Sale effeweg.nl Stimme EUWS 11 Donald, Marine, Boris en Beppe aan tafel tijdens de volgende G7-top. Je moet er niet aan denken. Of wel? Als je een paar uitgesproken types bij elkaar zet, wordt het handje drukken Het was een nogal vileine tweet van Martin Selmayr, de kabinets chef van de Europese Commissie. '#G7 2017 met Trump, Le Pen, Bo ris Johnson, Beppe Grillo? Een hor rorscenario dat laat zien waarom we het populisme moeten bestrij den.' Een belachelijke tweet zelfs, zegt Adriaan Schout, Europades- kundige van Clingendael. „Het is erg onverstandig dat Europese lei ders zich zo met nationale zaken bemoeien." Dat klopt, daar gaan ze niet over. Maar toch: is het scenario waar Selmayr mee dreigt totaal onge loofwaardig, of moeten we er wel degelijk rekening mee houden? En wat zou dat dan betekenen voor de sfeer én de uitkomst van een volgende G7-top? De leiders van de zeven belangrijkste indus trielanden én de EU, die dezer da gen met elkaar in Japan zitten, hebben het over zaken als de eco nomie, China, terrorisme en de vluchtelingencrisis. Nu zou het zomaar eens kun nen dat Donald Trump in 2017 pre sident wordt van de VS, Marine Le Pen van Frankrijk, Boris Johnson in Londen zijn partijge noot Cameron opvolgt als premier en Beppe Grillo een stap naar vo ren doet als de Italiaanse regering valt (wat daar niet ongebruikelijk is). Al deze controversiële politici hebben zo hun eigen ideeën over bovenstaande, en andere onder werpen. En weten die ook luid en duidelijk te verkondigen. „Ja, dat zou wat zijn", zegt Aalt Willem Heringa, hoogleraar verge lijkend staatsrecht aan de universi teit van Maastricht. „Je moet te genwoordig overal rekening mee houden. Stel dat Marine Le Pen in derdaad president wordt, en die kans is er zeker: die gaat echt niet heel internationaal zitten doen. Ze wil niks weten van de VS en de EU. Frankrijk moet weer groot worden, de taal moet weer meetel len en Parijs moet weer een be langrijke militaire speler worden. Dat gaat knetteren." Bovendien, zegt Heringa, kun je er donder op zeggen dat Le Pen gaat proberen haar vriend Vladi mir Poetin weer aan tafel te krij gen. Die mag niet meer aanschui ven sinds hij in 2014 de Krim af pakte van Oekraïne (vóór die tijd heette de G7 ook nog de G8). „En vergis je niet: het zijn sluwe types. Ze hebben een grote bek, maar zijn niet dom." Adriaan Schout van Clingendael schrikt niet zo van Selmayrs tweet. „Ik zie Johnson geen pre mier van Groot-Brittannië wor den en Beppe Grillo al helemaal niet van Italië. Die man is een ko miek. Maar goed, stel dat. Dan zul je zien dat de verkiezingsretoriek de dag na de uitslag stopt. De mar ges waarbinnen internationale on derhandelingen gevoerd worden, zijn erg nauw. Op de achtergrond spelen altijd keiharde economi sche belangen." Geen reden tot paniek, dus? Ze ker niet, meent Schout. „Voor ie dereen geldt: volg de belangen van je land." Amerika-deskundige Willem Post kijkt er iets anders te genaan. Hij voorspelt dat Donald Trump géén brave, gematigde en genuan ceerde president wordt. „Het is heel simpel: wie president wordt, wil ook herkozen worden. Als Trump gas terug zou nemen, zou den zijn kiezers hem dat nooit ver geven." En dat gaat geheid problemen opleveren, denkt Post. „Ik voorzie dat een G7-top met Trump een vechtclub wordt. Diplomatie is echt iets anders dan zakendoen. Als je een paar van die uitgespro ken types bij elkaar zet, dan wordt het handje drukken. En ja, ik denk dat Trump echt nog wel een kans heeft om te winnen van Hillary." Maar voorlopig blijft het be schaafd. Gisteren plantte het gezel schap een boompje, bezocht het een tempel en genoot het van een lunch met kreeft, dashimaki tama- go (omelet), matsusake rundvlees met shiitake-paddestoelen en als toetje een manju cake. Effeweg.nl/summer of bel 0529 - 46 96 67 vrijdag 27 mei 2016 Van links naar rechts: Angela Merkel, Donald Trump, Marine Le Pen, Boris Johnson, Beppe Grillo en Vladimir Poetin. illustratie ruben oppenheimer 'De G7-top met T rump wordt een vechtclub' Mark van Assen —Willem Post, Amerikadeskundige 4 daagse busreis - Diverse vertrekdata HIGHLIGHTS Eiffeltoren Champs Elysées Montmartre INCLUSIEF 3 hotelovernachtingen 3x ontbijtbuffet Vervoer per luxe touringcar Ook citytrips mogelijk naar: Berlijn - Kopenhagen - Londen - Antwerpen - Praag Fouten voorbehouden. Prijzen vanaf, p.p. o.b.v. 2 personen. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11