „Het is hard werken. Ik vind ge schreven hebben fijner dan het schrijven zelf. Maar dat is het mooie van korte verhalen: ze zijn kort. Je kunt kunt ze ge woon weggooien als ze niet be vallen, en dat kost je dan niet Ik vind geschreven hebben fijner dan het schrijven zelf meteen een jaar van je leven, zo als bij een roman. Daardoor kon ik meer risico nemen, meer din gen uitproberen in plot en situe ring." En dus komen in De pier stort in heel verschillende personen en situaties voorbij. Veel van zijn personages lijken zich daar bij in een andere wereld te be vinden, letterlijk of figuurlijk. „Ik ben gefascineerd door land schappen, huizen en families, en door de menselijke geest, mensen met psychische proble men. Dat komt terug in alles wat ik schrijf, net als mededo gen met de underdog." Horror Zonder conflict, stelt Haddon, gebeurt er niets. Daarom wil hij graag dat er actie en frictie zit in een verhaal. „In die zin voel ik meer ver wantschap met verhalen uit be gin 19de eeuw, die vaak een ele ment van spanning, avontuur of horror bevatten. Het dagelijks le ven, huizen, objecten en norma le mensen vormen weliswaar mijn uitgangspunt, maar vervol gens zoek ik toegang tot de weird zone, een andere plek die tegelijk dichtbij is en ver weg. Dat is waar lezen om draait, toch? Om toegang te krijgen tot een andere wereld? Als je moet kiezen tussen één of twee werel den, doet u mij er dan maar twee. Het is heerlijk om je even in een andere werkelijkheid te bevinden. En het is het mooiste als het zo goed is geschreven dat je helemaal in die wereld onder gedompeld wordt, terwijl je tege lijk geniet van hoe mooi het is geschreven." geen harmonieuze scheiding te worden. Heard zou een deel van het vermogen van haar ex, geschat op 400 miljoen dollar, willen. Depp heeft zijn advocaten al aan het werk gezet om dat te voorko men. Het stel had naar verluidt geen huwelijkse voorwaarden. Depp kan inmiddels een expert worden genoemd op het gebied van mislukte relaties. Hij trouwde weliswaar maar één keer eerder, wél ging hij voor tal van zijn be roemde ex-liefjes op de knieën. Zo schoof hij onder meer Jenni fer Grey (Baby in de film Dirty Dancingen tegenspeelsters Wino na Ryder en Juliette Lewis een ver lovingsring om de vinger. Tot een bruiloft kwam het echter nooit. Ook had hij relaties met modellen Kate Moss en Naomi Campbell. Opmerkelijk: Johnny Depp was het langst samen met Vanessa Pa radis, maar met haar zette hij nooit concrete stappen richting het altaar. Samen kregen ze wel dochter Lily-Rose (16) en zoon Jack (14). Boze tongen beweren dat Depp destijds Paradis inruilde toen hij bij de filmopnames van The Rum Diary op de jonge actrice Amber Heard stuitte. Begin 2015 beleef den ze een glamourachtige brui loft op zijn privé-eiland, maar al snel wordt betwijfeld of het stel wel echt gelukkig is samen. Afgelopen november sprak Heard berichten dat een breuk aanstaande was nog tegen, maar inmiddels is de liefde echt voorbij. Heard verscheen begin deze maand alleen op het Met Gala en deze week liep Depp solo over de rode loper bij de première van zijn film Alice Through the Looking Glass in LA. Het stel was voor het laatst pu bliekelijk samen in een ongemak kelijk filmpje dat ze opnamen. Daarin bieden ze Australië excu ses aan. Heard was in een rechtszaak ver wikkeld omdat zij de hondjes Pis tol en Bo het land in zou hebben gesmokkeld toen ze bij filmopna mes van haar man ging kijken. Ze moest publiekelijk excuses maken om vervolging te voorkomen. De actrice (30) vult op de scheidingspapieren 'on verenigbare verschillen' met Depp (52) in als re den. Maar er wordt ge fluisterd dat zij, een alter natieve hipster, nooit heeft kunnen wennen aan het jetsetleven van de Os car-winnaar. Het belooft in elk geval vrijdag 27 mei 2016 weird Vivian de Gier Oxford Mark Haddon - De pier stort in. Atlas Contact, 24,99 euro. Het roerige liefdesleven van Johnny Depp is weer een hoofd stuk rijker. Zijn vrouw Amber Heard heeft de scheiding aange vraagd. Chantal Blommers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 25