Robot is efficiënter n ING schrapt 300 banen onder adviseurs en managers 18 ECONOMIE O O MHP produceert in thuisland evenveel vlees De grootste kippenproducent van Oekraïne opent vandaag een vestiging in Veenendaal. De Nederlandse pluimveeindustrie maakt zich grote zorgen voor de toekomst. In de schijnwerper Terry Gou, de baas van Foxconn, het grootste elektronicabedrijf ter wereld, vervangt 60.000 me dewerkers door een robot. Hij kan nogal meedogenloos zijn. „Be drijven moeten zich bezighouden met zakendoen. Sociale verantwoordelijk heid is iets voor de overheid", zei Terry Gou - officiële naam Gou Tai-ming - eens. Van de ene op de andere dag heeft hij 60.000 medewerkers de laan uitgestuurd. Hun taak was onder meer het in elkaar zetten van de iPhones van Apple. Robots maken de arbeidskrach ten nu overbodig. Voor de overgebleven fabrieksarbei ders wordt het nu minder eento nig, verzekert Foxconn. „Zij kunnen zich rich ten op onder zoek, proces- en kwaliteitscontro le." Gous bedrijf is de grootste elek tronicafabrikant ter wereld. De ty coon uit Taiwan heeft nog altijd meer dan een miljoen mensen in dienst, die aan de lopende band smartphones en tabiets afleveren. Maar robots kun nen het beter, stelt Foxconn. Ze zijn efficiënter en maken min der fouten. „Over kwaliteit praten is makkelijk, kwa liteit leveren niet", vindt Gou. De nu 65-jari- ge Taiwanees zet te in 1974 Hon Hai op (Foxconn is de handels naam). Met 7.500 dollar op zak en tien oudere werk nemers in dienst maakte hij in een ge huurde schuur plastic televisieonderde len. Nadat spelcomputerfabrikant Atari besloot joysticks bij hem te laten ma ken, trok Gou in 1981 elf maanden lang door de Verenigde Staten om klanten binnen te halen. Brutaal stapte hij hun kantoren binnen en wist opdrachten binnen te slepen voor de beveiligers hem de deur uit konden zetten. Inmiddels leidt Gou tal van fabrie ken, waarvan de grootste in de Chine se provincie Shenzen staat. Het is een soort stad waar de arbeiders wonen, ge zondheidszorg kunnen krijgen en in dien gewenst zelfs begraven worden. Het bedrijf heeft zelfs een eigen boer derij. Met een geschat vermogen van 5,4 miljard euro is Gou de op een na rijk ste Taiwanees. „Al beschouw ik mijzelf niet als succesvol", zei hij eens. „Als ik dat wel was geweest, was ik allang met pensioen gegaan." lil I- Arcelor ING Group Daily Mail Popular Gaat een stroom spotgoedkope Oekraïense plofkippen de Neder landse markt overspoelen? Gert-Jan Oplaat van de Vereni ging van de Nederlandse Pluim- veeverwerkende Industrie (Neplu- vi) vreest van wel, nu kippengi- gant Myronivsky Hliboproduct MHP een dependance opent in Veenendaal. Ook de Wageningse pluim vee-econoom Peter van Horne ziet in de komst van de Oekraïen se kip een serieuze bedreiging voor Nederlandse kippenprodu- centen. „Myronivsky Hlibopro duct is niet mega maar giga. Waar goedkope kip uit Brazilië en Thai land eerst zes weken diepgevroren op een boot naar ons onderweg is, rijden koelwagens vanuit het wes ten van Oekraïne binnen een dag naar Berlijn. De import van verse kip uit Oekraïne zal daardoor de prijzen in heel Europa naar bene den trekken", aldus Van Horne. Door de overvloedige ruimte, la ge lonen en beperkte regelgeving is kippenvlees in Oekraïne vol gens hem zeker 40 procent goed koper te produceren dan in Neder land. Gert-Jan Oplaats grootste vrees is dat Veenendaal 'een rotonde' wordt waar Oekraïense kip wordt omgelabeld en dan verder als Ne derlandse kip - waar veel strenge re normen voor gelden - door het leven gaat. „Het is volstrekt oneer lijke concurrentie", zegt hij. De Veenendaalse uitsnijderij van MHP is de eerste vestiging buiten de Oekraïense landsgren zen. Maar zeker niet de laatste, zegt Anastasia Sobotyuk. Het hoofd van de communicatieafde ling is naar Nederland gekomen om de expansieplannen van MHP toe te lichten. En vooral: om 'mis verstanden' weg te nemen. „In Ne derland worden onze ambities nogal eens verkeerd geïnterpre teerd", zegt ze met een Slavische zucht. Borststukken In Veenendaal gaat MHP per jaar ongeveer 8.000 ton kippenvlees verwerken. Het gaat om borststuk ken van dieren die in Oekraïne AMSTERDAM ING schrapt circa driehonderd banen in Nederland. Het financiële concern gaat bank zaken voor klanten in het mid den- en kleinbedrijf meer via mo biele kanalen afhandelen. Een en ander moet het werkproces ver snellen, maar daardoor heeft ING wel minder arbeidsplaatsen no dig. De banen die verdwijnen zijn managementposten, adviesfunc ties en ondersteunde werkzaamhe den. ING wil de ingreep per 1 au gustus doorvoeren. Hierbij zet de bank zo veel mogelijk in op na tuurlijk verloop en het begeleiden van medewerkers naar ander werk. De versnelling van proces sen zal er volgens ING onder meer toe leiden dat ondernemers met een kredietvraag binnen 48 uur over het krediet kunnen be schikken. ING benadrukte giste ren dat klanten uit het midden- en kleinbedrijf de mogelijkheid behouden om, als ze daar behoef te aan hebben, persoonlijk met ad viseurs van de bank te spreken. Volgens topman Nick Jue van ING Nederland past de ingreep bij 'de richting die we vorig jaar zijn ingeslagen om onze organisatie flexibel te maken'. Bij de bank is eerder al flink gesaneerd in ver band met de voortsnellende digita lisering en automatisering. Eind 2014 werd nog een reorganisatie aangekondigd waarbij de bank een streep haalde door 1.700 ba nen. Vakbondsvoorzitter Reinier Cas- telein van De Unie maakt zich gro te zorgen. „Begeleiden naar nieuw werk klinkt mooi. Maar waar moe ten deze mensen aan de slag? Er zijn al zo veel banen verloren ge gaan in de financiële sector. ING wordt nu weer een stukje kleiner. Dat betekent waarschijnlijk dat de andere grootbanken straks ook weer met ingrepen komen." ING telt in Nederland in totaal onge veer 16.000 arbeidsplaatsen. Gerben van 't Hof Oprichter en ceo van Foxconn Geschat vermogen 5,4 miljard euro Getrouwd, vier kinde ren uit twee huwelijken O vrijdag 27 mei 2016 De staalsector boekte winst. EU intensiveert stu die naar dumpen Chinees staal. Beleggers wa ren niet echt on der de indruk van nieuwe reor ganisatie. Slechte cijfers kostten het moe derbedrijf een fors deel van zijn beurswaarde. In Madrid lever de Banco Popu lar gigantisch in na vastgoedaf schrijving. O o o Oekraïense kip Annemieke van Dongen Veenendaal De kosten voor de productie van kippenvlees ligt in Oekraïne zo'n 40 procent lager dan in Eu ropese landen. Maar vooralsnog mag 'slechts' 36.000 ton kip in gevoerd worden in de EU zonder hoge invoerrechten. Het Oekrai'nse bedrijf MHP slacht meer dan 320 miljoen kip pen per jaar. De gigant produ ceert al het kippenvoer zelf en mest de eigen vleeskuikens vet tot slachtkuiken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18